Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » 19 éves vagyok és pánikbeteg....

Leks19 kérdése:

19 éves vagyok és pánikbeteg. Helex 0,5mg-ot szedek de ma orvosi utasításnak megfelelőlen egy FÉL Cipralex-et vettem be, ami egészében 10mg. Azóta egyre rosszabbul vagyok. Fejfájás, hányinger, émelygés, pánik, bizsereg a kezem. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
2012. jan. 12. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:

A Cipralex elindításakor fokozatosan szokták növelni a dózist, épp az általad leírt tünetek elkerülése érdekében negyed tablettáról szoktak indtani és ezt pár napon belül emelik félre, majd kb. 2 hét elteltével reggel 1 tablettára, mindemellett pedig továbbra is szedni kell a Helexet. Az általad leírtak egyébként normális és múló panaszok, de az adag fokozatos emelésével teljesen elkerülhetőek.


Mindenképpen hívd fel a pszichiáter/neurológus szakorvosodat, aki a Cipralexet rendelte (a telefonszáma rajta van a recept fejlécén), és mondd el neki a panaszaidat! Valószínüleg a dózis ideiglenes csökkentésével meg fog oldódni a problémád (egyébként ha tovább szeded, akkor is elmúlna idővel, de felesleges szenvedned, ha elkerülhető a gond), de az is elképzelhető, hogy a Helex dózisának emelése, vagy az adagolás módosítása lesz szükséges, esetleg gyógyszerváltás - ezek eldöntése azonban csak és kizárólag a kezelőorvosod feladata!

2012. jan. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Akkor félre kezeltek minden bizonnyal. Köszönöm a választ, megnyugtatott, bár igaz voltam azóta ügyeleten, de ott is csak azt mondták, hogy pánikbetegség miatt vannak ilyen tünetek. Kiakarok már ebből gyógyulni, mert csak szenvedek nem tudom irányítani, leküzdeni és úgy érzem már a Helex sem segít annyira, mint az elején. Pszihológus tud ezen segíteni beszélgetéssekkel esetleg?? Muszáj gyógyszeren "élni"?
2012. jan. 12. 23:43
 3/3 anonim ***** válasza:

Igazából nem azt mondanám, hogy félrekezeltek, inkább úgy fogalmaznék, hogy nagyon érzékeny alkat vagy, tehát "jobban" hat rád a gyógyszer. A pszichoterápia mindenképpen nagy segítség, nem tudom, hogy pszichiáter vagy neurológus írta-e fel a gyógyszereidet, de elvileg a beszélgetések kiegészítésére kellene gyógyszert kapnod.. Tudom, hogy sokszor ez futószalagon megy, de ha úgy érzed, hogy nem foglalkozik veled kellően az orvosod, akkor mindenképpen váltani kell egy lelkiismeretesebbre. Tehát ha a beszélgetésektől nem javul az állapotod, vagy a szorongásod már nagyon súlyos és komolyan hátráltat a mindennapi életedben, akkor és csak akkor kapsz gyógyszert!



A kérdésedre a válasz: nem, nem minden esetben muszáj gyógyszeren élni, szerintem például pánikbetegség, vagy depresszió esetén sokkal lényegesebbek a szakemberekkel való beszélgetések, illetve hogy a családod és a barátaid támogassanak téged és segítsenek a gyógyulásban. Vannak azonban olyan súlyosabb esetek, amikor átmenetileg muszáj gyógyszert szedni, mert pl. egyébként nem bírnál munkába/iskolába menni, stb. Ha úgy érzed, hogy a gyógyszer már nem segít, akkor mindenképp a saját kezelőorvosodhoz menj vissza, tehát mindig ahhoz az emberhez, aki a kezelésedet elindította! Ez általában is nagyon fontos, de pszichiátriai problémáknál különösen (az ügyeletes orvosok pedig általában nem pszichiáterek, szóval ilyesmivel tényleg nem érdemes hozzájuk menni): tényleg egy ember kell, hogy átlássa a problémáidat, azok hátterét és hogy hogyan reagálsz a gyógyszerekre. Ha a Helex már nem hat annyira, mint az elején, akkor lehet a dózisát emelni, te - szerencsére - nagyon keveset szedsz belőle, de igazából a Helex kellene, hogy az a gyógyszer legyen, ami enyhíti a tüneteidet, a mellé kapott Cipralex pedig a szedéstől számított 4-6 hét múlva fog "meggyógyítani". Ez így nagyon lesarkított megfogalmazás, de nem tudom másképp leírni. Igazából a saját gyógyulásodért tényleg Te teheted a legtöbbet, az orvosoddal együttműködve. Fontos lenne, hogy egyenrangú félnek tekintsen a kezelés során és hogy kölcsönösen tudjatok bízni egymásban - persze pszichiátriai szakrendelés esetén nincsenek az állami orvosokkal kapcsolatban illúzióim, de ha például magánorvoshoz jársz, akkor igenis mindig kell, hogy legyen rád ideje!

2012. jan. 13. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!