Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Most tényleg mérgező a zöldbor...

Most tényleg mérgező a zöldborsó nyersen?

Figyelt kérdés

Egyszerűen nem értem amikor régebben sok borsót ettünk nyersen és nem lett bajunk semmi.

Erre itt azt írják mérgező:

[link]



2020. ápr. 30. 23:59
 1/6 anonim ***** válasza:
Tudod értelmezni a szöveget? 🤔
2020. máj. 1. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"Ne edd a zöldborsót nyersen! Olyan mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek csak főzéssel távoznak. A borsó megfőzve nagyon fontos a szívünknek, mert sok magnéziumot tartalmaz, magas kalciumtartalma pedig a csontjainkat védi."


Pedig milyen sokat ettem nyersen. Most akkor méreganyagok vannak bennem vagy mi?

2020. máj. 1. 00:20
 3/6 anonim ***** válasza:
52%
Nyilvan kiurultek mar. Szerintem ez amugy hulyeseg. En is marekszamra ettem a zoldborsot a kertben, jobban is szeretem nyersen, mint megfozve.
2020. máj. 1. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

botanika órán tanultam anno, hogy minden mérgező, csak a dózis más


pl vízmérgezésbe is bele lehet halni, pedig az milyen egészséges


amúgy az olyan cikkek, amik az állítólagos mérgező anyag nevét sem képesek leírni, azok mitől tekinthetőek megbízható forrásnak?


amúgy nem tudsz annyi nyers zöldborsót megzabálni, hogy bármi tünetet okozzon a linamarin nálad

2020. máj. 1. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
2021. szept. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

#4: Nem a linamarin a fő probléma. A nyers hüvelyesek - így a borsó is - lektineket tartalmaz, amik egészségre ártalmasak, főzésre szerencsére elbomlanak.

Egyes cikkek szerint a zöldborsó kivétel, az fogyasztható nyersen is, de a források többsége azért annál sem javasolja ezt. A borsóban is van lektin (Pisum sativum agglutinin - PSA). Az biztos, hogy a borsó nem annyira durva nyersen, mint pl. a bab, aminek a fogyasztása után rövid idővel már mérgezési tünetek jelentkeznek, azonban a hosszú távú hatások a borsónál is jelentkezhetnek, ezért nem releváns az, hogy valaki azt mondja, "ó, mi mennyit ettünk gyerekkorunkban". Egy autoimmun betegség kialakulása esetén nem lehet utólag megmondani, hogy ez bizony a lektinektől van, amit évtizedeken át fogyasztott a páciens, csak mint lehetséges ok fog fölmerülni.

2023. aug. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!