Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Melyik törvény/kormányrendelet...

Melyik törvény/kormányrendelet/egyéb jogszabály szabályozza, hogy a háziorvos milyen laborvizsgálatokra írhat beutalót, ill. hogy egy szakorvos milyen esetekben írhat?

Figyelt kérdés

Ma nagyon meglepődtem, amikor a háziorvosom közölte, hogy ő nem tudja megkérni azokat a vitamin- és ásványianyag-szint vizsgálatokat, amiket szerettem volna (a vasszint kivételével), mert - mint mondta - "ezeket már csak kórházi vagy szakorvosi ellátás keretein belül lehet kérni".

Az egészségügy helyzetét ismerve simán el tudom képzelni, hogy ez tényleg így van, de mégsem... Mert akkor ez azt jelenti, hogy mindenkinek az endokrinológiára (vagy máshova?) kellene beutalót kérni, hogy ott adjanak laborba beutalót. Ez először is hosszú várakozási idő, másodszor pedig megnövekedett betegforgalom (amitől aztán még tovább nő a várakozási idő).

A másik probléma pedig úgy általában, hogy sok orvos lerázza az embert, mondván, nincs szükség az adott vizsgálatra. Jelen esetben le merném fogadni, hogy az endokrinológus max. nagy harcok árán lesz hajlandó megírni a beutalót, már ha egyáltalán.. hiszen a fennálló betegségemmel kapcsolatos markereket sem követi nyomon, holott 3 havonta kellene elvileg, de az itteni gyakorlat szerint csak egyetlen egyet szoktak, azt is csak fél évente.


2018. febr. 16. 11:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
2018. febr. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
62%

Hát, pedig ez tényleg így van, még ha nem is hiszed el. CT vizsgálatot sem kérhet egy háziorvos.

És ennek éppen az a lényege, hogy ne küldözgessenek mindenkit feleslegesen olyan vizsgálatokra, amire semmi szüksége nincsen.

Attól, hogy fizeted a TB-t, attól az egészségügy nem olyan, mint a piac, hogy bemész, kéred amit szeretnél és megkapod, mert "fizettél érte". Az egészségügy úgy működik, hogy te a befizetett járulékért cserébe elmehetsz ingyen az orvoshoz, aki a tüneteid és panaszaid alapján eldönti, hogy milyen vizsgálatokat kérjen, hova utaljon be.

Ha ilyen igényeid vannak, akkor menj el egy magánlaborba, ott pénzért cserébe azt vesznek le, amit akarsz, akár indokolt, akár nem.

2018. febr. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az 1. válaszolónak a linket, majd átböngészem. :)


A 2. válaszolónak:

Nemrég olvastam egy hasonló választ más kérdésénél, és eszembe is jutott a kiíráskor, de reméltem, hogy a leírásom alapján VILÁGOS, hogy nem önkényesen szeretnék vizsgálatokat.

Kifejtem, amiről az utolsó bekezdésben írtam: tavaly júniusban diagnosztizáltak egy betegséget nálam. Az ezzel kapcsolatos egyik hormonszintet a gyógyszer beállításának idején a szedés kezdetétől számított 4-6 hét múlva kellett volna ellenőrizni; de csak 3 hónap múlva történt meg. (Még a betegtájékoztatón is rajta van, hogy kezdetben gyakran lehetséges az ellenőrzés - nincs konkrét időtartam megjelölve, de józan ésszel sem lehet 3 hónap.) Azóta pedig 3 havonta kellene ellenőrizni, de csak fél évre hívtak kontrollra.

Nem mellesleg ultrahangon "tippelt" az uh-s orvos, ráírta a leletre, hogy az uh-kép alapján x betegség valószínűsíthető. Elmondta, hogy a labor lesz a "perdöntő", egy bizonyos ellenanyag megléte/mennyisége a vérben. Ehhez képest az endokrinológus már írta is a hormontablettát és a leletet, úgy kellett külön "célozgatnom", hogy esetleg azt a bizonyos ellenanyagot meg kellene nézni... Utólag írta rá a leletre, tollal, hogy "legközelebb", azaz 3 hónap múlva azt is nézni kell...

Ezt az ellenanyagot funkcionális orvosok szerint 3 havonta kellene csekkolni (és úgy tudom, magánorvosok is ugyanígy gondolják) - de az állami rendszerben ezt általában nem szokták többé, mondván, úgysem fog változni. Pedig de. Már egy másik államis szakorvos is közelebb járt az igazsághoz, ő azt mondta, hullámzik.

Ezen kívül még egy másik ellenanyagot, ill. három hormon szintjét kellene szorosan nyomon követni (azaz szintén 3 havonta csekkolni), egyik sem történt meg még az első labornál sem.

A betegséggel szokott járni néhány vitamin, ill. ásványi anyag hiánya, tehát teljesen indokoltan szeretném ellenőriztetni ezeket.

És nem szeretném mindig privátban fizetni a vizsgálatok árát. Decemberben már volt ilyen, de nem szeretnék ebből rendszert csinálni. 20+ év munkaviszonyom alatt folyamatosan vonták a TB-járulékot a fizetésemből (most is), plusz épp elég pénzt visznek el a gyógyszerek (a 3-ból az egyik filléres, a másik drágább, a harmadikon meg egyáltalán nincs támogatás; a szükséges vitaminok és ásványi anyagok közül is csak kettőn van, amiket úgy kellett kikönyörögnöm a háziorvostól, hogy ugyan írja már fel receptre, a másik 4 teljes áras, no comment).

2018. febr. 16. 17:43
 4/7 anonim ***** válasza:
Oké. De nem teljesen világos az, hogy milyen gyakran kellett volna ellenőrizni azt az x dolgot, ha még a betegtájékoztató sem írta le konkrétan? Honnan tudod, hogy 4-6 hét múlva kellett volna ellenőrizni, és nem 3 hónap múlva, ahogy az orvos előírta?
2018. febr. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Rábukkantam egy amerikai gyógyszerész honlapjára, aki éveken át ugyanebben a betegségben szenvedett, de meggyógyult, az ő cikkeit rendszeresen olvasom.

De pl. a Házipatika.com oldalon is 6 hetet írnak, a konzilium.hu-n másfél hónapot, ami gyakorlatilag kb. ugyanannyi idő.

2018. febr. 16. 20:57
 6/7 anonim ***** válasza:

Jót szórakoztam az írásodon...mellesleg tényleg engedni kellene, hogy a betegek maguk írják meg, hogy milyen vizsgálatokat tartanak szükségesnek magukon. Mindegy, hogy kell e avagy sem, és kerül amibe kerül.

És az is szégyen, hogy a háziorvosod nem olvassa az amerikai gyógyszerész cikkeit, és nem aszerint gyógyít. Micsoda világ..

2018. febr. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Én meg sírógörcsöt tudok kapni az olyanoktól, mint te. Basszus, nem hiszem el, hogy KÉT mondatból csak az elsőt bírtad elolvasni. Na, próbáld meg most a másodikat is, és értelmezd.

(Kis segítség: MINDKÉT említett oldal MAGYAR nyelvű, és SZAKEMBEREK írják, tehát a "rám vonatkozó" cikkeket ENDOKRINOLÓGUSOK.)

2018. febr. 24. 19:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!