Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Az orvosok fejből tudják,...

Az orvosok fejből tudják, mire milyen gyógyszert kell felírni?

Figyelt kérdés

Vagy mondjuk valami programba beírják a tüneteket, vagy hogy milyen betegségre gyanakodnak és kiírja nekik az arra adható gyógyszereket?

Lehet, hülye kérdés, de mindig is érdekelt xd


2019. febr. 17. 17:17
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Szerinted az orvosin 6+X évig a Google használatát tanulják?
2019. febr. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
74%

Szerintem (de ez teljes egészében az én véleményem lesz a 22 éves fejemmel) a legtöbb esetben fejből tudják, mert a legtöbbször azért hasonló problémákkal mennek orvoshoz az emberek, és minden problémára tudnak 1-2 gyógyszert, aztán eldöntik bizonyos dolgok alapján (pl. páciensnek melyik hatott eddig), hogy most melyik legyen. De ha valaki pl gyógyszerérzékeny, akkor már lehet utána kell nézniük, mert azt nem várhatjuk el az orvosoktól, hogy ennyire mindent fejből tudjanak. (Nem tudom, ilyenkor mi van, nálam eddig bármelyik orvos csak addig jutott el, hogy "Gyógyszerérzékenység van?" - "Nincs", és így sose tudtam meg, hogy ha valaki azt mondja, van, akkor mi történik. :D) Aztán, mivel szakosodnak az orvosok, ezért egy nőgyógyásznak "csak" a női problémákra való gyógyszereket kell fejből tudnia, nem kell ismernie pl. a hátfájásra meg az akármi másra használt gyógyszereket, tehát ez jóval leszűkíti a lehetőségek körét, és szerintem az orvosok képesek "csupán" annyi gyógyszernevet megjegyezni, ami az ő szakterületükhöz kellhet. (Azért írtam idézőjelbe, mert azért még ez is egy tág választék, de az összes gyógyszerhez képest meg nagyon kevés.)

Én így gondolom! Aztán ki tudja :D


22/L

2019. febr. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

Hadd meséljem el neked, miért világhírű máig a magyar orvosképzés: sok európai országgal ellentétben tudnak beteget vizsgálni. A tünetek alapján tudják, mi bajod van, az a dolguk, hogy észrevegyék rajtad azt, amit te magad nem. Ők nem gyógyszerekben és márkanevekben, hanem hatóanyagokban és segédanyagokban gondolkodnak, mikor felírnak valamit, ezért van az, hogy ha valakinek valami gyógyszerallergiája van, akkor is találnak megoldást a legtöbb esetben.

Nem véletlenül 6 év orvosi és három év rezidensépzés után engedik őket a saját szakállukra beteg közelébe. Az első három évben kb. minden lélegzetükről szakorvossal kell konzultálniuk, és a szakvizsga után is folyamatos továbbképzésekre járnak, nem beszélve arról, hogy magukat is megállás nélkül képezniük kell.

2019. febr. 17. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Így van, az előzőek leírták a lényeget.

De vannak az orvosoknak "kedvenc" gyógyszerei, amit általában felírnak, mert abban bíznak a legjobban. Más orvos meg másban bízik...

De igaz az is, hogy tényleg fejből kell tudniuk a legtöbb gyógyszert.

Rendszeresen jönnek úgynevezett orvos látogatók, ők a gyógyszercégek képviselői, és a saját gyógyszereiket reklámozzák. Ezenkívül van mindig aktuális gyógyszerkönyv orvosok részére, ha abban utána kell nézniük valaminek (hatóanyag, mellékhatás, stb.).

De lényegében egy orvos ugyanazokat a 5-10 felé antibiotikumokat váltogatja érzés szerint, meg ugyanazokat a fájdalomcsillapítókat, vérnyomás csökkentőket stb. Az is igaz, hogy sokszor két különböző nevű gyógyszer ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, csak más cég gyártja, más áron.

De nem kell minden orvosnak minden gyógyszert betéve ismernie, a tüdőgyógyász és a pszichiáter más-más gyógyszert ír fel. A háziorvos meg elküldi szakorvoshoz a pácienst. Elég, ha néhány "alap" gyógyszert ismer.

2019. febr. 17. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
75%

Ha annyi lenne a diagnosztizálás és a terápia, hogy az ember beírja egy programba a tüneteket, akkor azt egy betanított munkás is meg tudná csinálni, nem kellene hozzá 6 év orvosi egyetem...

Nyilván egy adott szakorvos nem használja a világ összes létező gyógyszerét, hanem csak azt az x félét, ami a saját szakterületén kell. Ha én nőgyógyász vagyok, akkor marhára nem kell tudnom a SM gyógyszeres kezelését a diploma után, de mondjuk nem árt tudni, hogy pl. egy chlamydia fertőzésre mit kell felírni...

2019. febr. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a 2. és a 4. választ, mivel ők voltak az egyetlenek, akik normális hangnemben bírtak válaszolni :)

Igen, tudom, hogy annyit egy betanított hülye is meg tudna csinálni, hogy beírja, hogy torokfájás meg hőemelkedés, jajj, akkor ez vagy valamilyen végső stádiumú rák, vagy egy sima nátha lesz, de azért gondolkodtam el ezen, mert kb. évente fedeznek fel egy csomó új hatóanyagot meg ugyanilyen időközönként hoznak forgalomba egy rakat új gyógyszert és még egy 6+ éves orvosit elvégző embertől se várható el, hogy fejből tudja több száz vagy több ezer gyógyszer nevét, amit a pályafutása alatt forgalomba hoznak..Szóval erre lettem volna kíváncsi, hogy van pár szerintük bevált gyógyszer, amiket bizonyos tünetegyüttesre felírnak, vagy mindig tudniuk kell, vagy fejből vagy valamilyen más úton, hogy most mik a legújabb gyógyszerek, amik esetleg hatékonyabbak, mint a régebbi gyógyszereik...

Bocs, hogy meg mertem kérdezni, remélem nem sértettem meg a fent említett 2 válaszolón kívül a többieket azzal, hogy szeretek utánajárni vagy utánakérdezni azoknak a dolgoknak, amiket nem tudok, igazán sajnálom, hogy most miattam el kellett égetnetek kb. 2 kcal-t válaszírás közben :(

2019. febr. 17. 19:34
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy szakorvos vagy 10 évig tanulja, milyen betegségre mit kell írnia, főleg ha egy speciálisabb problémával találkozna. Ezek után pedig folyamatosan képzik magukat, hogy ismerjék a legújabb gyógyszereket.

Egyébként általában tippelnek az orvosok. Azt írják fel, ami a legtöbb embernek segíteni szokott. Ha nálad nem válik be, kapod a következő féle gyógyszert. A probléma ott van, ha rosszul állítják fel a diagnózist, a gyógyszert felírni a legkönnyebb része.

2019. febr. 17. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kérdező én rezidens vagyok, a betegségek többségére a hatóanyagot fejből tudom, gépből vagy könyvből azt szoktuk megnézni, hogy melyik gyári készítmény a legolcsóbb, továbbá a ritkábban használt gyógyszerek esetén a dózisokat, adagolást. Ritkább betegségek esetén általában sejtjük, hogy mi kell, de utána kell nézni. Például most volt bőrférges betegünk és azt meg kellett néznem, hogy erre pontosan milyen féreghajtó jó.
2019. febr. 19. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó 2 választ is :)
2019. febr. 20. 21:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!