Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért nem gyógymódot vagy...

Miért nem gyógymódot vagy gyógyszert fejlesztenek a koronavirus kezelésére? Miért a vakcinát fejlesztik?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom nem vagyok jártas a biológiában. Biológiát utoljára nyolcadikban, 1992-ben tanultam, szóval nem vagyok naprakész.

Pusztán tudományos érdeklődés vezetett a kérdés kiirására.

Nem lenne jobb egy hatékony kezelés kifejlesztése a virus ellen? Azt nem mondom, hogy felesleges a védőoltás, de ha lenne egy hatékony kezelési mód, akkor lenne idő rendesen letesztelni a védőoltást, nem kellene ennyire sietni vele. Vagy ez nem igy van?



2020. dec. 8. 12:21
1 2
 11/20 Wadmalac ***** válasza:

Ezt most nem teljesen értem. A védőoltás annak kell, akinek még NINCS a szervezetében a vírus.


Akinek már ott van, ott nem sokat segít.

Legalábbis, ha már beindult a szervezetben az elterjedése.

Esetleg lappangási ciklusban...nem tudom.

2020. dec. 8. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Itt az a baj, hogy a "vakcina" jelen esetben azt jelenti, hogy felismer a vírus burkából valamit, és az alapján támad.

A "gyógyszer" viszont a vírus működését támadná.

Az elsővel az a baj, hogy a vírus burka minden szélfuvallatra megváltozik, és dobhatjuk ki az összes vakcinánkat.

Amúgy pont így működik az összes influenza elleni oltás is.

Ott is magasról fütyülnek arra, hogy gyógyszert készítsenek.

Persze nem is egyszerű - de ma már, a szuperszámítógépek korában, TALÁN már erre is lehetne erőket fordítani, nem?

2020. dec. 8. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Wadmalac ***** válasza:

"ma már, a szuperszámítógépek korában, TALÁN már erre is lehetne erőket fordítani, nem?"

Vannak is erők ráfordítva.

Csak ugyebár a finanszírozási pénzeknek is van prioritása, hova mennyi jut.

Valószínűleg a legtöbb embert érintő legnagyobb mortalitású betegségek területéé az elsőbbség.



Konkrétan ebben az influenza eléggé sereghajtó kategória.

2020. dec. 8. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Hát most a COVID nem.

Ha arra se lesz GYÓGY-szer - ha a prioritás most is a Szifon32 lesz inkább - akkor az emberiség tényleg megérett a kipusztulásra.

2020. dec. 8. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

"A védőoltás annak kell, akinek még NINCS a szervezetében a vírus."

Akkor, aki már átesett a viruson, annak felesleges? Tehát a védőoltás beadása előtt le kell tesztelni, hogy van-e a szervezetben antitest, igaz? Erről nem volt eddig semmilyen információ. Pl. én sem tudom, hogy átestem-e rajta mindenféle tünet nélkül. Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Ha van kimutatható antitest, akkor mi a helyzet?

2020. dec. 8. 13:28
 16/20 anonim ***** válasza:
100%

"miért nem ad állandó védelmet egy adag belőle"

Ez egy külön történet, még a most fejlesztett covid-19 vakcina típusokhoz sem tudják pontosan előre, meddig ad védelmet. Jelenleg úgy tűnik, ez általában fél és egy év között van valahol.

Egy virulógus vagy infektológus pontosabb választ tudna adni, de a lényeg, hogy a szervezet "emlékezete" elég változó, vírus típustól függően. Ezek tapasztalati adatok, nehéz előre megmondani.

pl:

[link]

2020. dec. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

** "vírus típustól függően"

Bocsánat, vírus vagy baci típustól függően.

2020. dec. 8. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Akkor, aki már átesett a viruson, annak felesleges?"

Nem biztos. Vannak vírusfertőzések, ahol igen. De van, ahol a megbetegedés kiváltotta immunvédelem rövidebb ideig tart ki, mint a megfelelő vakcináé.

Ez függ a vakcina fajtájától is.

2020. dec. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

"Ha olyan lenne a védőoltás, mint amit kicsi gyerekként kaptunk, hogy csak egyetlen egy kellene, és örök védettség"

Attól tartok, el kell hogy keserítselek, a gyermekkorban kapott védőoltások sem ilyenek. A legtöbb oltást rendszeresen ismétlik (pl. DTP).

[link]

És sajnos nem is adnak örökre védettséget, bár általában sok évig védenek. (Amennyire tudom, a kötelező oltások közül csak a kanyaró szokott teljes életre szóló védettséget adni.)

[link]

Az persze nyilván nem mindegy, milyen időtartamra ad védettséget az oltás, de értelemszerűen ez csak évek múlva derül egyértelműen ki.


#7

Egyrészt nincs tudomásom arról, hogy ez a vírus ugyangy elretőzne a szervezetben, mint a herpeszvírusok. Bár az is igaz, hogy sok huncutság kiderült már róla.

Másrészt az általad vázolt esetben épp azt érdemes inkább beoltani, akiben még nincs jelen a vírus.


#8

"#6 Vagy az immunrendszer memóriáját feljavitani."

Nem tudom pontosan, mire gondolsz. Az oltásokba szoktak rakni olyan anyagokat, amelyek segítik az immun memória kialakulását.


#15

"Akkor, aki már átesett a viruson, annak felesleges?"

Ez azért így nem igaz. Aki épp a betegségben szenved, annak valószínűleg nem sok értelme van oltást adni. De aki átesett, annak erősítheti a védettségét az oltás. Tehát nem kell tesztelni a védőoltás előtt, ártani (a ritka mellékhatásoktól eltekitve) nem árt.

2020. dec. 8. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 sadam87 ***** válasza:
100%

#12

"Persze nem is egyszerű - de ma már, a szuperszámítógépek korában, TALÁN már erre is lehetne erőket fordítani, nem?"

Marhára nem egyszerű. És mostanáig a szuperszámítógépek ssm tudtak igazán nagy hatékonyságot elérni ezen a téren (nem tudták előrejelezni a fehérjék térszerkezetét és funkcióját az aminosavsorrend alapján). Mondjuk úgy tűnik, a Google mesterséges inteligenciája áttörést érhet el ezen a téren.

[link]

Ha ez tényeg bejön, az többek között a gyógyszerfejlesztést is durván felgyorsíthatja.

2020. dec. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!