Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Beszédhiba, selypítés kialakul...

Beszédhiba, selypítés kialakulhat felnőtt korban is? Gyerekként nem volt ezzel sosem problémám.

Figyelt kérdés

Kb. 1 éve kezdődött, hogy az -S, -Cs betűs szavak kiejtésénél egyfajta selypítő hangot adok ki.

Nagyon nehezen viselem, mert korábban mindig a beszédemet dicsérték iskolában és az életben egyaránt.

Most már olyan szinten érzem, hogy igyekszem a szavakat elharapni, olykor nevetéssel álcázni, mert még a családom előtt is szégyellem, és nem is jeleztem feléjük ezt.

Félre ne értsétek, sosem néztem le a beszédhibásokat, sőt, csak a beszéd kifejezetten az erősségem volt, és mostanság már csak feszengve társalgom.

Nemrég mondta Anyukám, hogy 14 éves korom körül furán ejtettem az -S betűket, amit én nem érzékeltem, és ekkor tájt a Bátyám is gúnyolt emiatt.

Most nem mondtak rá semmit, viszont én érzékelem.

Az fix, hogy oviban is mindig dicsértek a szép beszédemért.

Mi történhetett? Fogproblémákra gyanakszom, amennyire laikusként tudom, ez lehet kihatással a beszédre.

A fogaim viszont szépek, rendezettek, ápoltak, és fájni sem szoktak.

Amit még fontosnak tartok megjegyezni, hogy van egy csoporttársam, aki elég hallhatóan selypít, 3 éve járunk egy csoportba az egyetemen. Ő mindig nyíltan beszélt erről, és nekem nagyon zavarta a fülemet a beszéde. Egy idő után észrevettem, hogy én is átváltok selypítésre, ami nagyon dühített. Ilyesmi létezik? Hogy úgymond "eltanulom"?

A koronavírus miatt azonban 3 hónapja nem is hallottam beszélni, csak heti 1 alkalommal az Skype-os óránkon, mégis azt érzem, hogy súlyosbodott a selypítésem.

Mindenki véleménye érdekel, de ha van itt gyógypedagógus logopédia szakiránnyal, az ő válaszát különösen megköszönném!

21/L



2020. jún. 19. 23:20
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak atvaltasz ra akaratod ellenere, az psziches, olyasmi, mint a hipochondria. Epp akkor mulna el, ha nem figyelnel oda.

Nekem fogszabalyzaskor atmenetileg volt, mikor veletlenul hezagot csinalt az orvos a ket egyes fogam koze. Azonnal elmult, ahogy kovetkezo alkalommal igazitott a fogorvos.

Ha valodi oka lenne a tiednek, egyforman fennallna.

2020. jún. 20. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem változott a beszédstílusod.
2020. júl. 1. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
67%

Én azt vettem észre a hugomon, hogy vidékiként amikor Budapestre került egyetemre, akkor önkéntelenül is felvette a budapesti fiatal, jól szituált családból származó lányok beszédstílusát, amiben egy jellegzetes selypítést vettem észre.


Voltam 1-2x vele és a barátnőivel bulizni, és teljesen meglepődtem, hogy a húgom is ugyanúgy selypít, mint a menő fővárosi csajok.


Amikor meg hazajött Pécsre, akkor teljesen normális kiejtéssel beszélt. Megkérdeztem tőle, hogy miért selypít, de teljesen ledöbbent, hogy ő soha nem selypít, nincsen beszédhibája.


Te vidéki vagy és Bp-n tanulsz, kérdező? Lehet, hogy ez áll a dolog mögött...önkéntelenül alkalmazkodsz a környezet beszédmódjához, kiejtéséhez.

2020. júl. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3, Vidéki vagyok, és egy megyeszékhelyi egyetemen tanulok. Értem, amiről beszélsz, mert tényleg sok városi lány selypítve beszél, de én ezt mindig beszédhibának gondoltam. Akkor valójában ez amolyan városi sajátosság? Vagy így próbálnak "urizálni"?

És ezt a logikát követve, akkor lehetséges, hogy én is csak "eltanultam" ezt, ahogyan a kérdésemben is írom?

Egyébként nagyon köszönöm az eddigi válaszokat, mindenkinek megy a zöld pacsi!

Kérem, hogy aki még érdemben tud erről írni, az írjon, mert nagyon zavar engem ez a dolog!

2020. júl. 1. 23:17
 5/7 anonim ***** válasza:
54%
Kedves kérdező, az én családom pécsi, nem mondanám, hogy konkrétan a "városi" lányok selypítenének, mivel sem Pécsett, sem más vidéki nagyvárosban nem tapasztaltam ezt, kizárólag Budapesten született és nevelkedett lányoknál. Szóval én inkább főváros-specifikusnak gondolnám a selypítést, és nyilván itt sem vonatkozik mindenkire, de nekem gyakoribbnak tűnik.
2020. júl. 2. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én budapesti vagyok, egyáltalán nem jellemző, hogy itt többen selypítenének, mint máshol.
2020. júl. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a tapasztalatom h nem selypítenek többen Bp-en se mint az apró falvakban, de más-más tájegységeken nemcsak tájszavak vannak, hanem máshogy képzik a hangokat is. Ezek pici eltérések, nehezen észrevehetők. Ha jó füled van hozzá,lehet hogy azt észleled magadon hogy mások kiejtéséhez igazodtál. Az is lehet valóban selypítesz picit, pszichés alapon.

Én azt tanácsolom, hogy olvass föl egy oldalt egy könyvből, és vedd föl a hangot, aztán hallgasd vissza. Hátha úgy már nem is érzékeled.

2020. aug. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!