Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A fúrt kutamból igen vasas...

A fúrt kutamból igen vasas víz jön. Hogyan lehet szűrni? Mit tegyek? (részletek lent)

Figyelt kérdés

Annyira vasas, hogy ha edényben hagyok egy kis vizet, másnapra nagyon zavaros, rozsdabarna üledékes lesz. Mit tegyek? Milyen szűrő van erre? Mit tegyek akkor ha nekem nagyobb mennyiség kellene ebből a vízből nem csupán a háztartásba használok vizet. Mit tegyek a konyhai/fürdőszobai berendezések megóvására? És a legfontosabb, hogy milyen egészségügyi kockázata van ennek?


Ha mélyebb kutat furatok, akkor vasmentes, viszont arzénos lesz a viz. Melyik a jobb megoldás? Állítolag az arzént könnyebb megszürni.


2011. febr. 10. 07:28
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Ezek szerint a kútból hidroforral látod el a lakást vízzel.

Többféle szűrőberendezés létezik,amit a lakásba bemenő vízcsőre szerelnek és a rajta átfolyó vizet megszűri.

2011. febr. 10. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Ennél konkrétabb dologra gondoltam. Igazából olyannak a véleményére lennék kíváncsi, aki járt már hasonló cipőben és valódi megoldást akart, vagy szakember véleményére.
2011. febr. 10. 10:02
 3/17 anonim ***** válasza:
Vezetékes víz...Nem iróniából és nem viccből mondom. Az egyik ismerősünknél volt iszonyatosan vasas a víz (állandóan rozsdabarna lett a mosdókagyló, a mosogató, a WC és még a zuhanytálca is) egy közeli településen, és a végleges, legjobb megoldást a vezetékes víz bevezetése jelentette.Annyira rossz volt a települést ellátó rétegvíz-készlet vas- és arzéntartalma, hogy az egész településre kivitték a vezetékes vizet.
2011. febr. 11. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Igen az jó volna. De sajna a legközelebbi település az 12km. Nem hiszem, hogy a kedvemért az én kis tanyámra kihoznák ezt a közművet. Pedig jó volna. :)
2011. febr. 11. 20:07
 5/17 anonim válasza:
100%

A vasat a vízből úgy távolítják el, hogy oxidálják. pl: klórozás,nátrium-hipoklorit adagolás,ózon adagolás,oxidáció káliumpermanganáttal stb. Sajnos ezt házilag elég nehéz kivitelezni (meg drága is). A vicces, az hogy az arzént meg vas hozzáadásával kötik meg. A legjobb megoldás talán BIRM jelű szűrőanyag. Persze, ha vasat akarsz megkötni.Viszont a katalitikus szűrőanyagokat a vízösszetétel szerint kell kiválasztani.

Egészség ügyi kockázata nem sok van, de az biztos, hogy vérszegény nem leszel a vasas víztől. A vasfelesleg mástól alakul ki. Ha az arzén határértéke (0,01 mg/L,) megfelelő nincs gond. A konyhát meg a fürdőszobát gyakrabban kell takarítani általában híg sósavval.

2012. febr. 16. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
26%

Már nem mai a dátum, hadd kérdezzem meg, mire jutottál, találtál választ a kérdéseidre? Hasznos lenne, ha átadnád.


Pl. az egészségügyi hatásra eddig nem találtam olyat, hogy káros volna a vasas víz. Vannak vasas gyógyvizek, és kúraszerűen isszák is, ezt olvastam. Szerintem ha vasas vizet innék, időnként készíttetnék laborvizsgálatot, megnézném az eredményemet, hogy nem túl magas-e a vas.

2020. máj. 4. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 EagleHUN ***** válasza:

#6 pedig a túl sok vas bizony káros főleg ha nem szerves formában kapod mint a vashiányra adott gyógyszerekben.

Nagyon nagy mennyiségben még mérgezést is okozhat.


Azon kívül a fent felvázolt problémákat okozza, csúnya elszineződés, berendezések tönkremenetele stb...

2020. máj. 5. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 EagleHUN ***** válasza:

Kérdező (ha még aktuális a dolog ennyi idő után is.):


Ha nem kellene nagy mennyiségben csak inni és főzni akkor a fordított ozmózisos szűrőberendezéseket ajánlanám. Mondjuk nem olcsó és fél egy két évente bizony szintén drága pénzért cserélni kell benne dolgokat.


Mosógépet viszont pl nem tudsz ezzel a módszerral ellátni...

2020. máj. 5. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 EagleHUN ***** válasza:

A második gondolatom hogy ciszternarendszert ásol, betonozol (vízszigeteltre). A lényeg hogy több cellás (2-3) legyen és a víz csak átbukjon egyikből a másikba.

Az első cellába szivattyúzod a vasas vizet és viszont közben az aljába helyezett cső rácson bugyog be a sűrített levegő. Így oxigén kerül a vízbe a vas oxidálódik a második medencébe átbukva kiülepedik. A harmadikból már dolgozhat a hidroforod.

A rendszered felülről is zárt kell legyen a por napfény stb nem mehet be és egy kicsit a befúvatott levegőt is szűrnöd kell emiatt.

Néha a medencéket le kell ereszteni kilapátolni az üledéket.

Elsőre nagy befektetés de aztán kis karbantartással fenntarthatónak látszik.


De van pár gondja ennek a megoldásnak.

Például ha nagyon sok vizet használsz akkor hogy legyen ideje ülepedni a kicsapódó vasnak nagyon nagyra kell méretezni ezt a földalatti ciszternát.

Az meg már hatalmas munka és nagyon drága.


(Mondjuk az öntözés mehet közvetlen a szivattyúról a ciszterna kikerülésével is. Legalább ennyivel csökken a terhelése és szükséges mérete is.)


De pl a vized is befertőződhet akár a levegőtől is amit átpumpálsz rajta, így még nem ártana az utolsó cellában kicsit fertőtleníteni is, pl egy UV C fényforrással.


De mindent egybevetve üzemeltetsz egy szivattyút egy légsűrítőt egy hidrofort és UVC lámpát.

Így sem lesz olcsó vized elektromosságban ráfizetsz.


És még egy probléma, nem tudom mérettél -e nitrát tartalmat -e? A rétegvizeknél az szokott még a probléma lenni hogy a felszínröl bemosódó műtrágya nitrátja megjelenik ott előbb utóbb, lehet 10 éve még nem volt, de mostanra elért oda is.


Akkor meg már teljesen más tisztító rendszert kell alkalmazni!

2020. máj. 5. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 EagleHUN ***** válasza:

Szóval a harmadik gondolatom az hogy ivásra mosásra és fürdésre inkább gyűjtsd az esővizet. Ciszterna annak is kelleni fog, és valami szűrés és fertőtlenítés is.

Viszont jóval egyszerűbben és olcsóbban kivitelezhető és üzemeltethető is. Eleve nincs benne sem arzén, sem vas sem nitrát, még vízkövet okozó anyagok sem!

Alapos mechanikai szűrés a ciszterna előtt és kivételkor UV -val fertőtlenítve rögtön iható mosható fürödhető.

Nem kerül még bele chlor származék vagy egyéb anyag sem.


A kutad meg jó lesz öntözni, kerti tónak, gyerekmedencének egy szivattyúval kitöltve.

2020. máj. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!