Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Orvos - mentőtiszt - nővér,...

Orvos - mentőtiszt - nővér, mekkora a tudás és kompetencia szint különbség közöttük?

Figyelt kérdés

2022. nov. 21. 18:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Orvos: Orvosi egyetemet végzett (6 év), utána pedig egy szakterületre szakosodik tovább, pl. gyermekgyógyászat, traumatológia, pszichiátria stb.

Mentőtiszt: Egyetemet végzett (4 év) szakember, aki a sürgősségi betegellátási feladatokat látja el, általában mentőszolgálatoknál vagy kórházakban sürgősségi betegellátó osztályon.

A mentőtiszt már gyógyszerelhet ellátás közben -ellentétben az ápolóval-, és nagyobb kompetenciával is bír, mint egy mentőápoló, viszont a ranglétrán az orvos alatt van.

Ápoló: Van OKJ-s (pontosabban már Szakmajegyzékes) ápoló képzés, és van már alapszakos ápoló képzés is már az egyetemeken.

2022. nov. 21. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A mentősök sürgősségi esetekre vannak specializálva, mindenféle sérülések, rohamok ilyesmik, de ők nem állapítják meg az okát. Pl, ha kihívod a mentőt mert szúr a mellkasod, akkor ők fogják tudni, hogy mire számíthatnak (oxigén, defibrillátor ilyesmik), de az orvos fog kivizsgálni, hogy pontosan mi történik a testeddel. Ezért van, hogy a mentősök az orvoshoz visznek, mert ők csak stabilizálnak, meg eldöntik, hogy melyik osztályra vigyenek.
2022. nov. 21. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
2022. nov. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
51%

Orvos:mindenhol önálló hatásköre van. A legnagyobb tudással rendelkeznek.Függ hogy mire specializálódik. Számomra egy intenzíves,sürgősségi szakorvos a szakma csúcsa.

Mentőtiszt:szakdolgozok közül neki van csak önálló kompetenciája,de csak az OMSZ-nál és ott sem minden.Pl egy intubálás előtt egyeztetni,referálnia kell egy illetékes konzulessel.Egy kórházban ápolói feladatokat lát el,pláne egy SBO-n. Nekem mindig is túlságosan túl lihegett szakma volt.Illetve túlságosan kötött,csak két területe tudod alkalmazni.(SBO,OMSZ) Sürgősségi eseteket lát el.

Ápoló/nővér: önálló kompetenciája csak alapvető dolgokhoz van. Az ápolónak megbízásos kompetenciája van általában amit az adott osztály osztalyvezető főorvosa ruház rá. Tudása függ hogy milyen iskolai végzettségű,milyen területen dolgozik. Egy diplomás ápoló együtt tanul a tisztekkel,két évig. Tehát ugyanazt az alapokat kapják. Utána szakosodnak.

Összevetve az orvossal jársz a legjobban!

2022. dec. 25. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez első válaszoló teljesen objektívan és jól leírta a választ.


Az előttem szóló pedig valószínűleg egy ápoló, aki azt hiszi, hogy a mentőtiszti kompetencia nem ad többet egy ápolóinál és tévesen állított dolgokat.


Az orvosit ajánlom én is, de a kérdésre válaszolva a mentőtiszt már önálló jogkörrel, saját felelősségre dolgozhat a legtöbb sürgősségin is. A tudása messze van az orvosi képzéstől, azonban a sürgősségi kórképekben teljesen orvosi szintű kompetencia birtokában van, amit használnia is kell.


Egy 1-10-ig tartó skálán ha 1 az ápoló és 10 az orvos, akkor valahol 7-8 körül vannak a mentőtisztek.

2023. jan. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
63%

Vélhetőleg nem dolgoztál velük eleget.A mentőtisztek meggyőződésük, hogy Ők mindent is tudnak. Pedig ez nagyon nem így van.

De ezt így látják a velünk dolgozó szakorvosok is,nyugalom.

2023. jan. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Mentőtiszt vagyok és sosem gondoltam azt, hogy én mindent tudok. Valószínűleg nem is lenne helyénvaló egyetlen egészségügyi dolgozótól, függetlenül attól, hogy mi a végzettsége vagy hány éve dolgozik.


Az orvostudományban folyamatosan fejlődni kell, nincs olyan év az életünkben amikor nem kéne tanulni valami újat, mert adott témát máshonnan közelít meg egy-egy szakirodalom, ajánlás.


Azt leírni, hogy a "mentőtiszteknek meggyőződésük, hogy Ők mindent is tudnak" szerintem egy totális baromság. Ugyanolyan diffúz ez a közeg is, mint az orvosi, a mérnöki, a takarítói, a vendéglátói. Magyarán itt is vannak különböző emberek, különböző személyiségek. Attól kezdve, hogy valaki szerényen és szuperül végzi a munkáját, odáig hogy hangosan és hasznavehetetlen nagyon széles a skála, viszont ez nem releváns.


Nemrég végeztem és azt gondolom (a velem együtt dolgozó orvosokkal is), hogy a rutint is szerzett alázatos mentőtisztek igenis nagy tudással rendelkeznek, egy hasonlóképp rutinos és alázatos orvos viszont fényév távolságokra van ettől. Viszont prehospitálisan nem nagyon tud az ember óriási észjárásokban, tudományokban gondolkozni, hiszen nincs rá diagnosztika, idő és terápia. Tehát kint a helyszínen közel azonos egy átlag mentőtiszt és orvos feladata - stabilizálni a beteget, majd kórházba szállítani.


A kórházban már látszik a nagy különbség, ott általában véve az orvosok (pont a széleskörű tudásuk miatt) lényegesen magasabb szinten állnak mindenkinél, ez nem is kérdés. Viszont a mentőtiszt továbbra is gyógyszerelhet, vizsgálhat, kezelhet betegeket önállóan, amíg az ápoló nem.


De továbbra is fenntartom azt a véleményemet, hogy emberek vagyunk, százféleképpen különbözünk. Van olyan ápoló akire előbb bíznám rá az egész életem, mint egy két orvosra, van olyan mentőtiszt, akinek azt se engedném, hogy hozzámérjen.

2023. jan. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!