Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Laumbalis gerinc MR vizsgálatr...

Horviver kérdése:

Laumbalis gerinc MR vizsgálatra vagyok előjegyezve a holnapi napra. Sajnos az alábbi kérdéseimre nem kaptam választ a tájékoztatóból?

Figyelt kérdés

-A vizsgálat kontraszt anyag beadásával történik-e?

-Időközben megfáztam és náthás vagyok. Ez problémát jelenthet-e a vizsgálat során és az esetleges kontraszt anyag beadása miatt?

-Lehet e enni és inni a vizsgálat előtt?



2017. febr. 2. 17:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Előre nem tudom ezt megmondani, függ attól is, hogy mi a kérdés. Gerincsérv/gyöki kompresszió kérdésnél nem szokott lenni kontrasztanyag, csak ha már megvolt műtve a gerinc sérve, akkor a műtéttől számított 2 évig (azt hiszem legalábbis, lehet csak 1 év) szokás adni amiatt, hogy a műtét heg és egy esetleges gyulladát nehéz elkülöníteni nélküle.


Ha felmerül tumor, vagy valamilyen gerincvelői gyulladásos kórkép akkor kell általában kontrasztanyag.


Ha valami degeneratív elváltozás miatt kérik a vizsgálatot (pl. Scheuermann kór), akkor sem szokott lenni kontrasztanyag.


Mivel a vizsgálat alatt is kiderülhet, hogy van valami olyan elváltozás a gerincben, amire kontrasztanyag kell, ezért 100%-os biztonsággal nem lehet kijelenteni előre, hogy kell-e kontrasztanyag vagy sem.


- A nátha nem jelen igazi problémát itt, amennyiben emiatt a vizsgálat során mozdulatlan tud maradni (ha nagyon erősen köhög az esetleg jelenhet problémát, bár a lumbális régiónál elég extrémen kell köhögni, hogy az látszódjon a felvételen). A kontrasztanyag beadást nem befolyásolja a nátha.


- legjobb, ha az adott vizsgálót felhívják és megkérdezik én azt javaslom, hogy vizsgálat előtt 2 órával ne egyen semmit, mert nagyon ritkán a kontrasztanyag hányinger okozhat (2 óra alatt az étel ki szokott ürülni a gyomorból). Ha cukorbeteg, akkor vagy ne hagyjon ki, vagy vigyen magával szőlőcukrot. Inni nyugodtan ihat, nem szénsavas/nem alkoholos dolgokat, pl.tea, víz, szörp ilyesmit. Az ivás az esetleges kontrasztanyagbeadás is segíti, mert így nem lesznek összesve a vénái


egy MR operátor

2017. febr. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!