Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szeretnék őssejt-donor lenni....

Szeretnék őssejt-donor lenni. Valakinek van ezzel kapcsolatos tapasztalata?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Eldöntöttem, hogy őssejt-donor leszek. Szerencsére nincs a családban rákos megbetegedés, idegen embereknek szeretnék segíteni. 23 éves nő vagyok, vért még sosem adtam, plazmára meg nem voltam alkalmas a kevés testtömegem miatt, úgyhogy sajnos ez is kérdéses. Olvastam, hogy 2 módon tudnak őssejtet levenni: 1, vérből, ehhez csontvelőt stimuláló injekcióra vagy szükség, vagy 2, csontvelőből műtéti körülmények között. A kérdésem az lenne, hogy melyik megoldás kedvezőbb a donor részére? Kicsit tartok az injekciózástól, mert annak hosszútávú mellékhatásairól nem tudunk mindent. Műtétem még nem volt, de ettől nem igazán tartok. Továbbá ha valaki volt már donor, az kérem írja le erre vonatkozó tapasztalatait. Minden érdekel a témával kapcsolatban. Köszönöm!

#őssejt #leukémia #Őssejt-donor
2020. okt. 3. 12:47
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
Ma már inkább a perifériás vérből gyűjtik az őssejtet, mivel ez kedvezőbb a donor számára, a recipiensnek pedig teljesen mindegy, hogy honnan származik. Ehhez 1-2 napig olyan injekciót kell beadni magadnak, ami “előhívja” a sejteket a perifériás keringésbe, amit egy ferezis géppel vesznek le. “Mellékhatása” annyi van, hogy egy-két napig fáradtabb lehetsz, az injekció enyhe csontfájdalmat okozhat a sejtek megszaporodása miatt, de nincs semmiféle negatív következménye.
2020. okt. 3. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
70%

Lemaradt:

Annyi különbség van a csipőlapátból és a perifériás vérből levett őssejt között, hogy előbbi pár nappal előbb tapad meg a beteg szervezetében.

2020. okt. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
55%
*később, nem előbb
2020. okt. 3. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Azt olvastam egy 2011-es kommentben, hogy ekkor még nem volt ismert az injekciózás hosszútávú mellékhatása. Azt írta a kommentelő, hogy növelheti a vérképzőszervi daganatok kialakulásának esélyét, de ez még akkor nem volt bizonyított. Erről esetleg tudsz valamit? Azóta biztosan kiderült, hogy ez mennyire reális veszély. Majd persze én is utánakérdezek.
2020. okt. 3. 13:55
 5/8 anonim ***** válasza:
70%

Ez hülyeség.

A filgrastim nevű hatóanyagból készül ez az injekció, és persze, mint mindennek, vannak mellékhatásai (amiket említettem azok a leggyakoribbak) de teljesen biztos, hogy ettől nem lesz később semmiféle daganatod, és az esélyét sem növeli. A súlyosabb mellékhatások pedig elképesztő ritkák.


A csípőlapátból nyert őssejtek esetén nincs rá szükség, viszont ennél általában 1 éjszakát el kell tölteni a kórházban.

2020. okt. 3. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor tényleg jobb opciónak tűnik vérvételen keresztül.:)
2020. okt. 3. 17:33
 7/8 anonim válasza:
100%

Kedves kérdező!

Sikerült végül is adnod, donor lettél?

Én is gondolkodom rajta.

2021. febr. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Én is gondolkodok rajta.
2021. aug. 18. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!