Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Sav - lúg szembe kerülése...

Sav - lúg szembe kerülése esetén hivatalos teendő, illetve GYAKORLATBAN kinek mi a véleménye az ilyen sérülés ellátásáról?

Figyelt kérdés

Tiszteletem!

múlt héten volt egy elméleti vitám néhány barátommal, a főcímben megadott témáról. lényegében sav szembkerüléséről volt szó, amit 'hivatalosan' megfelelő enyhén lúgos kémhatású oldattal közömbösítünk. Ok, ez az elv. szerintem pedig, ha ilyen baleset történne velem, ennek ellenére én bő vízzel mosnám ki a szemem. felmerült érvek voltak ez ellen, hogy kénsav vízzel erősen exoterm reakciót ad. szerintem ezen nem ront a víz, hiszen a szemem is nagy nedvességtartalmú, tehát a reakció mindenképp megindul, a hideg víz viszont ez esetben jó hőelvonó lenne.

a másik érv az volt, hogy a víz nem semlegesíti a savat, viszont bemossa a szem mögé, nagyobb felületen károsít.

itt kevésbé voltam biztos a válaszomban, de szerintem nagy mennyiségben felhígítja annyira a szembe került savat, hogy az már híg formában gyakorlatilag már jelentéktelen legyen.

ezeket le lehet vetíteni persze bőrre került kénsav esetére is, ahol először le kell törölni a vegyszert, és csak aztán lemosni. persze itt is az a véleményem, hogy bőséges vízzel (ha az hamar a rendelkezésemre áll, hisz lehet gyorsabban le tudnám törölni, és ez esetben egyértelműen a törléssel kezdem) azonnal hatékonyan lemosható.

válaszokat köszi!


2011. febr. 27. 11:58
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
kösz az ignoranciát :)
2011. márc. 6. 11:39
 2/11 anonim ***** válasza:

Hivatalosan 0,9%-os Nacl oldattal kell bőségesen átmosni a szemet, majd fájdalomcsillapítás Lidocain oldattal (szembe csepegtetve).

Persze, ha nincsenek meg ezek a tárgyi feltételek, akkor a víz a tökéletes választás!!!!

Gondolj bele: sok esetben a sav és lúg egybekerülése klórgázt szabadít fel!!!

Nagyon nagy butaság sav után lúgot cseppenteni a szembe, hiszen mindkettő maró hatású!!

Ne hagyd magad elbizonytalanítani! :)

2011. márc. 6. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.

Rákerestem a googleban, kb. 1 percembe telt (neked is ennyi lett volna)

Ím:


A szem vegyszer okozta sérülései

A szembe került maróanyag látászavart, könnyezést, fájdalmat, vérbőséget okoz. A szembe került vegyszer esetén is a hígítás az elsődleges cél. Amennyiben lehetséges, távolítsuk el a kontaktlencsét! A sérült szemet bő vízzel, óvatosan öblítjük. Ha a szem görcsösen zárt, akkor gyöngéden, de határozottan kell kinyitni. Az öblítést követően a sérült szemre steril szemkötést helyezünk.

2011. márc. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Hoyyyy hoyy!

Kedves Válaszoló!

köszönöm a segítséget!

másik: nem vagyok primitív kérdező, a google jó barátom, még a böngészőm is az. --> bármit beírok, az ezen a keresőmotoron át hoz nekem eredményt (google chrome)

lehet rosszul tettem fel a kérdést, de én a Corvinus ÉTK különböző kémia óráin (élelmiszer kémia, analitika) megkövetelt hivatalos, balesetvédelmi szabályzatáról a szaktársaimmal és barátaimmal folytatott vitához kértem egyéb véleményt. (én vízpárti vagyok, míg a hivatalos, tőlünk -akár- számonkért anyag a savra híg lúg, lúgra híg savas közömbősítés)

befejezésképp, azért írtam ilyen hosszan, mert én szoktam úgy oltani a hülye kérdést föltevőke, hogy ajánlom nekik a netet stb. de erre van egy tök jó kis link, remélem tetszeni fog Neked is! :)

[link]

2011. márc. 6. 23:38
 5/11 A kérdező kommentje:

ne olvasd el többször amit írtam, van benne fogalmazási hiba :( de késő van. ezért elnézést kérek.. lehet a héten átírom, de szerintem átjön.

tehát sulis tananyag balesetvédelemként, és én ez ellen érvelek.

2011. márc. 6. 23:40
 6/11 anonim ***** válasza:
51%

Nem is értem, hogy hogyan taníthatnak ilyeneket...

Végiggondoltam, és elképedek...

Én szőke nőként, valamint mentőtisztként gondolkodom, de nem örülnék, ha a helyszínen akarnák laikusok közömbösíteni egy másik vegyszerrel a szembe került vegyszert :). Begyöpösödött, konzervatív, logikátlan gondolkodás. Jó, hogy nem itatnak vele utána tejet :)

Persze a gyomorban a gyomorsavat lehet közömbösíteni a célnak megfelelő szerrel, de ne keverjük már össze a szemmel vagy a bőrrel.


És ezek nem ellened szólnak, hanem a 70 éves oktatónak, aki egy 120 éves könyvből "tanít". Bocs a felháborodásomért!

2011. márc. 7. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy nem ellenem szólnak, és nagyon köszönöm a válaszod! :)

én is "csupán" józan ésszel gondolokodva egyszerűen helytelennek gondoltam ilyen semlegesítéssel pacsmagolni.. :)

2011. márc. 7. 18:02
 8/11 MacTavish ***** válasza:

Az első válaszolónak (és egyben válasz is α-vas kollégának):

Remélem a NaCl-ot Te sem gondoltad komolyan! Ha Te vagy a lentebb is válaszoló mentőtiszt, akkor add vissza az engedélyed!

cc. Kénsav oldja a NaCl-ot (kémia, gimnázium 9.o.), hígabb kénsav-oldat kevésbé, de szintén oldja még.

NaOH-ra gondoltál, de azt sem javasolnám az erősen lúgos és maró tulajdonságai miatt...

Maradjunk a NaHCO3 (Na-Hidrogén-karbonát, szódabikarbóna) mellett... Enyhén savas pH-jú "lúgsó", a kénsavnál lúgosabb pH-jú, a marónátron-nál savasabb pH-jú lúg-só.

(Wiki:Sodium bicarbonate is used in an aqueous solution as an antacid taken orally to treat acid indigestion and heartburn. Röviden és tömören:Savtúltengés, savmarás kezelésére használják vizes oldatát.)


A mentőtisztnek meg köszönjük a témához való OFF-Hsz-jét, midőn érdemi, tartalmilag is bő hozzászólást nem sikerült alkotnia, csak fikázni valamit.


Infók:

BME-VBK (vegyész és biomérnökök), BCE-ÉTK


Üdv:

Mac

2011. márc. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Hát.. várom az ellen(re)akciót! :)

Hmm Mac Úr, végeztek műveletek előadással?

2011. márc. 7. 19:41
 10/11 anonim ***** válasza:

Általában írtam a szembe került maró hatású vegyszermérgezésekről. 0,9%.-os(!) NaCl.= Salsol


További szép napot Nektek!

2011. márc. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!