Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ágyéki porckorongsérv gyanú...

Ágyéki porckorongsérv gyanú esetén natív vagy kontrasztanyagos CT-t csinálnak?

Figyelt kérdés

Hamarosan CT vizsgálaton fogok átesni (soha nem voltam még sem CT-n,sem MR vizsgálaton),hogy kizárják egy esetleges porckorongsérv lehetőségét.(Dg.:Lumbago ischiassal,jobb oldalon Patella areflexia,Mennel próba,Lasegue próba jobb oldalon pozitív,röntgen alapján az L-S rés beszűkült).Amikor előjegyzést kértem,nem tudták megmondani,hogy adni fognak-e a vizsgálat során kontrasztanyagot,vagy nem,azt mondták,ez "majd ott dől el".


Bevallom,egy kicsit aggaszt a dolog,mert Merckformint szedek (természetesen biztos,ami biztos,a vizsgálat előtt 2 nappal abbahagyom a szedését),azon Kedves Olvasók tapasztalataira lennék kíváncsi,hogy akiken végeztek már ilyen vizsgálatot (ugyanilyen okból):kaptak kontrasztanyagot?Ha igen,milyen formában?Folyadékként,vagy intravénásan?


Ha erre járna egy radiológus olvasó:elmondaná kérem,hogy mire számíthatok?Úgy tudom,elsősorban belső szervek,erek vizsgálatánál adnak kontrasztanyagot,nem tudom,csontok,porcok vizsgálata esetén szükséges-e?De eltérő információkat olvastam és kaptam erről,így bizonytalan vagyok...Ha szükséges az izotóp a vizsgálat sikeressége érdekében,nem szeretném visszautasítani,csak egy kicsit aggódok miatta. Mitől függ annak a megítélése,hogy adnak-e kontrasztanyagot,vagy nem? Számításba jöhet a Merckformin szedése a döntésnél?(Vagyis ha valaki Merckformint szed,esélyesebb,hogy natív CT-t csinálnak inkább?)


Köszönöm szépen a válaszokat!



2012. máj. 11. 21:45
 1/5 anonim ***** válasza:
nem kell semmi extrára számítanod. felfekszel a vizsgálóasztalra és annyi a dolgod, hogy mozdulatlan légy. a ct-ben inkább az iv. kontrasztanyag a népszerű, hogy neked fog-e kelleni azt nem tudom. amikor én voltam egyszer mri-n, akkor ott mondták, hogy kell-e a kontrasztanyag vagy nem. úgyhogy ott biztos megmondják.
2012. máj. 11. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem tenném le erre a nagyesküt, de majdnem biztos, hogy nem fogsz kapni kontrasztanyagot. Ugyanis az iv. kontrasztanyag nem jut be a gerincvelőbe / porckorongba, tehát nem sok értelme lenne.


intrathecalisan lehetne még adni, de azt csak tumor gyanú esetén vagy kifejezetten gerincvelői elváltozásra szokták kérni, mert iszonyú drága a k.a. hozzá + magasabb a kockázata és meglehetősen macerás a beadása is. Nem hinném hogy itt erről lenne szó.


A szakmai kollégium is natívan ajánlja a gerinc CT-t ilyen indikációval (55.oldal).

[link]


Összefoglalva, ha nincs más indikáció (nem kíváncsiak másra az orvosok) akkor majdnem 100% hogy nem kell k.a.+


egy diagnosztikai képalkotós hallgató

2012. máj. 12. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
tegnap 14:49: Nagyon szépen köszönöm a választ,sokat segítettél!!
2012. máj. 13. 12:44
 4/5 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Gondoltam megosztom,hátha másnak is segít: natív felvételt készítettek,vagyis nem kaptam kontrasztanyagot,a vizsgálat maga pedig kb. 5 percig tartott.Viszont sajnos az eredmény alapján mennem kell MRI-re,de úgy tudom,ott másfajta kontrasztanyagot alkalmaznak,amiben nincs jód,így nincs mitől tartanom:)


Még egyszer köszönöm a válaszokat!

2012. máj. 26. 18:33
 5/5 anonim ***** válasza:

2.válaszoló vagyok, akkor jól gondoltam, hogy nem fogsz kapni kontrasztanyagot :).


Igen, az MR-es kontrasztanyag tényleg nem tartalmaz jódot, általában (Magyarországon gyakorlatilag majdnem 100%-ban) gadolíniumot tartalmaz. Ennek jóval kisebb a kockázata mint a jódos k.a.-nak köszönhetően részben annak,hogy jóval kisebb koncentrációban adjuk mint a jódosat.


Ha esetleg felmerülne benned még valamilyen kérdés csak írj ide, vagy priviben aztán megpróbálok rá válaszolni :).

2012. máj. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!