Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mentőhívás esetén mik azok a...

Mentőhívás esetén mik azok a dolgok, amikre a diszpécser mindenképp rákérdez, illetőleg amiket tudatni kell vele?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy mondjuk 1 városon belül mennyire pontosan kell megadni a baleset helyszínét? Szóval utcára vagy esetleg házszámra pontosan? Vagy az is megfelelő, ha azt mondom hogy az XY nevű színház/városháza/egyéb mellett?


Mik azok az adatok, amiket pontosan be kell még diktálni?


Csak mert elgondolkoztam, hogy ha egyszer mentőt kellene hívnom, akkor mik lennének azok a dolgok amiket előre megfigyelek hogy ne telefonálás közben kelljen rohangálnom...


Köszi.


2010. nov. 21. 19:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
41%

autóbaleset estén...azt megtanultad elvileg:) ez az első amit megtanítanak eslősegélyen...

más esetben is ehez hasonlókat kell megadni

pontos címet nem midnig tudsz, de jól be kell határolni. kilóméterkő alapján, vagy akármi. ha olyan helyen vagy ahol semmi ilyesmi, akkor megadod hogy melyik uton és kb hol tartottál azon az úton. nem tudsz mást megadni.

sérültek/betegek száma, hogy mi a baja/tünete/sérülései, kb életkor.

2010. nov. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Kedves első válaszoló!

Tök jók, amiket írtál, de akárhogyan is olvasom a kérdést, sehol sem látom azt, hogy a kérdező végzett-e elsősegély tanfolyamot. Az iskolában tudtommal nincs ilyen és jogsija sincs mindenkinek..

2010. nov. 21. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
9%

Kedves második válaszoló!

ebben igazad van, ezt benéztem. Mindenesetre a kis félreértésemmel együtt is sokkal többet segítettem a kérdezőnek mint te.

2010. nov. 21. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Nem, valóban nem végeztem elsősegély tanfolyamot, miután egyelőre nem tervezem a jogsim megszerzését, mivel 14 éves vagyok. :)


De azért szeretnék nem leblokkolni és segítséget nyújtani egy baleset esetén, akár közvetett úton úgy, hogy időben kihívom a mentőket, vagy úgy, hogy közvetlenül én nyújtok elsősegélyt. Utóbbi sajnos nem igazán menne, mert 14 éves vagyok, és az iskolában sajnos nem tanítják. A neten olvasgatok ezekről, hogy miket kell tenni ezekben a helyzetekben, de mégiscsak más, mikor valaki rajtad mutatja be és te is pontosan tudod mit kell tenni, minthogy egy leírás alapján kell betájolni a dolgokat.


De azért szerintem tudnék segíteni ha valaki fuldokolna mellettem, vagy stabil oldalfekvésbe helyezni. Igaz, ezekhez nem kell nagy tudomány, de hát életet menthet, és én ezt tartom szem előtt.


Köszi a válaszod.

2010. nov. 21. 19:25
 5/15 anonim ***** válasza:

Megadod a neved és telefonszámod, hogy vissza tudjanak hívni szükség esetén.

Cím, hogy hova kell a mentő, beteg/sérültek száma, állapotuk (légzés,keringés főleg), és azt is célszerű megadni hogy mi történt (roham, törés, baleset). Ha a helyszín nem biztonságos, azt is jelezni kell, mert akkor tűzoltókra is szükség van. Ha valakihez nem sikerül bejutni, akkor rendőrség is. Ezt külön neked nem kell hívogatni, a mentő át fog szólni a többi szervnek is ha szükséges. De persze ezt neked jelezni kell.


Kiérkezésig ha van keringése, akkor stabil oldalba rakod, ha nincs keringése akkor mellkaskompresszió+befújás kellene, de ezt laikusnak nem ajánlanám, lehet többet árt mint használ.

2010. nov. 21. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

első vagyok...

ne haragudj meg, tényleg nem piszkálódásból írom, de ha ilyen történik ne kezd el te ellátni a beteget amennyiben tudsz bárkit szerezni aki jobban ért hozzá. nekem sajnos halt meg ismerősöm a miatt hogy "félrekezelték" a helyszínen. egyáltalán nem biztos hogy stabil oldalfekvés kell neki. Ha érdekel a téma szerezz be egy elsősegély tankönyvet, és abba nézd át a dolgokat. az még mindig nem ad gyakorlati képzést, na de a tanfolyam sem (emiatt fel vagyok háborodva, de ez egy dolog)

Ha ilyen van, hívd nyugodtan a mentőket. amit meg tudsz nekik mondani azt meg tudod így is. igen azt fogják kérdezni hoyg ezsméleténél van-e az illető, ez általában egyértelmű, de persze vannak kivételek.

Amennyiben baleset helyszínén vagy - és gondoom nem egyedül, az extrém szitu - inkább próbálj olyan feladatot vállalni mint pl a helyszín biztosítása, kisebb ellátások amennyiben szükséges, telefonálás... tényleg nem okoskodni akarok ne érts félre, a tanfolyammal is kitörölheted a feneked, de mégis számít valamennyit.

2010. nov. 21. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

A legfontosabb kérdések amiket a diszpécser fel fog tenni:

' mi történt? ( Autóbaleset, két autó ütközött pl.

Hol történt? Ha tudod akkor a pnotos címet kell megani pl Kis Pista és a Nagy Jancsi utca sarkán. vagy ilyen ház szám előtt. Ha valahol kint történik városon kivül érdemes pl kmszelvényt mondani pl a 52 úton a 23 km után.. és ha vna ott valami pl egy pihenő az is segít.

Városnon belül még mondhatod, ohgy a városháza előtt... de vigyázz az épületekkel,mert több oldala van... tehátérdemes utcvára tájolni. pl a városháza Tag utca felöli oldalán.

Aztán megkérdezik Hány sérült van? Milyen sérülkések? Kik a sérültek.. Pl gyerke feknőtt, férfi nő stb.


De nem kell izgulnod mnidig pontosan kérdez a diszpécser. S még valami kell a bejelentő neve elérhetősége. Ugyanis ha nem talája a mentő a helyet akkor először a helysiznen levő bejelentőt keresik.

2010. nov. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

19:27

Kiérkezésig ha van keringése, akkor stabil oldalba rakod, ha nincs keringése akkor mellkaskompresszió+befújás kellene, de ezt laikusnak nem ajánlanám, lehet többet árt mint használ.


ezt úgy ahogy vna elfelejtheted. Mert ha egy gerinctöröttet teszel stabil oldalba akkor cseszheted.

Befúvást alkalmazunk de kompressziót nem.

Sokat kéne ismételned elsőseghélyből.

Én képzett vagyiok de vannak dolgok amiket inkább én sem teszek meg a mentők kiérkezéséig ilyen,ohgy amikor nem tudom milye sérül nem mozgatom.


Alap: SZABAD LÉGUT biztosítás kitrölöd a száját, idegentestet eltávolítani, ha hány oldalra kell fordítani a fejét és hányás után megint kitörölni. Szóval bukta kedves.

2010. nov. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
58%

Ha a beteg nincs eszméleténél, de van légzése és keringése akkor tutira a stabil oldal a legjobb helyzet amiben a segítségre várhat. Ebben a helyzetben egyrészt a földön is stabilan megtartja magát, nem dől el jobbra-balra, ami amiatt fontos hogy a stabil oldalhelyzetben a légzése biztosítva van. A nyelv nem eshet hátra, ami elzárhatná a légutakat. Ha bármilyen köpet, váladék, hányadék, vér van a szájában vagy garatban, az is ki tud a szájon keresztül folyni, így a beteg nem tudja aspirálni, nem kerül be a tüdőbe semmilyen folyadék.


Az, hogy légzése és keringése van-e, azt laikusként is meg tudja vizsgálni bárki. Szem kell hozzá, kéz meg fül. A nyaki verőéren ki kell tudni tapintani a keringést, a szemével látni kell hogy mozog-e a mellkas, vagy ha fölé hajolsz, a füleddel érzed hogy távozik-e levegő a szájából vagy orrából. Többet nem kell tenni, a mellkaskompresszióval több mint valószínű hogy csak eltöröd a bordákat, a befújás sem tesz jót ha rosszul csinálod. A stabil oldal viszont több mint a semmi, és mégis segít. De ismétlem, ezt is csak akkor ha van légzés-keringés.

2010. nov. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Itt már előttem mindent elmondtak szinte, annyit tennék hozzá, hogy mindig a diszpécser teszi le a telefont, tehát nem csapjuk le, hátha kérdezni akar valamit.
2010. nov. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!