Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha valaki évekig nem eszik...

Ha valaki évekig nem eszik tojást, nincsenek a lebontásához megfelelő enzimek/sav/lúg/vegyület a szervezetben? "Ezer éve" nem ettem tojást, de ma igen. Úgy tűnik, hogy "megfeküdte" a gyomromat. Mit lehetne tenni, hogy jobban megeméssze + gyorsabban?

Figyelt kérdés

Egy kicsit nyersen is ettem. Nyers tojássárgáját.

Az baj?


Illetve felvertem és úgyis ettem belőle, szóval nyers tojásfehérje is jutott belém. De azért nem sok.


Azért ne osszatok nagyon, inkább jótanácsokat várok.


Minden tojást előtte egyenként beleütöttem egy pohárba, nem volt bajuk.



2022. dec. 28. 16:07
 1/6 Zcom09 ***** válasza:
100%

A szervezet nem így működik. Nincs minden ételre egy specifikus enzim ami csak azt az adott ételt bonja le. Viszont vannak speciális esetek mint például az enzim ami a tejcukrot bontja le, az idővel deaktiválódhat. Vagy az alkohol-dehidrogenáz ami többek közt az etanol lebontásáért felelős, néhány embernél alacsonyabb szinten termelődik.


De ha megnézed hogy a tojás miből van, teljes mértékben fehérje, zsírok, ásványi anyagok, és víz. Az utolsó kettőt a szervezet nem dolgozza fel hanem úgy ahogy van felhasználja. A fehérje és a zsír a leg alapvetőbb dolgok amit az ember fogyaszt (a szénhidráttal együtt). Így azok a folyamatok amik ezek megrémisztéséhez szükségesek, csak akkor állnak le ha maga a teljes emésztőrendszer leáll.


A nyers tojás evése kicsit kérdéses. Ha megkérdezel egy orvost azt fogja mondani hogy sose szabad. Ha megkérdezed valamelyik felmenődet, jóshellyel azt fogja mondani hogy semmi bajod nem lesz tőle. A nyers tojás hordozhat olyan baktériumokat amik akár halálos betegséget is okozhat. Viszont ez nagyon ritka. A legtöbb esetben ha valaki tojást eszik maximum hasmenése és gyomorfájása lesz. Viszont mindig megvan az esélye hogy komolyabb gondok okoz.


Az emésztés sebességét nem nagyon lehet gyorsítani. Maximum "kiüríteni a rendszer", a megfelelő szerekkel. De ha valaki ételmérgezést kap (ez a hasfájásra is igaz), az étel eltávolítása a szervezetből nem segít a jelenlegi állapotát, csupán a rosszabbodását előzheti meg. Mivel legtöbb esetben a tüneteket valamilyen baktéria vagy toxin okozza ami vagy felszívódott amire a tünetek jelentkeznek, vagy már eloszlott az emésztőrendszerben. Így nem maga az étel okozza a gondot.

2022. dec. 28. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha epeköved van, akkor epegörcsöd lehet.
2022. dec. 28. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.


Tkp akkor, amikor feltettem a kérdést, volt egy olyan érzés, hogy lehet, hogy lesz vmi gond, de most nem érzem. Holnapig vsz kiderül.

2022. dec. 28. 19:48
 4/6 A kérdező kommentje:

No, ha vkit érdekelnek a fejlemények, azt történt, hogy mostanra úgy érzem, hogy felpuffadt a hasam, ezen kívül egyszer különös szagút büfiztem...

Most olyan fura a hasam, nem tudom, hogy hasra híztam, vagy felpuffadtam...


Mindenesetre kellemetlen. Remélem, hamar elmúlik.

2022. dec. 29. 07:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez tipikus epés panasz.

Epediétát kövess. Tojás nagyon ritkán, mértékkel!

[link]

2022. dec. 29. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen? Jó tudni. Eddig egyáltalán nem ettem tojást, évekig.
2022. dec. 29. 12:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!