Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogyan tudnám elhagyni a...

Hogyan tudnám elhagyni a protonpumpa gátlót?

Figyelt kérdés

Az internetet már "kiolvastam", sajnos nem jutottam eredményre. Személyes tapasztalatokat szeretnék olvasni, hogy nektek hogyan és mennyi idő alatt sikerült ettől a gyógyszertől megszabadulni?


Az én sztorim: erős köhögő rohamaim voltak, a doki megállapította, h reflux, és - utólag olvasva - viszonyag nagy dózisú prontonzpumpagátlót (Rabeman - 20 mg) szedett velem napi kétszer, 2 hétig, majd napi egy tabletta egy hétig+antibiotikumot kellett szednem. December közepén hagytam abba a gyógyszereket, rá kb 3 hétre furcsa tüneteim jelentkeztek: émelygés, bordaív alatti fájdalom. Valószínűleg gyulladásban van a gyomornyálkahártyám, eléggé megijedtem, és a maradék protonpumpa gátlóból beszedtem naponta-kétnaponta. Mostanság tudtam meg, hogy ezt a gyógyszert nem egyszerű elhagyni, mert pár hét után felerősödött tünetek jönnek vissza, de erről szó sem volt, mikor elkezdtem szedni...

Persze azóta szigorú diétán vagyok, vitaminok, gyógynövények, stb de még mindig nem javul vagy csak időszakosan...


Nagyon el vagyok szomorodva, kérlek segítsetek!!

Köszönöm



2022. jan. 27. 16:14
 1/5 anonim ***** válasza:
Esetleg szedjél helyette savlekötőt, bár az csak tüneti kezelés.
2022. jan. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A protonpumpagátló is csak tüneti kezelés, és hosszútávon sajnos sokkal rosszabb
2022. ápr. 29. 23:27
 3/5 anonim válasza:

Nekem sem hatott semmi, pedig a végén már több féle PPI-t is kipróbáltam, ráadásul reggel és este 40 mg-ot + Quamatel vagy Salvus viz.

Semmi sem használt, ott ültem éjjelenként az ágyban, mert nem tudtam aludni a fájdalomtól.

Ekkor döntöttem el, hogy ha úgy sem működnek nálam, nem szedem őket tovább.

Kétségbe esetten kezdtem megoldást keresni, sok cikket és könyvet elolvastam, amit a témában találtam.

Hiteles szakorvosok beszélnek arról, hogy a PPI típusú gyógyszerek nem magát a problémát kezelik, hanem a tüneteket. A szakmában nincs rossz megítélése a gyógyszernek, de nem is tartják megfelelő megoldásnak.

Általánosságban elmondható, hogy itt sincsenek csodák, a legnagyobb egyetértés az életmód és diéta kontrollálásának hatásosságában van, nem a hosszútávú gyógyszerszedésben.

Mindenesetre fokozatosan leépítettem a PPI-t (1x40 mg aztán 1x20 mg aztán 1x10 mg), elkezdtem szigorúan betartani a diétát, és láss csodát; elkezdtek enyhülni, végül megszűnni a tüneteim.

A hangsúly a szigorú diétán van; nem elég betartani azt az elcsépelt 4-5 tanácsot — komoly, megtervezett étrend kell.


Nincs csalás; minden egyes bevitt ételre szigorúan ügyelni kell, és percre pontosan le kell jegyezni, hogy kideríthesd a rád gyakorolt hatását.

Addig kell kísérletezni, amíg meg nem találod a számodra veszélytelen ételeket, és azoknál maradni.

Idővel újra érdemes lehet próbálkozni, mert ahogy rendbe jönnek a dolgok, kevesebb étel fog problémát okozni, ugyanakkor nem szabad visszaesni sem, mert azonnal jelentkeznek a tünetek.

Még egyszer hangsúlyozom, hogy csak akkor fog működni, ha szigorúan betartod! Elég egyetlen szelet csoki, és máris égni fog a gyomrod (lentebb írtam egy-két alternatívát).

Nem lesz könnyű, de ha meg akarsz gyógyulni, ez az ára. És nyilván a gyógyulásért semmi sem lehet túl drága.


Leírom hát azokat, amik nekem beváltak, hangsúlyozva, hogy ez általános és egyénenként változhat:


Zöldségek: fokhagyma, hagyma, csípős paprika és hasonló irritálóak kivételével minden jöhet, leginkább párolva, hogy kevésbé terhelje a gyomrot.


Gyümölcsök: citrusfélék, alma, szőlő, meggy és hasonló irritálóak kivételével minden jöhet, de refluxra kifejezetten jók a lúgosító hatásúak, mint a banán, sütőtök, sárgadinnye, görögdinnye, stb.

Általában jobb a kevesebb cukor tartalmú, vagyis értetlenebb darabokat választani. Gyümölcsleveket kerülni kell.


Húsok: lehetőleg háztáji csirkemell vagy fehér húsú hal, olaj vagy zsír nélkül elkészítve (sütőzacskóban, sütőpapíron megsütve vagy vízben megfőzve, ha nincs időd), alternatívaként tofu.


Tojás: lehetőleg bio, csak főve, a sárgáját mértékkel.


Köret: krumpli vagy magas rost tartalmú rizs, bulgur, stb., olaj vagy zsír nélkül elkészítve (felesleges a rizst megpirítani — megmosod, be a fazékba, egyből rá a másfél-két bögre viz, és ugyanolyan jó lesz).


Tejtermékek: ezeket kerülni kell, helyette cukormentes kókusztej vagy mandulatej.


Fűszerek: az intenzív, csípőseket természetesen kerülni kell (bors, kömény, stb.), petrezselyemből mehet bármennyi, gyengébb zöldfűszerek pedig mértékkel (bazsalikom, oregánó, stb.).


Zsírok: Jó zsírokra szüksége van a szervezetnek, amiket héjas vagy olaj nélkül pirított földi mogyoróval, tökmaggal, főtt tojássárgájával szoktam bevinni, mértékkel.


Feldolgozatlan élelmiszerekből is általában a jó minőségű, “biót” érdemes előnyben részesíteni.


Ha valamiben nem vagy biztos, keress rá Googleben az angol megfelelőjére, és írd mellé, hogy ph. Ha 4-5 felett van, akkor valószínűleg nem fog problémát okozni, ha azalatt, inkább kerüld.

Érdekes, hogy a kávé és bizonyos alkoholok (pl. vodka) ph-ja is 4-5 felett van, még is fokozzák a reflux tüneteit — azért, mert az alkohol és a koffein is ellazítja a gyomorszájat.


Kerülni kell az erős sózást, a cukrot, az alkoholt, koffeint, a feldolgozott élelmiszereket.

Alaposan meg kell rágni az ételt, nyugodtan enni, sokszor keveset, hogy soha ne terheld meg túlságosan a gyomrod (ne kelljen sok savat termelnie, illetve ne feszüljön a gyomorszáj).

Étkezés után nem szabad olyan pózt felvenni vagy tevékenységet végezni, ami által nyomás kerül a gyomorszájra (magyarul nincs lefekvés, intenzív mozgás, éneklés).

Üres gyomorral való sportoláskor is szerencsésebb kerülni az olyan helyzeteket, amikor nyomás kerül a gyomorszájra (fejjel lefelé gyakorlatok, intenzív hasprések, stb.)

Lefekvés előtt nem három, hanem inkább 4-5 órával nem szabad enni, utolsó étkezésként könyebb ételeket, hogy teljesen kiürüljön a gyomor.

Alváshoz a “reflux párna” hasznos dolog, bár nehéz rajta megszokni az alvást. Akinek van rá lehetősége, próbálja meg házilag elkészíteni, mert egy nevetségesen túl árazott, ék alakú szivacs darabról van szó.


Itt szokott az jönni, hogy ugyebár refluxosként “minden jóról” le kell mondani, és “akkor mégis mit lehet enni?”

Íme egy élhetetlen és borzalmas étrend:


8:00

Egy tányér saját készítésű müzli: Zabpehely, banán, kókuszpehely, datolyalekvár (recept lentebb), gesztenye, házi mogyoróvaj (recept lentebb), vanília őrlemény, török mogyoró, kókusztej

Kávé: a reggeli egy kávé bevállalható, csak fontos, hogy ne éhgyomorra és ne is tele gyomorra igyuk, és ne töményen — a legjobb reggeli után minimum 1 órával, sok növényi alapú zsírszegény tejjel, de ha kibírod nélküle, annál jobb.


10:00

Banánturmix: banán+kókusz tej, nasinak héjas földimogyoró vagy egyéb olaj nélkül pirított magvak


12:00

a: sütőzacskóban sült csirkemell, petrezselymes zöldborsós rizs, párolt brokkoli

b: sütőpapíron sült oregánós csirkemell, petrezselymes főtt krumpli, uborka saláta (több féle uborka felszeletelve, sóval, bazsalikommal fűszerezve)

c: zöldségleves (hagyma, fokhagyma, leves leveskocka és bors nélkül)


13:00

Nyáron: görögdinnye, sárgadinnye

Télen: datolya, gesztenye vagy sütőtök (méz nélkül)


15:00

a: sütőzacskóban sült csirkemell, petrezselymes zöldborsós rizs, párolt brokkoli

b: sütőpapíron sült oregánós csirkemell, petrezselymes főtt krumpli, uborka saláta (több féle uborka felszeletelve, sóval, bazsalikommal fűszerezve)

c: zöldségleves (hagyma, fokhagyma, leves leveskocka és bors nélkül)


19:00

Edzés


20:00

Egy banán (ha nincs edzés, akkor 18:00-19:00 körül, és esti séta)


Eredmény: tünetmentesség, 90-ről 70 kg és kocka has (31 éves férfi vagyok).


+ tippek:


Rágcsálni valók:

Olaj nélkül pirított magvak

Olaj nélkül (sütőpapíron) sült zöldség chipsek


Édességek:

Házi készítésű mogyoróvaj: olaj nélkül pirított mogyorót addig darálod, amíg krémes nem lesz

Datolya “lekvár”, a refluxos édesítő: datolyát egy kevés vízzel addig darálod, amíg lekvár-szerű nem lesz

Gesztenye püré: feldolgozatlan gesztenyét villával szétnyomkodod, datolyával édesíted

Az édességekkel azért óvatosan, mert bár ezek barátságos ételek, a természetes cukrok is ingerlik a gyomorsav termelést.


Családi események:

Amíg gyakori tüneteid vannak, nem ajánlott ideiglenesen sem szüneteltetni a diétát. Vigyél magaddal étrendednek megfelelő ételt, és azt edd. Ne aggódj, egy idő után meg fogod szokni. Ha a többiekkel együtt eszel, nem lesz annyira kényelmetlen, mintha egyáltalán nem ennél (különben sem ajánlott reflux mellett az éhezés). Az együttérzésre képtelen, ostoba megjegyzéseket, humorizálásokat pedig meg kell szokni — mert mindig lesznek.


Alkohol:

Ha nagyon muszáj, akkor csak jó minőségű vodka (magas ph, tehát lúgos), sok szénsavmentes vízzel, mértékkel (bárokban kérd szobahőmérsékletű mentes vízzel, citrom nélkül).

Fontos, hogy mámoros állapotban se feledkezz meg a diétáról, mert nem is az alkohol okozza majd a legnagyobb kárt, hanem a részeg bekajálás, aztán beborulás az ágyba.


Utazások, kirándulások:

Vegyél egy kis kézi hűtőtáskát, és abban vidd magaddal a diétás ételeidet. Ha nem hosszú út, akkor egy banán és egy zacskó héjas vagy olaj nélkül pirított magvak elég lehet pár órára.

Ha szendvicset szeretnél, a “teljes kiőrlésű” kenyér vagy zsemle elvileg jó lenne, de ha megnézed az összetevőket, nagyon kevés élelmiszer felel meg valójában ennek a kritériumnak. Ha találsz, akkor mehet rá csirkemell sonka és zöldség, vaj vagy margarin nélkül.


Alternatív orvosság:

Gyomorsav által okozott torok vagy orr fájásra a Salvus gyógyvíz permet jól működő természetes alternatíva, nekem egyedül ez vált be.

Esténként Salvus vízzel hosszú gargarizálás (semlegesíti a gyomorból fellebegő pepszineket).


Végül hozzátartozik, hogy időnként, amikor úgy érzem, hogy teljesen elmúlt a reflux, és elkezdek össze-vissza enni, visszatérnek a tünetek. Olyankor még a diéta újbóli betartása mellett is 1-2 hét, mire vissza áll a tünetmentesség, szóval nem éri meg visszaesni!

2022. nov. 12. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon köszönöm a részletes leírasodat <3

Ami nekem még segitett: Papaya kivonat, 15 ml reggel éhgyomorra, es este vacsi után. Segíti az emésztést, így nem jönnek elő a refluxos tünetek.

Egyébként van a refluxnak egy olyan típusa, ami a kevés/gyenge gyomorsav miatt alakul ki, es emiatt nem zár jól a gyomorszáj. Többek között ezért is jók a fermentált etelek, szintén elmulasztjak a tüneteket/problémát :)

2022. nov. 18. 15:04
 5/5 A kérdező kommentje:
Illetve érdemes kipróbálni a reflux tornát is
2022. nov. 20. 20:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!