Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi a lényegi különbség CT és...

Mi a lényegi különbség CT és MR között? Miben tér el a kettő képalkotása?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy a CT a csontos részt mutatja jobban, az MR pedig a lágyrészeket, és sokkal precízebb is emiatt.

Viszont akkor azt nem értem, hogy pl. koponyán belüli vérzés gyanúja esetén miért CT-t készítenek?


Valaki elmagyarázza, hogy van ez pontosan?

(nekem pl kapásból mindkettőt kérte a doki egy sérülés kapcsán)



2023. szept. 7. 07:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Koponyán belüli vérzést a CT is tökéletesen megmutatja: a vizsgálat kb. 1 perc alatt megvan, a CT-ből több van, jobban hozzáférhető vizsgálat.


Az elvük különbözik: a CT röntgen sugarak elnyeléséből számolja ki a képeket. Az MR a szövetek molekuláiban lévő hidrogénatomok protonjainak mozgása által keltett rádióhullámokat használja képalkotásra.

2023. szept. 7. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

szóval akkor nincs olyan jellegű különbség, hogy aprólékosabban mutatja a dolgokat az MR?

pl adott egy bokasérülés vagy térdséerülés, akkor melyik mutat többet vagy jobban?

2023. szept. 7. 13:56
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

De: az MR sok helyen precízebb, de arra több hét/hónap a várakozási idő nem akut esetben. CT-t meg akár pár nap - hét alatt is össze lehet hozni.

Ha csontsérülésről van szó, akkor már a CT elég biztos képet ad. Pl. a bonyolult formájú kéztőcsontok finom töréseinél lehet létjogosultsága az MR-nek: azokon a képeken szinte világít a törés környékén kialakuló vizenyő.

Ha szalag, ín, porcsérülés a kérdés, akkor elsősorban MR.

2023. szept. 7. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
kösz, szóval ha jól értem, a lágyrészek kimutatására jobb az MR, ha pedig elég csak a lehetséges csontsérüléseket nézni, akkor elég a CT. (a várakozás egy másik szempont, most csak szakmailag a precizitás ill. a pontos célja érdekelne, viszont az a tény, hogy az MR-re ilyen brutál várakozási idők vannak (nálunk 6 hónap kb), azt hiszem az mutatja is, hogy valamiért nagyobb szükség van arra, legalábbis bizonyos esetekben.
2023. szept. 7. 16:16
 5/9 A kérdező kommentje:
azt írtad, elsősorban. akkor ez azt jelenti, hogy pl szalagot, porcot a CT nem igazán mutat ki?
2023. szept. 7. 16:17
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van, rosszul fogalmaztam: a szalagokra, porcokra csak az MR jó.
2023. szept. 7. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
de ha a CT csontos részekre való, és MR kell pl a szalagokra, akkor egy kis vérzést hogy tud kimutatni a CT? valami közvetett árnyék útján vagy hogy?
2023. szept. 8. 14:36
 8/9 anonim ***** válasza:
A vérben vas van, az meg jobban elnyeli a rtg. sugarakat mint az agy vagy izomszövet.
2023. szept. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

jahh, hogy mik vannak ...

oké köszi, de azért akkor végeredményben azt kimondhatjuk, hogy ha valaki egy feltételezett sérülésről vagy az állapotról szeretne minél részletesebb képet kapni, akkor javasoltabb az MR, igaz? legyen az koponya vagy éppen térd, boka. ha pedig kifejezetten csakis a lágyrészek lényegesek, pl egy hasi status, akkor mindenképp MR.


Én még arra emlékszek, hogy két esetem volt, egyszer neurológus akart koponyavizsgálatot, először CT-t, majd utána mindenképp MR-t is akart és csináltatott is.

Másik esetnél meg azt mondta, hogy a CT csak egy X területet képes átfogni, és ezért több szakaszban kell pl egy gerinc CT-t megcsináltatni, de ha MR, akkor az mehet az egész egyben.

Most akkor ebből ha jól értem, a CT RTG-sugarakkal dolgozik, de nem hoz létre egy olyan nagy teret, amiből le lehet vonni bármit, mint pl az MR-nél a mágneses tér. Olyasmire emlékszek, hogy RTG-szeletekben készíti a felvételeket, és így megbújhat a kettő között akár egy kis cysta, de az MR-nél ez kizárt, mert ott az egész területet átfogja a mágneses tér.


Persze csak laikusan írtam le, amit eddig hallottam, nem tudom, mennyire fedi a valóságot, de jó lenne tudni, mert ugye manapság az embernek magának kell sokszor ilyen képalkotó vizsgálatokat készíttetni, ha el akarja kerülni a fél éves várást.

2023. szept. 8. 20:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!