Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miből állapítják meg ha...

Miből állapítják meg ha valakinek leáll a mája ? Milyen vizsgálat mutatja ezt ki?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 7. 14:47
 1/9 Zcom09 ***** válasza:
100%
A máj végzi a szervezetbe kerülő méreganyagok, vagy egyéb káros anyagok lebontását. Így amikor a máj károsodik ezek a funkciók gyengülnek vagy teljesen leállnak. Ennek az egyik viszonylag könnyen észrevehető következménye hogy az elhalt vörösvérsejtek lebontása megáll. Ez egy bilirubin nevű pigment felhalmozódásával jár. Ami egy jellegzetes aranysárga színt ad a bőrnek és a szemnek. Ezt könnyű kimutatni vérből így egy nagyon jó markerre a gyengülő májfunkcióknak.
2023. ápr. 7. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mi az, hogy leáll a mája?

A máj az nem egy szerver, ami leáll, ha elromlik a szünetmentes tápegység.


Arra gondolsz, hogy miből, ha rossz állapotba kerül?

Máj enzimek ürülnek a vérbe:

GOT, GPT, ALkP, GGT,


A bilirubin "körforgás" elromlik:

konjugált bilirubin, össz bilirubin


Nagyobb problémák esetén esik a trombocita és az albumin, minimálisra redukálódik a véralvadás


Ultrahanggal: megnagyobbodás, zsugor, zsírmáj jelek


Elasztográfiával: rugalmatlanság


Bőrön: angiómák, orron, bőrön pókálószerű érvörösödés


Széklet: világos, szürkés, gyurma széklet, rossz állag


Elég ennyi?

2023. ápr. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Előzőhöz még igen: srága bőrszín, súlyos esetben bilirubin láz.
2023. ápr. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Egyik családtagunk van kórházban , máj problémával. Az orvos nem mond sok mindent , annyit mondott hogy nem sok jót tud mondani mert leállt a mája. Mivel az eeszt oldalon látjuk az eredményeket nem értjük a helyzetet. Javultak a máj értékek ,GOT, GPT, ALkP, GGT,mindegyik.. nincs sárgulás, képalkotó diagnosztikai eljárások annyit írnak máj jelentősen nem nagyobb, kisebb ciszták..

Ebben az esetben hogy mondatja hogy "leállt a máj"? Orvost idéztem..

2023. ápr. 7. 15:22
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Milyenek voltak az értékek? Ha javulnak, akkor jó esélye van túlélésre és tartós felépülésre, persze ez attól is függ, mi okozta.
2023. ápr. 7. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

GOT 400 körül volt , GPT szintén.. ami most rémlik..

Azonban GOT jelenleg 70 , GPT 30

ALKP is referencián belül van.

2023. ápr. 7. 15:33
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

#6: nekem mononucleosis-nál simán voltak ilyen magas értékeim.

Sajnos már 2x is megnyertem ezt a csodalatos betegséget életemben. Az elsőnél be is sárgultam már kicsit.

2023. ápr. 7. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem túléli, ha megszűnt a kiváltó ok.
2023. ápr. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát nem tudom neki milyen problémája van, de nekem a GOT volt 800 is, semmi bajom nem volt emiatt, ez lehet ilyen a kapott gyógyszerektől is simán, vagy amiket eddig szedett. Létezik akut májelégtelenség is persze, de akkor tuti bilirubin felhalmozódás van, sárgaság lesz a tünet, illetve idegrendszeri tünetek. De a máj képes regenerálódni, szóval nincs veszve semmi.
2023. ápr. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!