Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha tartós betegállományba...

Ha tartós betegállományba vesznek, akkor a munkáltatónak mennyit és meddig kell utánam fizetnie?

Figyelt kérdés

Ha tartós betegállományba kerülök, akkor a munkáltatónak meddig és menyit kell a utánam fizetnie a TB felé?

Kismama vagyok, és tudom, hogy nem kéne ezzel foglalkoznom, de érdekel. Minimál bér felett egy picivel foglalkoztat. Csak nagyjából volnék rá kíváncsi, mert én úgy tudom, hogy a Táppénz első 15 napját fizeti a munkáltató és utána az állam. Ez így van? A kolléganőm, aki pénzügyes azt mondja, hogy végig fizet, míg meg nem szülök, és kiszúrtam a főnökömmel. Ez így van?


Köszönöm a válaszokat!



2014. ápr. 25. 06:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Amire te gondolsz, az a nem terhesség miatti keresőképtelenségnél van és nem is teljesen úgy, ahogy tudod: Az első 15 munkanap (nem naptári nap) betegszabadság, amit teljes egészében a munkáltató fizet. A betegszabi lejárta után a táppénz bruttó összegének a harmadát a munkáltató fizeti.

Esetedben rögtön táppénz van (nincs betegszabi) és a táppénzed bruttó összegének egyharmadát a munkáltatód fizeti a teljes táppénzes időszak alatt.

2014. ápr. 25. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi!

Kérdésem az lenne, ha rendes munkába járáskor mennyi minimál bér után fizet utánam a munkáltató?

És mennyit fizet tartós táppénz után?

Tehát mennyibe kerülök a munkáltatónak akkor ha dolgozom és ha táppénzen vagyok?

2014. ápr. 25. 20:03
 3/12 Erdőfalvi ***** válasza:
7%
Fizeti a nettó fizetésed, és 27%-os, meg 1,5%-os járulékokat utánad a bruttód után. Az azt jelenti, hogy pl. ha 120 e Ft a bruttód, akkor 78600 Ft nettó fizetésedet, és a bruttód után 34200 Ft-ot. A táppénzedről nem tudjuk, hogy 50% vagy 60%-ot kapsz, mert nem tudom, hogy volt-e folyamatos 2 év a bizt. időd, de tegyük fel hogy volt annyi, és tegyük fel, hogy így végig 120000 Ft volt a jövedelmed.És tegyük fel, hogy nem voltál tavaly beteg. És így napi 2367 Ft a táppénzed. A táppénz naptári napra jár, így ha egész áprilisban táppénzen vagy, akkor 71.010 Ft táppénzt kapsz, aminek az egyharmadát fizeti a munkáltatód, azaz 23670 Ft-ot, de mást nem fizet ebből, csak te fizetsz adót. Járulékot nem. 11.362,-Ft személyi jövedelemadót (előleget) kell vonnia a munkáltatódnak. Tehát amikor dolgozol a munkáltatódnak többet kell utánad fizetni. Igaz ugyan az is, hogy a kifizetett nettó béredet leírhatja költségként. De a legnagyobb vesztes te vagy, nem a munkáltatód. A pénzügyest meg nem ártana lecserélni!
2014. ápr. 27. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Erdőfalvi ***** válasza:
12%
A minimálbért kérdezted, de az előzőekben írtad, hogy picivel felette vagy. Konkrétumot nem írtál, és ezért számoltam bruttó 120 e Ft-al. De mindegy, mert arányaiban akkor is igaz, amit írtam, ha minimálbér, ha kicsivel felette is van a béred. A munkáltatód nem jár rosszabbul, legfeljebb csak olyan szempontból, hogy ha kell felvenni helyetted egy másik dolgozót, és ugyanakkor a te táppénzed egyharmadát is fizeti. Ha így nézzük, akkor igen.
2014. ápr. 27. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Nem voltam, csak másfél éve táppénzen. Azt hiszem akkor is egy hetet. Amúgy éjjel-nappal dolgozom.


Köszönöm még egyszer a választ! :)

2014. ápr. 27. 08:52
 6/12 anonim ***** válasza:
69%

"Fizeti a nettó fizetésed, és 27%-os, meg 1,5%-os járulékokat utánad a bruttód után. Az azt jelenti, hogy pl. ha 120 e Ft a bruttód, akkor 78600 Ft nettó fizetésedet, és a bruttód után 34200 Ft-ot."

És a bruttó és nettó fizetés közötti különbséget ki fizeti? Talán a jótündér?

A munkáltatód a bruttód fizeti és a bruttód utáni járulékokat (alapesetben 27+1,5%-ot)

Azaz 120 ezres fizetésnél nem 78600-at +34200-at, hanem 12000-ret és 34200-at.


A táppénz alatt igaz, hogy csak a bruttó táppénzed harmadát fizeti.

"de mást nem fizet ebből, csak te fizetsz adót. Járulékot nem. 11.362,-Ft személyi jövedelemadót (előleget) kell vonnia a munkáltatódnak"

Még szép, hogy mást nem kell fizetnie egy inaktív dolgozó után.

Az SZJA előlegből viszont érvényesítheted már a várandósság 90. napjától a családi adókedvezményt, így nem 11362 Ft adót vonnak tőled, hanem 10ezerrel kevesebbet.

A munkáltató ezt csak akkor vonja, ha TB kifizetőhely és ő számfejti és fizeti a táppénzed teljes összegét. Ha nem TB kifizetőhely, akkor a MEP számfejt és von.


"De a legnagyobb vesztes te vagy, nem a munkáltatód"

Miért is?

A dolgozó nem dolgozik a munkahelyén, kapja a táppénzt (ez alatt máshol folytathat kereső tevékenységet)

A munkáltató fizeti a bruttó táppénz egyharmadát és azt a munkát amit eddig ez a dolgozó végzett el, mással/másokkal kell elvégeztetnie. Vegyen fel egy új munkást, akinek kifizeti ugyanazt a bruttó bért, mint a kérdezőnek, plusz fizeti a táppénz hozzájárulást. Nagyvonalúan tekintsünk el attól, hogy esetleg még be is kell tanítania az új munkavállalót.


"A pénzügyest meg nem ártana lecserélni!"

Miért? Mert megmondta az igazat?

2014. ápr. 27. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!


Általában, ha terhes (mint az én esetemben) nem hiszem, hogy valaki betegállomány alatt (kisebb-nagyobb pocakkal) felveszi és dolgoztatja. Meg persze általában a terhes nőket nem azért küldik el táppénzre mert esetleg nem szőrös a lába, hanem mert esetleg a magzatnak nem olyan tuti jó a munka (és nem a munkahely). Mert igaz a Nőgyógyász csak azért írja ki veszélyeztetett terheseket táppénzre mert tuti jól van és maratont is futhatna?


Amúgy köszönöm a választ!

2014. ápr. 27. 20:43
 8/12 anonim ***** válasza:
69%

Kedves kérdező!

Meglepődnél, hány terhes nő van veszélyeztetett terhesként táppénzen csak a saját kérésére (magyarán az állapota nem indokolja)

Érdekes módon olyanok is vannak, akik ugyanazt a munkát végzik máshol, vagy maszekban, mint ami a munkahelyén a munkaköre (ismerek olyan fodrászt, aki veszélyeztetett terhesként táppénzen van, otthon pedig eléggé nagy ügyfélkört fogad)

De olyan is van aki az eredeti munkakörét nem tudja ellátni, más munkát pedig igen.


Mellesleg nem azt írtam, hogy a táppénz mellett máshol dolgozik, hanem azt, hogy dolgozhat (mivel egy ideje minden jogviszonyban külön bírálják el a keresőképtelenséget, tehát azóta törvényileg megengedett, hogy az egyik helyen keresőképtelen, a másikon meg nem)

Persze olyanok is vannak, akik semmit nem tudnak dolgozni terhesség alatt (én pl. veszélyeztetett terhesként kórházban feküdtem jó ideig)

2014. ápr. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Erdőfalvi ***** válasza:
14%
Kedves pénzügyes ! Azért nem kell mindenkiben a rosszat meg az ellenséget látni. Nyilván, ha valaki kilép,felmond, vagy hosszabb időre táppénzre megy, vagy 1 éves fizetés nélküli szabadságra, akkor új dolgozót kell helyette felvenni. De nem minden esetben. Pl. én is egy éven keresztül helyettesítettem a kolléganőmet, és nem vettek fel új dolgozót. Igaz nekem több szakmám is van, pénzügyes, könyvelő, és bérszámfejtő is voltam már egy személyben, mert minden területen rendelkezem gyakorlattal, és szakmai képzettséggel. Én is voltam veszélyeztetett terhes, és nekem sem esett volna jól, ha a munkahelyemen ilyeneket mondanak. Lehet, hogy vannak olyan kismamák, akik kiíratják magukat, de azt nehezen tudom elképzelni, hogy sok ilyen eset lenne, mert nem olyan egyszerű munkát találni. Esetleg lehet olyan kirívó eset, vagy ön esetleg találkozott konkrétummal, de mindenkit nem szabad megvádolni.Ez után a levél után, úgy gondolom, hogy ön emberileg is alkalmatlan a munkájára.
2014. ápr. 29. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Erdőfalvi ***** válasza:
7%
A várandóság alapján a 91 naptól, és nem 90 . Az igaz, ugyan, hogy a munkáltató összes havi költsége 120 e Ft meg a 34200 Ft, azaz 154200, de ezekből a költségekből a 78600-at, meg a 34200-at leírhatja bérköltségként.Az is igaz, hogy a táppénz egyharmadát fizeti, ameddig szükséges, de azt nagyon gusztustalannak tartom, hogy a várandóság alapján járó adókedvezményt is sajnálja a kismamától!
2014. ápr. 29. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!