Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szerintetek érdemes etnikai...

Szerintetek érdemes etnikai dns-tesztet csináltatnom a hovatartozásom tisztázására? Lehet családi titok derül ki?

Figyelt kérdés

Édesapám Szabolcsi magyar.

Mindkét nagyszülőm magyar,ez biztos,a családnevek alapján és külső adottságok alapján is az apai nagyszüleim magyarok. (világos bőr,kék-zöld szem,szőke,világosbarna haj mindenkinek)

Még esetleg egy kis ruszin beütést eltudok képzelni,tekinve hogy észak-kelet-magyarországiak és görög katolikusok voltak.


Édesanyám a rejtély.

Anyai nagyanyám szintén nagyon magyarnak tűnik,magyar családnevek,fekete haj,fehér bőr,kissé húzott mandula szemek.(klasszikusabb ősi magyar-uráli eredet lehet enyhe mongoloid vonásokkal)


Anyai nagyapám a furcsa, a családneve tót eredetű,édesapám magyar-tót identitású volt.De itt jön a csavar amit nem értek, édesapám kreol bőrű sötét hajú volt.Tót-magyar létére. Hogyan?

A legnagyobb csavar édesanyám aki nagyon kreol,sötét apró szemek,fekete-sötétbarna haj,laikus szemmel azt mondaná mindenki klasszikus romani.De nem lehetséges utánanéztem nincs romani ősünk.

Bátyám tiszta anya,nagyon kreol sötét íves szemöldök,sötét-fekete haj,törökös-arabos vonások teljesen úgy néz ki mint egy török rapper.(Mero-ha mond valamit a neve)Külföldön él és a törökök kurdok mindig azt hiszik ő is közülük való.A munkáltatói is azt hiszik mindig hogy török vagy kurd.

Bátyám rettenetesen sokáig kereste az identitását is fiatalabb korában hisz teljesnek kilóg a sorból az átlag magyar arcok mellett.

A tablóképein is egy egzotikum mindenki mellett.Anya szintén.

Sokáig azt gondoltam biztos a török-hódoltság miatt egy ősünk most 'jött ki'anyán és tesómon.

De nem vagyok benne biztos ugyanis ami nagyon furcsa az az hogy anya és tesóm is nagyon szőrtelen és későn érő típus.

Bátyám ma 30 és nem néz ki annyinak.

Anya 54 és a nővéremnek nézik.

A törökök kurdok és egyéb sémita népek mind mind hamar érő típusok és általában nagyon erős a szőrzetük.


Valójában az is megfordult a fejemben hogy anyai nagyanyám esetleg megkesett mástól és anya nem a nagyapámé,ugyanis mamám annak idején egy főiskolai menzán dolgozott ahol már akkoriban is sok közel-keleti,észak-afrikai bevándorló tanult..

Mamám mesélt is sztorikat hogy barátnői bizony akik a munkatársai voltak belementek kalandokba.. ráadásul anyai nagyapám elég alkoholista volt nem szerette mamám,később el is váltak.

Nem,nem akarom mamám megvádolni és anya egyébként azt mondta mikor beszéltem vele erről hogy ő nagyon hasonlít az apukájára.(nagyapámra)

Ráadásul ami furcsa hogy a kisebbik öcsém meg kikötött nagyapám a magas homloka is ugyanaz,kisöcsém tényleg nagyon hasonlít papára.


És mamám védelmében mondom hogy nagyon erkölcsös volt,18 évesen már szülte anya nővérét.El sem tudom képzelni.

De ami meg szintén érdekes hogy anyék hárman vannak testvérek,ő az egyetlen kis kreol 'pocahontas' köztük..


Ez pedig egy kép anya kiskori képe:

[link]


2023. máj. 28. 12:55
 1/2 A kérdező kommentje:
Bár nagyapám is kreol volt még sötét hajú de korántsem olyan mint a bátyám és anya,ezért olyan furcsa ez az egész.
2023. máj. 28. 13:03
 2/2 anonim ***** válasza:

Itt valamit nem értek. Azt írod édesapád szabolcsi magyar, apai nagyszüleid magyarok, világos hajjal, világos szemszínnel, pár sorral lejjebb "édesapám magyar-tót identitású volt. édesapám kreol bőrű sötét hajú volt.Tót-magyar létére."


A leírtak alapján szerintem nem kell feltétlen félrelépésre, családi titokra gondolni. Ez a ki, kire mennyire hasonlít, vagy mennyire egzotikus mind nagyon szubjektív nem egy sziklaszilárd kiindulási alap. Én pl. semmi kirívót nem látok édesanyád gyermekkori képén. Ha az apukája is hasonló vonásokkal rendelkezett akkor főleg nem világos miért kéne házasságon kívülről származnia. A sötét hajszín, szemszín, kreolosabb bőr az Észak-Alföldön sem egy kuriózum.


Végeztél családfakutatást? Szerintem 5-6 generációt mindenképpen érdemes lenne visszakutatni ahhoz hogy valami érdemit kijelenthess a származásukról. Nagyon sok névváltoztatás történt, nagyon sok roma letelepedett, asszimilálódott. Lehet az 1800-as években még jelölték az anyakönyvekben, hogy "újmagyarok" egyes ősök de a századfordulóra már nyoma sincsen ezeknek sem a dokumentumokban sem a családi emlékezetben. Olyan nincs, hogy a török hódoltság korában élt ős 'vonása most jön ki'. Olyan távolságban egy török őstől -ha volt is- genetikailag nem örököltél semmit. Az is lehet X család viszonylag friss jövevény, itt a 19. századi ipari forradalom idején nagyon nagy népmozgások voltak, nekem is egyes ősök az ország egyik végéből a másikba telepedtek aztán harmadik helyre és így tovább. A település történetét is érdemes megnézni, mert hasonló tömeges vándorlások voltak a török kiűzése után amikor újranépesítették az egykori hódoltsági területeket. Például román, de még örmény (Erdélyből és Partiumból) családokat is telepítettek a Nyírségbe a 18. században. A szomszédos hajdú településeken nagyon sok szerb élt. Ott ilyen a helyi népesség egy kicsit északi, keleti, egy kicsit a Balkán felé húz odatelepedtek a romák és zsidók is. Nem kell a szomszédba menni az egzotikumért. Ha ott északkeleten egy görögkatolikus családról beszélünk, akkor ott szinte biztos hogy nem csak magyarok voltak a felmenők között.


Érdemes DNS tesztet csináltatni, Ancestryt vagy 23andmet ajánlom. Az etnikai becslése mindenképpen segíthet mert úgy látom érdekel (pl. vannak roma, török vagy más egzotikus ősök belátható távolságban vagy nincsenek). A félrelépésre csak akkor kaphatsz választ, ha felmenőket is tesztelsz (pl. nagymamád és a testvérei genetikailag is testvérek-e) vagy ha feltérképzeted a családfát és lesz olyan személlyel DNS egyezésed, akivel megállapítható hogy az anyai nagyapád ágáról álltok rokonságban genetikailag. Elméletileg ilyenkor is lehetséges, hogy nem nagyapádtól hanem pl. valamelyik rokonától származik a gyerek de azért nagyon nagy a valószínűsége annak hogy nem ez a helyzet.

2023. máj. 28. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!