Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Aki segédeszközt használ,...

Aki segédeszközt használ, hogy jobb legyen az életkörülménye az valóban testi fogyatékos?

Figyelt kérdés

Ugye ott vannak akik kerekesszékben ülnek, vagy akiknek protézisük van, őket úgy titulálják.

Tehát aki hallókészüléket, szemüveget, mankót és egyéb ilyen dolgot használ a mindennapokban, ők is azok?



2023. máj. 7. 17:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Valamennyire szerintem igen, hisz velük magasabb a komfortérzeted, nélkülük pedig nehezebb.
2023. máj. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%

Az 1998. évi XXVI. tv. szerint: „fogyatékos személy: az a személy, aki tartósan vagy véglegesen olyan érzékszervi, kommunikációs, fizikai, értelmi, pszichoszociális károsodással – illetve ezek bármilyen halmozódásával – él, amely a környezeti, társadalmi és egyéb jelentős akadályokkal kölcsönhatásban a hatékony és másokkal egyenlő társadalmi részvételt korlátozza vagy gátolja”


Van egy ENSZ egyezmény (2006. december 13-án New Yorkban elfogadott „a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény”. Ezt az egyezményt a Magyar Országgyűlés 2007. június 25-én fogadta el.):


"Fogyatékossággal élő személy minden olyan személy, aki hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi vagy érzékszervi károsodással él, amely számos egyéb akadállyal együtt korlátozhatja az adott személy teljes, hatékony és másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalását."


Ugyanezen ENSZ egyezmény egy másik helyén pontosabban kifejti:


"Egyetemes tervezésen a termékek, a környezet, a programok és szolgáltatások oly módon történő tervezését értjük, hogy azok minden ember számára a lehető legnagyobb mértékben hozzáférhetőek legyenek: adaptálás vagy speciális tervezés szükségessége nélkül. Az egyetemes tervezés nem zárhatja ki a fogyatékossággal élő személyek csoportjai számára szükséges támogató-segítő eszközök és technológiák indokolt esetben történő használatát.”

2023. máj. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

Látás, hallás: érzékszervi fogyatékosságok.

Mozgás: testi

2023. máj. 20. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
67%
Mi ezt úgy tanultuk anno, hogy az érintettekkel való személyes kommunikációban, annak társadalmilag rögzülten lekezelő és adott helyzetekben kifejezetten sértő szándékú használatára való tekintettel, kerülendő a fogyatékos kifejezés és annak szókapcsolatai. Ilyenkor a fogyatékos helyett az (érzékszervi, mozgási, értelmi) akadályozottsággal élő kifejezés használandó, mert ez a fenti degradáló él nélkül és ekként félreérthetetlenül tiszteletet sugárzó.
2023. máj. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
45%
4: Egy csomó helyen ezt tanítják, ezzel szemben fent idéztem a jogszabályt. Illetve a vonatkozó ENSZ egyezményt. És amikor az összes "fogyatékosság"-ot gyűjtőben kezeled felsorolod fél órán keresztül a mondatokban az összeset? Ott van a FESZT saját magukat hívják így.
2023. máj. 29. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
67%

5: 23:11

Én nem a jogszabály beidézésére reagáltam, hanem kizárólag "az érintettekkel való személyes kommunikáció" helyzetével kapcsolatban egykor tanultakat írtam le, egyetértőleg. Személyes helyzetben viszont, jellemzően nem tűnik indokoltnak a "gyűjtőben kezelés". Mindemellett talán az sem véletlen, amit te is elismersz, hogy valamiért "egy csomó helyen ezt tanítják", ...tanították.

2023. máj. 29. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 NTBS ***** válasza:
30%
Szerintem nem. Ennyi erővel aki mosogatógépet, mosógépet, stb. Használ az is az?
2023. máj. 30. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!