Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Melyik dokinak adjunk igazat?...

Melyik dokinak adjunk igazat? Részletek lent

Figyelt kérdés

A lányomnál B12 hiányt állapitottak meg. Ezért heti 1 ampulla 1000mg-os szurit kell megkapnia. Aki kideritette orvos,ő azt javasolta h ez igenis oltás,s igenis kapja meg hetente! A lányom körzeti orvosa,a helyi körzeti doki és az én felnöttdokim IS azt mondta hogy megeheti.Ezért ne kinozzuk a lányom.(16hónapos,nagyon fél az orvosoktól. Már a fehér köpenytőlis:()Azt mondta a b12-t feliró orvos hogy ez elsős tananyag az egyetemen,hogy a gyomorsav tönkreteszi a b12-t... (Az hogy mellé folsavat irt felami elvileg a vészes vérszegénység esetén nem adható együtt az már más kérdés... )


Szivem szerint én ugyanugy adnám mint eddig,hogy babapiskotán meg kajába belekeverve,de állitólag ezért hizott csak fél kilót 1hó alatt. Szuriban elvileg 2kilót is hizott volna.

Védőnőt megkérdeztem ő azt mondta hallgassunk a körzeti gyerekorvosra mert mégis csak ő foglalkozik tovább a gyerekkel,ő ismeri. De lehet hogy a gasztrós doki is tovább foglalkozik a lányunkkal.... Segitsetek kérlek!köszönöm előre is mindenki válaszát!


2011. szept. 1. 10:39
 1/8 anonim ***** válasza:

ha van ún. intrinsic faktor, amelyet a gyomor egyes sejtjei termelnek, akkor a gyomorsav nem teszi tönkre.

ha a kislánynak az a baja, hogy nincs elég intrinsic faktor, akkor a szájon át adott b12 nem sokat ér, mert nem tud felszívódni.

2011. szept. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Azt mondták h B12 hiánya van,ezt a faktort nem emlitette egyik doki se.
2011. szept. 1. 11:12
 3/8 anonim ***** válasza:

első vagyok. a klinikumhoz egyelőre nem értek. én azt tanultam élettanon, hogy a b12 vitamin felszívódásához kell az intrinsic faktor, mert az végi meg az emésztőenzimektől.

értelemszerűen ha az nincsen, akkor nem tud felszívódni. ilyen esetben hiába adod szájon keresztül, a gyomorban lebontódik.

de azt nem tudom, hogy egyáltalán van-e olyan, hogy vkinek nincs (vagy csak kevés) intrinsic faktora van. úgy tudom bélrendszeri betegségeknél illetve a gyomor egy részének eltávolításakor fordulhat telő ilyen, de hogy csak úgy hiányzik, olyan nem tudom van-e.

de ha azzal nincsen baj, akkor szájon át is adható gondolom. viszont ha szuriban kapja, akkor hatásosabb.


végül is csak azt akartam mondani, hogy önmagában ez az "elsős tananyag az egyetemen,hogy a gyomorsav tönkreteszi a b12-t." dolog csak akkor igaz, ha nincs intrinsic faktor, különben nem.


szerintem vagy kérdezz meg még egy orvost, vagy pedig ülj le a dokival és próbáld meg vele megbeszélni a problémát. mondd el neki, hogy csak abban az esetben szeretnéd a lányodat hetente szurkáltatni, ha tényleg muszáj.

2011. szept. 1. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
én helyedben elvinném egy magánrendelőbe, és ott megvizsgáltatnám.
2011. szept. 1. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nem szeretném magánrendelőbe vinni. Igy is volt vérvétele,hasi,koponya uh,tüdő röntgen,H2 kilégzési tesztje...

Szóval nehéz..

2011. szept. 1. 12:42
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha megaloblasztos anémiája van a gyermekednek 16 hónaposan, akkor ott leginkább valamilyen felszívódási zavar áll a háttérben, így ezért sokkal megbízhatóbb kezelés a vitamint injekcióban adni. Felszívódási zavaron kívül ennyi idős korban még akkor fordulhat elő ez az állapot, ha a gyermek egész eddigi életében vegetáriánus volt, illetve kizárólag anyatejjel táplálták és az édesanya szigorú vegetáriánus volt - gondolom ezek kizárható okok. A B12-hiány magyarázná a következményes folátzavart is, ebben az esetben pedig fólsav nélkül nem érne semmit a B12-pótló kúra, mert az alacsony szöveti folsav-szint megállítaná a szintézist. Nem tudom, hogy a Kérdező miből gondolta, hogy tilos a vitamint fólsavval együtt adni, mert pontosan, hogy kell is, de gondolom a B12 betegtájékoztatójába beleírt mondat "zavart be": A fólsav adása által stimulált vörösvértest-képződés fokozza a szervezet B12- vitaminigényét.Igen, így van, de a terápia során pontosan ez a cél.


A gyereknek persze nagy stressz és megértem, hogy ezt anyaként szeretné csökkenteni, de mindenképpen a gyermek egészségét veszélyeztetné azzal, ha a szájon át adható terápiát választaná. Ha igazolható lenne, hogy a felszívódással minden rendben van, akkor természetesenlehetséges volna a szájon át szedhető tablettával pótolni a B12-vitamint, de mivel ez időigényes lenne és őszintén szólva nem hiszem, hogy eredményre vezetne, így őszintén én is az injekciót tudnám javasolni. Ha a saját gyermekemről lenne szó, akármennyire fél is szegény, de minél előbb megkezdeném az injekciós terápiát, mivel a B12-hiány lemaradást okoz a fejlődésben és esetleg maradandó idegi károsodást.

2011. szept. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen kimeritő válaszod/válaszát! :) még ha szakmailag kinainak is tünik számomra::: de hát erről szól az orvosi egyetem.Onnan gondoltam/tuk hogy em lenne jó együtt adni a folsav és a B12 mert amikor kiváltottuk a patikában a folsavat és a b12-t kifejezettebn szóltak h ez a kettő nem passzol össze..


Egyébként a lányom,se én ne vagyok vegetáriánus. A lányom kifejezetten szereti a húst. ampullát evett eddig meg,ma kellene a 6.at. Igy most beszéltem édesanyámmal majd ő visz minket a dokihoz megbeszélni. ((kocsival)Azért megyünk kocsival mert kicsit messze lenne bkv-val a körzeti rendelő.. Egyébként a helyi körzeti orvos azt mondta hogy ezzel nem is az egészséges rendelésre kellene menni hanem a beteg rendelésre. Tényleg? Mert eddig egyszer voltam ott vele,10percig és betegebb lett mint elötte!:(

2011. szept. 1. 16:37
 8/8 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló vagyok: akkor a gyógyszertárban erre az általam idézett mondatra gondoltak (a fólsav adása által stimulált vörösvértest-képződés fokozza a szervezet B12- vitaminigényét), de ebben az esetben pontosan ez a cél, hogy tudjanak a sejtjei osztódni és fejlődhessen. Ez eléggé összezavaró és megtévesztő mondat, és a teljes alkalmazási előírásban így szerepel, de igazából ennek csak a dózis beállításában van szerepe, ezzel pedig a doktor úr egészen biztosan számolt.


A rendeléssel kapcsolatban: klinikai gyógyszerész vagyok, úgyhogy a rendelői protokollal nem teljesen vagyok tisztában, de nekem is teljesen indokolatlannak tűnik, hogy a beteg rendelésre vigyék a picit. Egy vérszegény gyermeknek egyébként is fogékonyabb a szervezete a fertőzésekre, úgyhogy biztosan igyekezném elkerülni, hogy a kislány beteg gyerekekkel egy légtérben tartózkodjon - lelkiismeretesebb orvos még házhoz is kimenne.

2011. szept. 2. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!