Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A koponya CT-hez feltétlen...

A koponya CT-hez feltétlen szükséges a kontraszt anyag?

Figyelt kérdés
A neurológusom elküldött koponya CT-re de azt mondta, 99%, hogy semmi bajom. Ahogy utána néztem, ez esetben a kontraszt anyagok többet árthatnak, mintha nem mennék el a vizsgálatra...

2012. jún. 13. 21:16
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem feltétlen, de jobb képet ad. Azért elég kicsi az esélye, hogy vmi bajod lesz tőle. Ha meg nem kéred, akkor ott fog motoszkálni a fejedben, hogy lehet azért nem látszik az elváltozás, mert nem volt kontrasztanyag...
2012. jún. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
én úgy tudtam, hogy csak MRI-hez kell kontraszt anyag.
2012. jún. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Koponya CT vizsgálat esetén vannak bizonyos szakmai előírások, hogy milyen diagnózis gyanúja eseték kell k. anyagot adni. Azt kell mondjam, hogy az esetek 90%-ában adunk, mert az biztosítja, hogy a látott kép alapján pontos véleményt lehessen mondani, különben minek a vizsgálat?

A manapság használatos nem-ionos k. anyagoknál kevés szövődmény, allergiás reakció fordul elő. Leginkább - ha egyáltalán - némi hányingert, melegség érzést jelezhet a beteg, ezek pár perc alatt elmúlnak. Természetesen minden CT vizsgálatot végző intézeti részleg fel van készülve - Intenzív Osztályos háttérrel - a nem kívánatos allergiás reakciók elhárítására, kezelésére. Szerencsére erre nagyon ritkán van szükség.

Ezek a k. anyagok a vesén keresztül választódnak ki, a beadás után néhány órával távoznak a vizelettel. Bizonyos cukorbetegségre szolgáló gyógyszerek szedését (pl. Merkformin, Neforal) fel kell függeszteni a vizsgálat előtt 48 órával és utána még 24 óráig, mert ezekkel együtt adva okozhatnak a vesékben károsodást. Egyébként művese kezelt betegeknek is adunk k. anyagot, csak a vizsgálat utánra kell időzíteni a művese kezelést.

Én úgy gondolom, hogy ezek az anyagok megfelelő indikáció és előírásszerű felhasználás mellett nem okoznak visszafordíthatatlan károsodást egyik szervben sem. Egy elnézett koponyaűri daganatnak nagyobb a veszélye.

2012. jún. 13. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

AD1: Az, hogy 99%-ban semmi bajod nem azt jelenti, hogy ilyen arányban vagy egészgées. Azt jenenti, hogy valszeg nem vagy beteg, deha beteg vagy, akkor az az 1% neked 100% betegség lesz.

AD2: kontrasztanyag nélkül a legtöbb vizsgálat nem ad használható eredményt, ergó kapsz egy adag sugárzást a semmiért.

2012. jún. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

hát, koponya CT-nél nem nagyon kerülhető el a kontrasztanyag. Kontrasztanyag nélkül ugyanis egyes elváltozásokat szinte lehetetlenen megítélni, és ezek még csak nem is ritka elváltozások (pl. aneurysma, tumor, stb...)


Tehát kontrasztanyag nélkül egyrészt sok álnegatív eredmény születne, másrészről a CT nehezen tesz különbséget pl. gyulladás és tumor között, itt a kontrasztanyagnak(illetve annak halmozásának/vagy nem halmozásánák/ esetleg dinamikájának) döntő jelentősége van.


Ezen a képen eléggé látszik szerintem a különbség:

[link]

Az 1.kép kontrasztanyag nélküli, a 2. meg kontrasztanyagos. Ha megnézed akkor a2 .képen kb az agy közepén megjelent egy új világító "folt". Na, az egy aneurysma és ha visszanézed az 1.képet, láthatod, hogy szinte teljesen beleolvad az agyállomány képébe, akár még nagy gyakorlattal rendelkező radiológus is elnézhetné.


Szóval, összefoglalva hacsak nincs valami egyéb kizáró ok, ami miatt nem kaphatsz kontrasztanyagot (súlyos vesebetegség, kontrasztanyag allergia, stb...) akkor nem valószínű, hogy megúszod kontrasztanyag nélkül.

2012. jún. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2012. jún. 14. 18:37
 7/7 anonim válasza:
Én most voltam koponya Ct-n 15 éve volt egy daganat amit eltávolítottak és három évente kontrollra kell mennem. Az utolsó 3 vizsgálaton nem kaptam Kontraszt anyagot. Orvos szerint ha lenne változás már így is látható.
2018. ápr. 8. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!