Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha beutaltak CT-re, és a...

Ha beutaltak CT-re, és a papíron csak annyi áll hogy CT vizsgálatot kérnek, akkor ott fogják helyben eldönteni hogy kapok-e kontrasztanyagot?

Figyelt kérdés
2023. máj. 1. 18:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
42%
Lényegében igen. A beküldő kódtól függ.
2023. máj. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Azt TE döntöd el, ők csak javasolják.
2023. máj. 1. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
19%
Én életemben egyszer jártam CT-n. De akkor is meg kérdezték, illetve egy papíron nyilatkoznom kelletett hogy engedem-e hogy kontraszt anyagot fecskendezzenek-e a vérembe. Természetesen nem engedtem meg, és nem járultam hozzá a kontraszt anyag be adásához. Ennek ellenére a CT-t elvégezték.
2023. máj. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Akkor normál ct lesz valószínűleg
2023. máj. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
82%
Igen, ott, de ha pl. hasi kell és nem vállalod a kontrasztanyag ivást, akkor sok helyen el sem végzik.
2023. máj. 1. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
9%
5-ös válaszíró! Én voltam a 3-as válaszíró. És kiegészíteném válaszomat: Nekem az egyetlen egyszeri CT vizsgálat, vese CT volt. Igen a vesémet CT-ézték meg. És nem kértem a kontraszt anyagot! Ennek ellenére elvégezték a CT vizsgálatot.
2023. máj. 1. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
55%
#6:Igen, de én hasi CT-t írtam.
2023. máj. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
77%
Hát én meg azt mondom, hogy ha már ekkora sugárdózist kap az ember, akkor legyen pontos a vizsgálat és kérje a kontrasztanyagot. Egy csomó rendellenesség van, ami natív CT-n nem is látszik, akkor meg tök felesleges volt a sugár. A sugárzás károsabb, mint a kontrasztanyag. Nekem is volt CT vizsgálatom (koponya) és kaptam, ott kellett aláírnom a beleegyezőt.
2023. máj. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

1. vagyok újra. Tisztába tenném a dolgokat, mint szakember.


Alapvetően akik ct(vagy mr) vizsgálatra mennek, azt megelőzi, hogy más vizsgálat során találnak valamit és pontosítani kell a státuszt. Ez lehet egy röntgen, ultrahang, emlő esetében mammográfia, akut neurológiai betegség(pl stroke) vagy akár labor eltérés.


Ha valaki pl daganat vagy gyulladás(esetleg érelzáródás) miatt jön ilyen vizsgálatra, akkor gyakorlatilag kötelező a kontrasztanyag beadashoz hozzájárulnia, mert egyébként natívan semmi értelme a vizsgálatnak, csak a helyet foglalja más elől és a szabadságait pocsékolja feleslegesen.


A másik eset, hogy a diagnózis nem indokolja a kontrasztot, de látunk valamit a képeken és újdonságnak minősül, akkor megnézi a radiológus is és ő mondja ki, hogy ez kell vagy sem a kontrasztanyag.


Talán 2 kivétel van, amikor eltekintunk a kontraszt adastol, de ha valaki csak brahibol ellenkezik, akkor könnyen előfordulhat, hogy meg se csináljuk, mert nincs értelme. Vagy megcsinaljuk, de tudomásul kell venni, hogy fél vizsgálatnak minősül és egy téves diagnózis miatt a beteg vállalja a felelősséget.


A kontrasztanyagok drága gyógyszernek minősülnek, nem véletlenül locsoljuk őket.

És mint gyógyszer nyilván lehetnek allergiás reakciók, de arra tartanak ilyen helyeken készenléti tálcát/táskát megfelelő intenzíves háttér is van, így minimális az esély, hogy komolyabb baj legyen.

2023. máj. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Mellkas CT, rekeszsérv a gyanú endoszkópia alapján. Ebben az esetben indokolt a kontraszt?
2023. máj. 4. 12:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!