Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Akinek ARH- a vére adhat vért...

Akinek ARH- a vére adhat vért ARH+ vérűnek?

Figyelt kérdés
2010. nov. 3. 20:06
 1/8 anonim ***** válasza:
53%
húú..ez nehéz feladvány.de szerintem nem.
2010. nov. 3. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg igen, adhat (ha anti-D-je is van, akkor nem tudom). Viszont az A neg vér annyira ritka az országban, hogy nem fogják kiadni A poz betegnek.
2010. nov. 3. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
annyira ritka az országban..jelen!.:)
2010. nov. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
20%

Nem adhat! Ezt abból gondolom, hogy a várandós nőknél csinálnak vércsoport meghatározást, hogy megtudják, hogy RH+ vagy RH-? Mert ha Ő RH-, a baba pedig RH+, akkor RH összeférhetetlenség alakul ki, ami annyit jelent, hogy a szervezet idegennek véli a magzatot, és ki akarja lökni. Erre pedig kapnia kell valami szert (nem tudom pontosan mit). Ezért gondolom, hogy akkor itt is ugyanaz lehet a helyzet! A kettő nem fér össze! De ha valaki pontosan tudja, javítson ki!


Üdv

2010. nov. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
30%
Nem, nem adhat.
2010. nov. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Álljon meg a menet!

Rh+: van benne "D" antigén, de nincs benne antitest

Rh-: nincs benne "D" antigén, de lehet benne anti-D antitest, ha találkozik Rh+ vérrel.


Az Rh összeférhetetlen terhesség akkor van, ha Rh- anyának Rh+ gyereke van, mivel ekkor a korábbi terhesség/vetélés alkalmával már találkozhatott Rh+ vérrel az anya, így ha nem kapott Rh-profilaxist, akkor az Rh- anya antitesteket kezd termelni az Rh+ gyerek vvt.-i ellen.


DE Rh+ kaphat Rh- vért, mivel az Rh- negatív vvt-ken nincs D-antigén. A vérvételnél pedig alapszabály, hogy idegen antigént tilos bevinni, de ismétlem, így nem viszünk be.

Ezért van az, hogy 0Rh- vért bárki kaphat (univerzális donor).


ARh+ kaphat ARh- vért, de ARh- nem kaphat ARh+ vért.


(Azt viszont nem értem, hogy aki nem ért hozzá, az miért válaszol hülyeséget?!)

2010. nov. 3. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

20:15-ösnek, 6,4% egészen pontosan.

20:20-asnak, az általad vázolt probléma teljesen más tészta. A kismama Rh(D) negatív (azaz vörösvértestjein nem található Rh(D) antigén), tehát az immunrendszere idegennek ismeri fel a magzatban megtalálható Rh(D)-t, és ellenanyagot termel ellene. Az ellenanyag áthatol a méhlepényen, és károsítja a magzatot. Az anti-Rh(D) ellenanyag úgynevezett irreguláris antitest, mivel csak akkor termelődik, ha egy Rh(D) negatív ember Rh(D) antigénnel találkozik (legtöbbször terhesség vagy transzfúzió kapcsán). Ellentétben a reguláris antitestek normál esetben megvannak mindenkiben terhességtől és transzfúziótól függetlenül is (0-soknál anti-A és anti-B, A-soknál anti-B, B-seknél anti-A).

A kérdés az volt, hogy "A poz" beteg kaphat-e "A neg" vért. Igen kaphat, mert az A neg donor vörösvértestjein csak "A" antigén van, a plazmájában pedig alapjáraton csak "anti-B" ellenanyag. A beteg vérében nincs anti-A (ami kicsaphatná a donor vért), hiszen ő maga is A-s vércsoportú. Teljesen kompatibilisek. Egyébként teljes vért már nem adunk, csak vörösvérsejt-koncentrátumot, amely kevés plazmát tartalmaz.

Ha az A neg donornak irreguláris Anti-Rh(D) ellenanyaga van, az elvileg károsíthatja az A Rh(D) pozitív beteg saját vörösvértestjeit. Ilyenkor elvileg szóba jön, hogy a donor vörösvértest-koncentrátumát "mossák" megfelelő oldattal (ilyenkor alig marad vérplazma a vörösvértest-koncentrátumban, ami az ellenanyagokat tartalmazná). Nem tudom, hogy ebben az esetben - irreguláris ellenanyag jelenlétekor - ezt csinálják-e, mert nem ismerem ennyire az OVSZ belső szabályozását (viszont mosott nullás vért szoktak adni A-s vagy B-s betegnek, ha nincs más). Ezért írtam, hogy ha az A neg donornak van anti-D-je, nem tudom, hogy adhat-e A poz-os betegnek vért. Alapjáraton viszont (Anti-D nélkül) adhat. (20:09-es voltam).

2010. nov. 3. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek! :)
2010. nov. 3. 20:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!