Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Jogosan buktam meg elsősegély...

Jogosan buktam meg elsősegély vizsgán ezért?

Figyelt kérdés

Az volt a bukásom oka, hogy nem jó helyen tapintottam a nyaki artériát.


Önmagában az újraélesztésem az hibátlan lett, mellkas kompresszió + a befújás is tökéletes de azt mondta, hogy mivel nem találtam meg a nyaki artériát így nem tud átengedni mert nem fogom tudni megállapítani, hogy él e a beteg.


Én egyébként úgy tudtam, hogy ha légzése nincs a betegnek akkor mindegy, hogy megtalálom e az artériát hisz akkor egyértelmű, hogy nem él a beteg.


Egyébként gyakoroltuk sokszor és mindig megtaláltam elsőre az artériát. Élő emberen is gyakoroltunk keringés vizsgálatot és elsőre jó helyre tettem a kezem mindig mert éreztem a pulzációt. Szóval alapból nem is értem, hogy hogyan nem volt jó helyen a kezem amikor gyakorlatokon prímán ment.



febr. 7. 11:18
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Az egy hülyeség, hogy ha a beteg nem lélegzik, akkor nem él és nem kell artériát tapintani. Ezért már jogos a bukás.
febr. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

#1 De mindegy mert alapból tapintanék artériát is.


Meg én ezt nem mondtam a vizsgáztatónak, csak sok helyen úgy tanítják, hogy elég csak a lêgzést vizsgálni azért írtam.

febr. 7. 11:25
 3/10 anonim ***** válasza:
71%
Hát pedig elég hiányos egészségügyi tudásra vall hogy azt hiszed ha nincs légzés nincs pulzus se. Egyértelműen tanulni kell még.
febr. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

De kresznél nem mindegy? Már mindenem megvan, csak emiatt nem bírom ki állíttatni a jogsit.


Egyébként meg akárhol olvasom mindenhol azt írják, hogy ha nincs légzés akkor szívverés sem és mellkas kompressziót kell kezdeményezni.


Én azt hittem ez fordítva igaz, hogy attól, hogy nincs pulzus még lehet, hogy lehet tapasztalni légzést. Viszont az a légzés nem egyenlő azzal, hogy él a beteg hisz tapasztalható keringésmegálláskor ritka, látványos horkoló (ún. agonáló) légvétel.

febr. 7. 14:08
 5/10 anonim ***** válasza:
63%
Pedig ez elég hiányos tudás. És nem, kresznél sem mindegy, bármikor adódhat bármilyen helyzet, ahol alapból zavart vagy, főleg, ha az alap tudásod is ingatag lábakon áll.
febr. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5 Annyit megteszel, hogy elmondod légyszi melyek azok a helyzetek amikor nincs légzés és van pulzus?


Csakhogy akkor legyek képbe vele mert tényleg kerestem mindenhol és nem találtam ilyet.


Köszi előre is.

febr. 7. 14:29
 7/10 anonim ***** válasza:
75%

Így hirtelen ami eszembe jut:

-idegen test a légcsőben, ami akadályozza a légzést

-allergiás reakciók, amiktől a torok felduzzad

-trauma okozta légmell


Nyilván a halál beálltáig szívverés van, légzés pedig nincs/minimális.

febr. 7. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#7 Jaaaaaa hát ezt így értem és logikus, hát ezt eddig is tudtam. Nyilván ha a légutakban valamilyen akadály van akkor a levegő nem fog tudni beáramlani amitől a légcsere az alveolusokban is leáll/nagyon minimális lesz és ebből következik, hogy vérben is le fog csökkenni túlzott mértékben az oxigén szint és végül annyira le fog csökkenni, hogy eszméletét veszti a beteg és a szív is leáll. Ilyenkor nyilván még lesz keringés egy darabig.


Ne haragudj de én azt hittem, hogy arra gondolsz, hogy már jó ideje nem lélegzik a beteg (hosszú percek, akár órák) de még keringés mindig van. Ezért nem értettem, hogy miről beszélsz de így okés.

febr. 7. 14:50
 9/10 anonim válasza:
75%

Ez a Magyar Resuscitatiós Társaság anyaga az alapszintű újraélesztésről.


[link]


A vizsgáztatód ismeretei pedig nem naprakészek.

Múlt héten voltam tanfolyamon újraélesztésből, amit a Semmelweis oxyológusai szerveztek (nem KRESZ-vizsgához).

Kifejezetten hangsúlyozták, hogy a nyaki artéria tapintása NEM kell, már rég kikerült az eljárásból.


Mert:

1. Csak 50% az eredményessége, ugyanakkor a keresgélés akár perceket vesz el az értékes időből. A légzés vizsgálata csak 10 mp.

2. Felnőtt ember esetén alapesetben (amikor "csak úgy" összeesik valaki) a szív eredetű keringésleállás a leggyakoribb. Közlekedési baleset kicsit más helyzet, de itt a vérzéses shock stb. miatt a légzés és keringés nagyjából egyszerre állhat le. Másik oldalról, ha valakinek elsődlegesen a légzése szűnik meg (elzáródott légút), az oxigénhiány miatt perceken belül leáll a keringése is. Ennyi idő pedig simán eltelik addig, amíg odaérsz és megvizsgálod.


Tehát ha egy embert eszméletlenül találsz, és nem lélegzik, akkor nagy biztonsággal feltételezhető, hogy keringése sincs, vagy épp most készül leállni. Ezért haladéktalanul elkezdhető a mellkaskompresszió.


A fenti anyagra tudsz hivatkozni. Kétlem, hogy a KRESZ-es elsősegélyre más szabályok vonatkoznának, mint bármilyen más újraélesztésre.

febr. 7. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#9 Nagyon szépen köszönöm a segítséget!


Én is így tudtam, ahogy írod, hogy ha nincs légzés akkor megkezdhető az újraélesztés hiszen biztosan le fog állni a keringés is hamarosan ha már le nem állt.

febr. 7. 19:45

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!