Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mit kell csinálni ha valaki...

Mit kell csinálni ha valaki epilepsziás rohamot kap?

Figyelt kérdés
Új helyen dolgozok és ma megtudtam a munkatársamtól, akivel kettesben szoktunk dolgozni, hogy epilepsziás. Na mondom ha mellettem lesz szarul nem sokat tudnék senki segíteni. Sőt, tudom ez önzőn hat, de meg is ijednék és most már folyton ezen fogok parázni. Nem akartam kérdezgetni, hogy milyen gyakran van rosszul, vagy gyógyszer mellett van-e rohama, mert mondta szed gyógyszert, de rendesen rámhozta a frászt.
2021. máj. 7. 21:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A legjobb lenne, ha tőle kérdeznéd meg, hogy miként tudnál segíteni, ha esetleg arra kerülne a sor. Azért is, mert rengeteg féle roham van.

Családtagom elájul, majd rángatózik úgy 1 percig. Nem szabad hozzáérni, pláne lefogni, mert eltörhetne bármilye, olyan erővel csapkod. Egyedül óvatosan a feje alá szoktunk nyúlni, vagy valami puhát alá tenni, hogy ne üsse mégjobban be.

2021. máj. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt lehagytam, ha akármilyen testrészét valami éleshes, potenciális veszélyforráshoz csapja roham közben, nyilván oda is teszünk gyorsan valamit, vagy végső esetben saját magunkkal fogjuk fel.

Plusz nagyon fontos az empátia és kedvesség a roham után, borzasztó kiszolgáltatott és nehéz helyzet ez számukra!

2021. máj. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Oké, köszi. Csak olyan kellemetlennek érzem megkérdezni az ilyet:s

Meg a másik az a nagyon rossz szokásom ha valaki rosszul van beparázok, bepánikolok és nem tudok mit csinálni. Múltkor a tesóm lett szarul, fulladt és bepánikoltam, csak álltam ott mint egy szamár.

Mondjuk ha nincs leszázalékolva, colgozik, akkor csaknem lehetnek olyan durva rohamai? tudom, hogy van kis és nagy roham is, nem?

2021. máj. 7. 22:10
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Meg kellene kérdezned. Én gyógyszer mellett tünetmentes vagyok, korábban megereztem előre, hogy baj lesz, lefeküdtem gyorsan valahova, és "csak" elájultam, de nem rángatóztam vagy ilyesmi. Nem kellett és nem lehetett nekem semmit segíteni, csak meg kellett várni, amíg magamhoz terek. Az emberek nem is gondoltak rólam sose, hogy mi is a bajom, vérnyomásra vagy vercukorra tippeltek. Szóval nem is feltétlenül ijesztő.
2021. máj. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem indíts azzal, hogy ha rosszul lenne, hogy tudnal segíteni. A válaszából erezni fogod, mennyire akar beszelni róla.
2021. máj. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Ne érezd kellemetlennek megkérdezni, tapasztalatból mondom, hogy számomra is könnyebb, ha valaki nem retteg tőlem és mumusnak tekint:D, hanem nyitott és érdeklődő. Mondjuk én eleve elszoktam mondani kérdezés nélkül mindent, pont emiatt, hogy ne maradjanak kérdőjelek. :)
2021. máj. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Amit pedig az első írt tényleg fontos. Nagyon zavart és ijedt vagyok roham után, rengeteget segít, ha valaki kedvesen viszonyul hozzám.
2021. máj. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
4%

Amit mar gyerekkoromban filmeken lattam, hogy a szajaba egy ovet tettek, hogy el ne harapja a nyelvet. Mikozben valaki a mentot hivna, kabatokkal, ruhakkal tennem korbe a fejet. Lefektetnem, oldalra, hogy ha hanyna, ne fulladjon meg.

De ot kerdezd.

2021. máj. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Bocsi a kérdezgetésért, de még annyit: mondtátok, hogy a fejre vigyázni kell, ugye ha alányúlok stb, azzal nem töröm el mondjuk a nyakát ahogy rángatózik? mert azt is írtátok, hogy könnyen eltörheti a saját csontjait.

De jajj, azért remélem tényleg nincsenek ilyen nagy rohamai, mert béna segítség vagyok és nem is jó ha valaki szarul van.

És ruham után mit kell csinálni? azon belül, hogy kedves vagyok?

Aki ebben a cipőben jár itt köztetek sajnálom...

2021. máj. 7. 22:31
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Lazán kell alá nyúlni, nem kell megfogni vagy tartani, lényeg, hogy ne korlátozd a mozgásban, akár mozgathatod a kezed is a fejével egy ritmusban.

Csak éreztesd vele, hogy nincs semmi baj, nem kell szégyellnie magát, légy megértő.Rokonom rengetegszer elsírta magát utána, annyira kellemetlen volt számára. Ne akard rögtön felállítani, max felülni segíts neki, beszélj hozzá, kérdezd meg megütötte e magát valahol, fáj e valami,kér e egy pohár vizet, ilyenek. :) Amúgy szerintem nincsenek nagy rohamai, mert akkor nem hiszem, hogy dolgozhatna.

De pl azért is jó, ha rákérdezel erre az egészre, mert csomóan vannak, akik előre megérzik, ha rohamuk lesz, így az sem érintene váratlanul, ha hirtelen egyszercsak szólna, vagy azt látnád, hogy hirtelen rohan valahova.

2021. máj. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!