Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Leírok 2 (gyakori) esetet...

Leírok 2 (gyakori) esetet demens emberek esetében, szerinted mi a helyes/leghelyesebb megoldás/szituáció kezelése?

Figyelt kérdés

Csak egy kis előszó. Egy oktatáson hallottam, és nekem nagyon tetszik ez a módszer, hogy ha a demens "hallucinál", másik világban, korszakban, helyen hiszi magát, abból nem zökkented ki, hanem te lépsz be az ő valóságába. Tehát ha a 90 éves Mari néni szerint ő 20 éves és holnap lesz az esküvője, akkor megkérdezed, hogy hányan lesznek az esküvőn.

(Én egy mini otthonban dolgozok, tegnap éjszaka az első szituáció megtörtént, és nem tudtam a szerintem megfelelő módon kezelni (a fent leírt). Ezért a kérdés.


Szóval

1. A demens ember az éjszaka közepén felébred és azt hiszi reggel van. Na most, ez 2-kor volt és mint írtam, egy otthon, tehát vannak más lakók is, hiába voltam én ott dolgozni, nem tudtam volna felkelteni. Ezért elmondtam neki, hogy éjszaka van, elhúztam a függönyt, hogy lássa, eltereltem a témát, beszélgettünk, majd kb 30 perc múlva visszaaludt. Nem mellesleg az én módszerem az otthon lakóknál sem működik, ahol a gyerekek gondozzák a demens személyt, és néhány óra múlva mondjuk dolgozniuk kell menni, nem lehetnek ébren egész éjjel.


2. A fenti esethez hasonlóan, és szintén gyakori ugye, amikor az elhunyt élettársukat keresik. Ilyenkor ha elmondod az igazat, az ő és a te szívedet is összetöröd, és 2 óra múlva úgyis megint meg kell tenned. Ilyenkor pl hazudni jobb, hogy ma éppen nem tud meglátogatni, mert vásárolnia kell?


Bocs a regényért és a depressziós témáért így az ünnepekkor, de nem mindenki ünnepel, hátha valaki hajlandó lesz válaszolni :)



2022. dec. 26. 13:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jobb kegyesen hazudni, mert az igazságot úgyse fogja fel, és így legalább megnyugszik, nem lesz szomorú. Éjszaka azért nem kell táncot járni vele, hanem tényleg megmutatni neki az utcai sötétet, a saját szemének talán hisz.
2022. dec. 26. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem jobb az igazat mondani, mert a hazugságok csak még inkább eltávolítják a valóságtól. Én az igazságot szeretném majd hallani, akkor is, ha 2 óránként összetör. A szomorúság éppúgy az élet része, mint a vidámság.
2022. dec. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A valóságot nem hiszi el, kettes! Ő egy másik szférában létezik, nem a valóságban, hanem a saját világában! Ő az igazságot tekinti hazugságnak, és magára marad, mert nem bízhat a hozzá közelállókban sem. Beteg! Ne várj racionalitást egy magából kizökkent elmétől! Az nem a te gondolkodásod!
2022. dec. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagymamám demens volt és akkor sokat olvastam ezzel kapcsolatban és a legtöbb újabb lapokban azt mondják, hogy jobb belépni az ő világukba, mint megpróbálni meggyőzni őket, hogy nem ott vannak. Nagyon ki tudnak borulni, ha elkezdesz velük veszekedni meg győzködni őket és az csak ront a helyzeten.

Sokszor nem is kell kitalálni nekik hazugságot, hanem meg lehet kérdezni, hogy ők mit gondolnak aztán mond valamit, ami beillik neki.

2022. dec. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Mind a kettő működik: a valósághoz terelés és a kegyes hazugság is, a beteg állapotától, az aktuális szituációtól függően, meg a beteg reakciójához mérten döntsön a gondozó. Szerintem 1-nél teljesen jól döntöttél. 2-nél pedig, ami egy elméleti szituáció, hát ott is a betegtől függ, hogy mennyi belátása van aktuálisan.

Meg a betegségtől is függ. Egy Alzheimeres másként fog reagálni, mint egy Lewy-s; és egy Lewy-s a fluktuáló állapotaiban szintén többféleképpen reagálhat.

2023. ápr. 12. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!