Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Magas d vitaminszint mellett...

Magas d vitaminszint mellett mitől lehet csontritkulásom?

Figyelt kérdés

Még kb. 1 hónapja csináltattam egy D vitamin szintfelmérést, ahol kifejezetten magas (220 nmol/l) szint lett az eredmény. Tegnap (pusztán kíváncsiságból) elmentem egy (sarokcsontos) csontsűrűség vizsgálatra, ahol legnagyobb megdöbbenésemre kiderült, hogy az átlag alatti (T-score: 2,17, az átlag érték 80 %-a) a csontsűrűségem. Ha elvileg a csontritkulás oka az alacsony d vitamin szint, akkor nekem mégis mitől lehet?


25/F



2020. okt. 1. 17:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
90%

ha a kalciumszinted alacsony, attól is lehet

de rákerestem és azt írják, hogy ezen kívül még okozhatja: kezeletlen gluténérzékenység, túl aktív pajzsmirigy, túl kevés mozgás, dohányzás, túl sok alkoholfogyasztás

2020. okt. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Ignis Subdialis ***** válasza:
92%

Most függetlenül attól, hogy mennyire megbízható ez a vizsgálat, a D-vitamin önmagában emeli a kalciumfelvételt, ez igaz. De a kalcium önmagától nem épül be a csontokba, ehhez a K2-vitaminra van szükség (meg A-ra is úgy mellékesen). Most nem akarlak megijeszteni, de K2 nélkül a lágyszövetekben, erekben rakódik le a kalcium (érelmeszesedés). Továbbá a csontok nemcsak épülnek, de bomlanak is egyidőben és K-vitamin hiányában nemcsak nem épül be a kalcium, de a bomlás is aktívabb...

Úgyhogy érdemes lenne beruházni egy jobb fajta K-komplexre vagy minimum K2-vitaminra, amiben magas a transz (aktív) forma aránya, mert a cisz forma az passzív, nem hasznosul. Ez a már (valószínűleg) meglévő lágyszöveti meszesedéseken is segíthet.

2020. okt. 1. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
86%

Még fiatal vagy, ebben a korban szerintem nem csontritkulásod van, hanem nem gyűjtöttél annyi csontanyagot. Majd amikor idősebb leszel és esetleg csontritkulásod lesz, akkor ez egy fontos tényező lesz, hogy mennyi a kiinduló csonttömeg.


Namost, ez nem csak a kalcium és D-vitamin elérhetőségétől függ, hanem attól is, hogy mennyit mozogsz. Ha futsz, terheled a csontjaid, akkor a szervezeted erősíteni fogja őket, és idős korodban nagyobb csonttömeggel indulsz neki a csontritkulásnak. Ha te nem futsz, de a kortársaid igen, akkor ők megelőznek téged és az átlag alá kerülsz.


De szerintem genetikától is függ.

2020. okt. 1. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

- Dohányozni egyáltalán nem dohányzom.


- Alkoholt kb. 3 havonta iszom és akkor is max. 1-2 pohár bort.


- Kalcium szintem egy július eleji vérvizsgálat alapján: 2,40 nmol/l (referencia tartomány: 2,15-2,55)


-Pajzsmirigy értékek:

- atpo: 80

- TSH: 1,049,

- T3 szabadfrakció: 6,35

- T4 szabadf.: 12,18

A pajzsmiriggyel kapcsolatban voltam ultrahangon, de ott nem mutattak ki elváltozást.


- Tudomásom szerint nincs gluténérzékenységem és elég kevès kenyeret is eszem, de ezt azért majd megnézetem.


- Mozogni naponta átlagban 8-10 km-t szoktam sétàlni.

2020. okt. 1. 18:19
 5/17 A kérdező kommentje:
2-esnek: Igen erről a k2 dologról már én is hallottam. Majd igyekszem beszerezni. Eddig csak C és D vitamint szedtem.
2020. okt. 1. 18:21
 6/17 A kérdező kommentje:

3-asnak: Igen a vizsgáló orvos is mondta, hogy mivel főleg 40 év felett szokás elvégezni a vizsgálatot, ezért viszonylag kevés a viszonyítási pont.


Egyébként azért is lepett meg az eredmény, mert még soha nem volt eltörve semmim (nem mintha bármikor történt volna olyan ami indokolta volna...).

2020. okt. 1. 18:25
 7/17 A kérdező kommentje:
Vashiány, nem okozhatja esetleg? Az nekem csak 10-es.
2020. okt. 1. 18:30
 8/17 anonim ***** válasza:
85%
Nem ertem, azt olvasom, hogy a negativ 2.5 alatti T-score utal csontritkulasra. Neked pozitiv 2.17, ez nem utal csontritkulasra.
2020. okt. 1. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
8-asnak: nekem negatív az érték. Elnézést azt lefelejtettem.
2020. okt. 1. 18:39
 10/17 A kérdező kommentje:

Egyébként, hogy pontos legyek valóban csak -2,5 alatt van csontsűrűség, de -1 és -2,5 között már csökkent csontsűrűség van. De azért az a -2,17 már elég közel van a -2,5-hez, nem?


[link]

2020. okt. 1. 18:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!