Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Porckorongsérv műtét előtt és...

Porckorongsérv műtét előtt és után? (többi lent)

Figyelt kérdés

Előzményről röviden:


A 16 éves, a súlyemelést több éve versenyszinten űző unokaöcsém (sógorom fia) a testvéreivel és unokatestvéreivel a nagyszüleinél (anyósomék) fát hordtak szombaton. Egy rossz mozdulatnál az unokaöcsém gerince becsípődött (legalábbis egészen tegnapig ezt gondoltuk). Miután nagyjából 48 órával a "becsípődés" után is zsibbadt a jobb lábszára (nagyjából vádlitól lefelé) és fájt neki még a fekvés és az ülés is, a sógoromék bevitték a sürgősségire.


Az anamnézis felvétele során a gyerek elmondta, hogy már a csütörtöki erőnléti edzés után érzett enyhe derékfájdalmat, amit a pénteki súlyzós edzés után és szombaton reggel is. Erről viszont nem szólt senkinek, mert mindenképpen szeretett volna segíteni a nagyszüleinek a fa behordásával.


Úgy gondolták, hogy a nagyobb rönköket ő rakja fel, a legnagyobbakat ő is hasítja el. A többi fát az egyik unokatestvére. Hárman hordták az udvarról a színbe, ahol ketten pakolták. Egész jól is ment ez a munkamegosztás, míg nem egy kb. 40 kg rönk megemelése közben nem érzett egy nagyon erős nyilallást a dereka környékén és nem maradt úgy lehajolva. Nagyjából 2-3 percig megmozdulni sem tudott, majd elkezdte érezni, hogy zsibbad a jobb lába. Ketten bekísérték az egy ágyhoz, majd egy harmadik unokatestvér (talán a rangidős) elkezdte masszírozni, viszont ez sem volt túl hasznos. Közben már értesítették a gyermekorvosi ügyeletet. Az orvos be is adott neki egy injekciót, ami enyhítette a fájdalmait viszont a zsibbadáson nemigen segített. Miután nagyjából 44-46 órával később sem volt jobb a helyzet, a sógoromék bevitték a sürgősségire, ahonnan tovább küldték a neurológiára, majd röntgenre, majd CT-re is. Az RTG kimutatta, hogy a csigolyák közötti részek túlzottan összeszűkültek a 4-es és 5-ös ágyéki, valamint az 5-ös ágyéki és a 12-es háti gerinccsigolyánál. A CT után beigazolódott, hogy a beszakadt porckorongsérv oly mértékben nyomja az ideggyököt, hogy az lezsibbasztja a lábát, amit így nem tud használni.


Fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt írt fel valamint fizioterápiát javasolt. 1 hónap múlva (augusztus 21-én) kell menni kontrollra. Az orvos sajnos nem zárta ki 100%-osan, hogy műteni kell majd.


Ha esetleg műteni kell majd, akkor ez mi alapján dől el? Mit kell a műtét előtt tegyen ahhoz, hogy elkerülhető legyen az operáció? Ha mégis sor kerülne rá, akkor ez hogyan zajlik? Mennyi idő alatt teljesen helyre? A jelenlegi sportága teljesen tabu? Ha igen, akkor melyik sportág lehet az, ahol nem indul hátránnyal, hogy 16 évesen fog bele?



2023. júl. 25. 09:05
 1/5 Duhaj Piroska ***** válasza:

Azt gondolom , ezekre a kérdésekre senki nem tud(és nem is mer) határozott választ adni, hisz olyan sok mindentől függ, hogy milyen eredményeket tudunk/lehet/ elérni. Ha javasolhatok, akkor nézzél szét ezen a honlapon, Bene Máténál. [link]


Sok sikert és mielőbbi, eredményes gyógyulást kívánok!

2023. júl. 26. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hali. Sokkal jobb lesz, ha műtik és kiszedik a sérvet. Ismerek olyat, akinek nem műthető, semmit nem tud sportolni és mozogni, állandóan fáj neki, nyomja az ideget. Legjobb barátomnak műtötték a gerincét, kb sárgabarack nagyságú volt a sérv, emlékeim szerint (mutatott képet). Ő azóta rekordokat nyom fekve és semmi baja. De úgy nézett ki már 17 évesen is, mint a Schwarzenegger. Szó szerint terminátor a csávó, naturálban kihozta magából amit kilehet.


Ha műtik és kiszedik a sérvet, akkor valószínűleg hamarosan felépül, és folytathatja a súlyemelést is, bár nem ajánlom, hogy az erőemelő kategória legyen és minél nagyobbakat akarjon nyomni. A jó fizikumhoz az nem szükséges.



Sportok amit ennyi idősen el lehet kezdeni és komoly szintre lehet vinni, akár versenyszintre is: brazil jiu jitsu, thaibox, mma, judo. Természetesen a vázizomzatát, hasizmokat, hát, mélyhátizmokat nagyon meg kell erősíteni, hogy szépen tartsák a testét. Rengeteg húzóckodás és fekvőtámasz, meg street workout. Sokkal jobb izomzatot lehet saját testsúllyal kiépíteni. Vagy legalábbis nagyon fontos. Szerintem konditeremre az embernek nincs is szüksége, amíg nem tud könnyedén 40- 50 szabályos fekvőt, és 20, szabályos nyújtott karos, nem lendületes, húzóckodást csinálni.

2023. júl. 27. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1

Köszönöm a linket!


#2

Köszönöm az ötleteket, ajánlatokat.

2023. júl. 29. 14:21
 4/5 A kérdező kommentje:

Ma egy hete kezdődött a dolog. Szerencsére a fájdalomcsillapítók hatására a fájdalom csökken ugyan nála, de sajnos még mindig zsibbad a jobb lába. A lábujjhegyre állás/sétálás, az egyensúlyozás ebből kifolyólag sajnos lehetetlen. Feküdni már tud fájdalommentesen, ülés kisebb fájdalommal jár neki, de lehajolni egyáltalán nem tud. Menni egy lábon ugrálva, fájdalmak között, járókeret segítségével tud 2-3 "lépést".


Tegnap voltunk nálunk, mert tegnap volt a születésnapja.


Szerintetek ez így még természetes 1 hét elteltével?

2023. júl. 29. 14:30
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy hét az nem idő ezeknél a dolgoknál.

Egyébként itt sajnos egy igen nagy gondolati bukfenc van. Ugyanis az, hogy van egy sérve, és az, hogy fájdalmai és mozgáskorlátozottsága van, az a kettő vagy összefügg, vagy nem. Nekem még a CR előtti időben volt, hogy mondta a szakember a Baleseti Intézetben (vagy hogy hívták akkor), hogy ne operáltassam meg, amíg van fájdalommentes időszakom, mert "az operált gerinc már mindig panaszos". Hát igen, ez régen volt, majdnem negyven éve, még csak röntgen volt. Aztán egy csontkovács 3 perc alatt helyrerakott. :D Őszerinte meg nem sérvem volt, vagy lehetett éppen sérvem is, de a megerőltetéstől a keresztcsontom fordult el és "bukott be", és így ami a lábamba megy ideg, ami mindkét oldalon három-három lyukon jön ki a keresztcsontból, az nyomódik valahol a lyukon kijövetel után a környéken.


No és utána nagyon szerettem volna tudni, hogyan rendezzem be az életemet, mégis mi a fene van velem, és kicsit utánajártam, hát nem jutottam semmire. Volt valami reumatológiai intézet Budán, ott mondta egy orvos az azelőtti és a perpillanat röntgeneket nézve, hogy: maga itt valami nagyon komoly dologgal küszködött, ami valahogyan megoldódott. De nem mondtam neki, hogy a csontkovács helyrerakott, mert annyit már tudtam, hogy akkor letolt volna, hogy a kuruzslók tönkretesznek. Miközben visszanyertem fájdalommentes mozgásképességemet. :D Csak magamban röhögtem, és elkönyveltem, hogy ezek semmit nem tudnak. Nyilván szerencsém volt hogy pont az a bajom volt, amit pont az a csontkovács tudott kezelni, aki pont ott dolgozott, ahol ez egyik kolléganőm férje volt a főnök. :D

2023. júl. 29. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!