Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha évente elmegyek vérvételre,...

Ha évente elmegyek vérvételre, hasi ultrahangra, tüdőszűrésre, szemészetre, és általános belgyógyászati vizsgálatra, akkor elmondható, hogy mindent megteszek az egészségemért?

Figyelt kérdés
Vagy van még valami amit érdemes beiktatni az éves szűrővizsgálatokhoz, vagy valamit érdemes két évente, három évente? Ti hogy csináljátok?
2021. jan. 19. 16:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

- A hasi ultrahang nagyon hasznos vizsgálat és teljesen fájdalommentes, az mindenképp ajánlott.

- Érdemes 5 évente gyomor- és béltükrözést csináltatni, ha rá bírod venni magad lelkileg. Az emésztőrendszeri panaszok egyre gyakrabbak fiatalabbak körében is.

- Kardiológiai kivizsgálás érdemes akkor, ha még nem vettél részt ilyenen. Ha ott mindent rendben találnak, akkor viszont nem kell évente ismételni.

- Fül-orr-gégészet néhány évente akkor, ha szokott lenni ilyen jellegű panaszod. (pl. allergia)

- Bőrgyógyászat bármilyen gyanús elváltozás esetén.

2021. jan. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Én a háziorvosommal vitatkoztam többször is erről, ő például nem érti meg, hogy miért megyek évente hasi ultrahang vizsgálatra. Persze magánba, mert ő nem írja ki, csak panasz esetén. Szerinte "elveszem" az időpontot olyantól, akinek valóban súlyos problémája van. Sajnos ő még úgy szocializálódott, hogy a megelőző diagnosztika nem létezett.

Pedig egy ilyen rutin vizsgálaton találtak nekem múltkor teljesen tünetmentes vese cisztát és köveket az epevezetékben. Életmódváltással, nagyobb folyadékbevitellel szerencsére teljesen felszívódtak a következő alkalomra.

2021. jan. 19. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
52%

Amit ezek a vizsgalatok ki tudnak szurni nagyon ritka fiatal, es legfokepp fiatal es tunetmentes betegeknel. A vizsgalatok haszna elenyeszo. Emellett a vizsgalatoknak kotlsege is van (amit vagy a TB vagy a beteg fizet): az esetleges fals pozitivok, amikor a vizsgalat elvaltozast talal, azonban ennek semmi klinikai jelentosege nincs (nem koros). Kis arnyek a rontgenen, valami furcsa az ultrahangon. Mi a kovetkezo lepes? Tovabbi vizsgalatok, aggodas, penz stb. Mivel a valodi koros elvaltozas eselye annyire kicsi fiatalon es tunetmentesen, hogy meg egy par szazalekos fals pozitiv rata is nagyon karossa teszi ezen vizsgalatok szurovizsgalatkent valo alkalmazasat. Nem veletlen peldaul, hogy mammografiai szurovizsgalatot csak 45 eves kor utan alkalmaznak: 45 ev alatt a mellrak ritka, es a mammografia az esetek 7-11%-ban fals pozitiv eredmennyel jar.


A TB ezert, helyesen, nem fizet ilyen vizsgalatokert, csak a lakossagi szurovizsglatokert (citologia vizsgalat/mehnyak 25 eves kortol, vastagbel 50 eves kortol, emlo 45 eves kortol).


A beteg maganak kifizetheti, ha a penztarcaja (vagy munkaadoja) allja. Akkor mar csak a fals pozitivok pszichologiai koltseget kell a betegnek allnia. Valamit valamiert. Lehet a vizsgalat elkap egy 0.0001% eselyu rakot. (A vizsgalat persze korral egyre hasznosabb sajnos).


5 evente vastagbeltukrozest olyan csaladokban szoktak ajanlani, ahol a vastagbel daganat gyakori, nem egeszseges embereknek.


-

Kerdezo: szerint szemely szerint amilyen vizsgalatra jarsz az tokeletesen eleg, foleg ha nem neked kell fizetni erte.

2021. jan. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#13: Igen, csak hát naponta lehet olvasni elrettentő esetekről, ami kicsit megijeszti az embert.

A melanóma pl. tipikusan nem válogat életkorban.

Aki hajlamos erre ráparázni, az elgondolkozik rajta, hogy vajon lehet-e ő az az 1000-ből 1.


"5 evente vastagbeltukrozest olyan csaladokban szoktak ajanlani, ahol a vastagbel daganat gyakori, nem egeszseges embereknek."

Ezt értem, csak amit észrevettem, hogy egy orvos általában statisztikai szemlélettel gondolkodik. Ez a te válaszodból is kitűnik, két helyen is %-okról írsz.

Számomra viszont én vagyok a 100 %, és nem nyugtat meg, hogy az orvosnak igaza van szakmailag az esetek 99 vagy akár 99,9% százalékában.

2021. jan. 19. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
A TB hozzáállását viszont megértem. Annyira nem vagyunk gazdag ország, hogy 0,1 % alatti esélyeket közpénzből finanszírozzunk.
2021. jan. 19. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#14: Teljesen megertem, hogy te egyenkent mindent meg akarsz tenni, hogy elkeruld a betegsegeket. En is. Ha a penztarcank megengedi mehetunk mindenfele vizsgalatra. Voltam mar en is mindenfelen, hasi ultrahangon meg MRI-n. (Kicsit hipochonder vagyok).


Viszont ez nem csak penz kerdese, egy fals pozitiv eredmenynek psziches kovetkezmenyei is lehetnek. Valakin csinalnak egy teljes test MRI-t, biztos lesznek gyanus reszek, amik akar utalhatnak daganatra is. Megeri ezen aggodni? (Nameg a vastagbel tukrozes azert nem lehet a legkellemesebb, boditas ide vagy oda, nem tudom 30 evesen ilyennek akarnam-e magam kitenni.)


(melanoma 85 eves kor korult a leggyakoribb, 1:1000-hez az egy eves eselye, 50 evesen 1:5000-hez, 30 evesen 1:10000-hez)


Mindenkinek jo egeszseget!

2021. jan. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!