Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Félek! Ennyi sugárterheléstől...

Félek! Ennyi sugárterheléstől mi bajom lehet?

Figyelt kérdés

Kérlek nyugtassatok meg, vagy adjatok tanácsot hogy mit csináljak!


Szeptemberben voltam tüdőszűrésen, aztán volt két mellkasröntgenem és egy arcüregröntgenem egy hónap alatt. Most elvileg csinálnak majd egy nyaki és egy derék röntgent, és a neurológus pedig elküldött koponya CT-re, ahová dec. 4-én kellene mennem.

De nagyon félek, 2 mellkas, egy arcüreg, talán egy nyaki és derék röntgen után még koponya CT is? lehet tőle bajom? mennyire káros ez így? nem tudom elmenjek-e--


2012. nov. 28. 18:55
 1/3 anonim ***** válasza:
Mondtad a neurológusnak, hogy mennyi vizsgálatod volt? Miért küldött CT-re? Ha mondtad neki, akkor szerintem mérlegelt, hogy melyikből lehet nagyobb bajod.
2012. nov. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

tüdőszűrőnek mellkasröntgennnek, nagyon kicsi a sugárterhelése darabonként kb. 0,1 mSv (milisievert).


Arcüreg röntgen egy picit magasabb kb 0,2.

lumbális kb. 1 mSv + nyaki kb 0,5-0,6 mSv lehet.

A koponya CT a legmagasabb az kb 2 mSv


ez összvissz kb 4 mSv. Ez kb 1,5 évnyi természetes sugárterhelés. tehát ugyanennyit csak simán mindenféle vizsgálat nélkül is megkapnál 1,5 év alatt.

Egyébként a dolgozói határérték 20mSv/év. sőt 6mSv alatt még csak hatósági kivizsgálás sincs, szóval még ha dolgozó lennél sem lennél veszélyeztetve igazán. Persze kockázat mindig van, de ennyinél még nagyon-nagyon alacsony, úgy kb. lottóötös szintű.


Viszont ha mész CT-re, ha nem adnak maguktól kérheted (sőt kérdd!) azt hogy takarjanak le ólomköténnyel hogy minél inkább csökkentsük a szórt sugarat és akkor nem lesz semmi bajod. Ugyanez áll a nyaki+lumbális gerinc röntgenre is. mindhárom vizsgálatnál kötelező adni nemzőképes korban (nőknél kb.50 éves korig, férfiaknál nem igazán van konkrét kor meghatározva), de néhol elfelejtik ezt a szabályt betartani.

2012. nov. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
hopp, most jut eszembe lumbális gerincnél nem fognak ólomkötényt adni mert belelóg a vizsgálati területbe, de másik kettőnél attól kötelező.
2012. nov. 28. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!