Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért mondják azt, vagy mi az...

Ecowok kérdése:

Miért mondják azt, vagy mi az oka annak - amennyiben igaz - hogy a vitamintablettákat nem érdemes szedni, mert nem szívódnak fel, vagy csak kis mértékben?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy pl. a C vitamin molekulára pontosan ugyanaz a tablettában (mert hogyan is különbözhetne), mint ami pl. a paprikában van. Tehát ha étkezés közben veszed be, akkor tulajdonképpen az emésztés során ugyanúgy kellene felszívódnia, mint ha paprikát hamiznál.

2019. dec. 8. 08:47
 1/2 2*Sü ***** válasza:
80%

Nem vagyok szakember, de amennyire én tudom a vitaminok, étrend-kiegészítők szedésével nem az a gond, hogy nem szívódnak fel, hanem hogy nincs rá szükségünk. Van egy csomó ásványi anyag, amiben gyakorlatilag igen nehéz hiányban szenvedni, vagy a hiánya nem okoz súlyos problémát, mégis pluszban szedjük be multivitaminokkal és hasonlókkal. Ez nem káros, mert túladagolni is nehéz ezeket, hanem egyszerűen csak felesleges.


Ha valaki egészséges, és a táplálkozása nem szélsőséges, annak különösképpen nem indokolt szednie bármiféle étrend-kiegészítőt.


Ha van valami, amit érdemes lehet pótolni az a D3 vitamin a téli hónapokban, főleg állapotos, idős embereknél.


A többi inkább attól függ, hogy ki milyen speciális egészségi állapotban, élethelyzetben van, milyen speciális étrendet folytat. Pl. a dohányosoknál már ajánlott némi extra C-vitamin bevitel. (De a C-vitaminnak is olyan hatásokat tulajdonítunk, amivel nem rendelkezik, pl. nem fogja különösebben sem megelőzni, meg gyógyítani a megfázást. Egy egészséges emberre a C-vitamin szedése különösebb pozitív hatással nincs.) Vegán étrend esetén a B12 vitamin bevitele is ajánlott. (Ezzel kapcsolatban is sok a tévhit. Pl. nem igazán előzi meg a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.) Egyéb betegség esetén meg a betegség tükrében érdemes megválasztani, hogy milyen étrend-kiegészítőt érdemes esetleg alkalmazni.


Számos olyan vitamin és ásványi anyag van, aminél művészet hiányt összehozni. Pl. az A-vitamin nagyon fontos a szervezetnek, de ha a napi étkezésedben van némi sárgarépa, vagy tojás, vagy kenyeret, halat, akkor igen kicsi a valószínűsége hogy olyan mértékű A-vitamin hiányt tudnál produkálni, aminek egészségügyi kockázata és következménye lenne.

2019. dec. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az rendben van, hogy ugyanaz a molekula, a friss gyümölcsben, zöldségben viszont vannak más tápanyagok is (pl. antioxidánsok, polifenolok, flavonoidok, illóolajok), amik a C-vitamin hasznosulását segíthetik, és egyéb kedvező hatásaik vannak. Ha aszkorbinsavat szedsz, a fentiek miatt ajánlott egyidejűleg C-vitamintartalmú gyümölcsöt, zöldséget is enned.
2019. dec. 8. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!