Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » EKG-hoz értők: Mit jelent a...

EKG-hoz értők: Mit jelent a "balra fordult horizontális vektor" kifejezés? (részletek lent)

Figyelt kérdés
El tudná valaki egy laikus számára is érthetően mondani,hogy mit jelent ez a kifejezés egy EKG leleten?(Az alapokkal,úgy mint az EKG-görbe részei,arrhytmiák,stb. azért tisztában vagyok:)). Mitralis prolapsus miatt járok kardiológushoz ellenőrzésre,és eddig minden EKG-mon azt írták,hogy "balra fordult horizontális vektor",vagy azt,hogy "bal tengelyállás" (gondolom a kettő ugyanaz lehet?).Próbáltam utánaolvasni,de a komolyabb szakmai leírásokból,amik ezt taglalják, nem sokat értek,el tudná valaki kicsit egyszerűbben magyarázni?Egyébként ez normális jelenség?Vagy valami gondot jelent?Köszönöm előre is!
2010. jún. 13. 14:13
 1/8 anonim ***** válasza:
A szív tengelye (kb. az a vonal, amit nagyjából húznál rajta középen, függőlegesen) 0 és 90 fok között tekinthető normálisnak. A bal tengelyállás azt jelenti, hogy a szíved nem ferdén fekszik a rekesz fölött, hanem inkább el van feküdve, a csúcsa a bal oldalad irányába keint. Jellemző pl. a túlsúlyos embereknél, terheseknél is elfordul, minden olyan állapotban, ahol a rekeszizom felnyomódik. A mitralis prolapsus és ez sem jelent semmi különös veszélyt, amire figyelj, hogy műtétek, fogászati beavatkozások előtt antibiotikumot kell kapnod, de ezt gondolom mondta a kardiológus.
2010. jún. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nem,nem mondott a kardiológus semmi ilyesmit:S Csak annyit tudok,hogy ha majd valamikor altatásra lenne szükségem,szólnom kell az aneszteziológusnak,hogy Nebivololt szedek (az emelkedett vérnyomásomra és a sinus tachykardiámra),de antibiotikumról nem szólt semmit...Jó tudni,köszönöm!Azt tudom,hogy a Mitralis prolapsus nem komoly,csak a családi anamnézisben szívinfarktus és agyvérzés is szerepel,továbbá anyai ágon öröklődött a prolapsus,és anya 44 évesen már ischaemiás szívbetegség gyanús,ezért kell pár évente kontrollra járnom.


Nagyon köszönöm az érthető,gyors és hasznos választ!!:)

2010. jún. 13. 17:36
 3/8 A kérdező kommentje:
Közben elgondolkodtam azon,hogy ha nincs jelentősége a tengelyállásnak,miért kell megállapítani? És pl. a bal tengelyállás az EKG melyik elvezetésén,vagy elvezetésein látszik és miben nyilvánul meg? (Remélem még elolvassa ezt majd valaki:))
2010. jún. 13. 23:45
 4/8 anonim ***** válasza:
Van, amikor extrém mértékű a deviáció, illetve van, amikor plusz információ, pl. szárblokk esetén. A tengelyállást az I, II, III, aVF, aVL, aVR alapján megállapítani, meg kell keresni a leginkább ekvifázisos elvezetést és arra merőlegesen a reális lehetőséget kell megtalálni és szükség esetén pontosítani. De ehhez nagyjából ismerni kellene a végtagi elvezetéseket magukat is, nem tudom mennyi képzettséged van hozzá. (AZ 1. válaszadó voltam.)
2010. jún. 15. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igazság szerint "laikus" vagyok,bár a családban van egészségügyi vonal,így például az orvosi latin nem idegen tőlem.Az orvosira készültem,és nagyon érdekel rengeteg dolog a szakmával kapcsolatban,elsősorban az aneszteziológia és intenzív terápia,de többek között a kardiológia is,ezért rengeteget olvasok ezekben a témákban,viszont hivatalosan nem tanultam őket,és nagyon részletekbe menően nem értek az EKG-hoz.A legegyszerűbb azt hiszem talán az lenne,ha megmutatnám egy 12 elvezetéses EKG felvételemet,mert az alapján valószínűleg könnyebben el tudná(d) mondani,melyik elvezetés(ek)ben,miben/mi alapján lehet megállapítani a bal tengelyállást.A felvétel idén márciusban készült,feltöltöttem ide,próbáltam minél nagyobb méretben: [link]


(Ha esetleg szükséges,vagy ez segít,10 éve járok kardiológushoz,eleinte szívzörej miatt,majd kiderült,hogy mitralis prolapsusom van,ami valószínűleg anyai ágon öröklődött,Holter vizsgálat alapján hyperkinetikus keringésem van (palpitatio gyakori),és emelkedett vérnyomásom,erre Nebivololt szedek,+ 3 hónapja kiderült,hogy kevert hyperlipidaemia-m is van,ami valószínűleg szintén anyai ágon öröklődött.Ezek miatt járok pár évente kontrollra,az EKG-im negatívak,csak sinus tachycardia van mindig és "balra fordult horizontális vektor").Annyira kíváncsi vagyok,hogy hogy lehet a bal tengelyállást megállapítani egy EKG-ból!Hálás lennék,ha el tudná(d) valahogy egyszerűen magyarázni,mondjuk a felvételem alapján!Előre is nagyon köszönöm!:)

2010. jún. 16. 00:50
 6/8 anonim ***** válasza:

Hát, ez alapján az EKG alapján teljesen normális a tengelyállásod. Én egyedül a tachycardiát látom rajta... Nézd meg ezt: [link]

Az 1. lap jobb alsó ábráját látod azt a rendszert, amiben megtalálod az I., II., III., aVF, aVL, aVR tengelyeket. Az ekvifázisos elvezetés az, amelyiknél a QRS komplexus nagyjából sinus-görbére emlékeztet, a Te EKG görbéden ez leginkább az aVL-re fogható rá. Ekkor a belinkelt rendszerben ránézel az aVL tengelyre és erre húzol egy merőlegest a középpontnál. Ez a Te esetben a +60° és a +240° közt húzódik. Most el kell dönteni, hogy melyik a reális, újra ránézel a görbédre és lárod, hogy II. elvezetésben szép, magas, pozitív R-hullámod van, tehát kijött, hogy ez alapján az EKG alapján a tengelyállásod kb. 60°, ami pont tök normális. Valószínűnek tartom, hogy valami másik EKG alapján mondhatták neked a bal horizontálist, mert az kb. azt jelenti, vízszintesen 0° irányában áll a tengely, de ehhez az aVF-nek nagyjából tök ekvifázisosnek kéne lenni, itt meg nagyon nem az. Asszem kimerítettük ezt a kérdést...

2010. jún. 16. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ja, a vérnyomásra, vérzsírokra azért figyelj oda...
2010. jún. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm,a magyarázat alapján teljesen megértettem az elvet!!:)Amikor ez az EKG felvétel készült,akkor kaptam azt a leletet amin balra fordult horizontális vektort írtak.Akkor az orvos echocardiographia-t is csinált,lehet,hogy akkor az alapján látta és írta le ezt?Nem tudom.De azóta (kb. 3 hete) az SBO-n is csináltak EKG-t,és ott is azt írták az ambuláns lapomra,hogy bal tengelyállás,úgyhogy biztos van benne igazság...Ők tudják,ők az orvosok,engem mindössze az elve érdekelt.Tényleg nagyon köszönöm a segítséget!!

(U.I.:A vérzsírokra Atorva-TEVA gyógyszert szedek,eddig úgy tűnik az normalizálta mindet,plusz próbálok koleszterinszegény étrendet tartani)

2010. jún. 16. 22:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!