Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Most diagnosztizálták nálam a...

Sziloagi kérdése:

Most diagnosztizálták nálam a sclerosis multiplex-et.22 éves vagyok,4 hónapos a babám. Mire számíthatok e betegséggel, és vajon szülhetek még gyermeket? Kétségbe vagyok esve. Jelenleg a bal szememre nem látok. Várom a válaszokat őszintén. Edina

Figyelt kérdés
2011. máj. 19. 13:01
 1/3 anonim ***** válasza:

ennyire fiatalon ezt ne tőlünk kérdezd,40 alatt nem gyakori betegség

Orvos mit mondott?

Milyen tüneteid vannak még?

2011. máj. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Az SM fiatal felnőtt korban szokott kijönni! 18-tól már lehetséges a nőknél gyakoribb. A neurológustól kérdezz infot ha bombabiztosra akarsz menni, de én azt tudom róla hogy (aminek egy részét biztos tudod) hogy a központi idegrendszerben az idegsejteket támasztó szövet sérül ilyenkor egy autoimmun folyamat miatt, ami azzal jár hogy az idegsejtek elvesztik a hüvelyüket (myelinhüvely) ennek van némi regenerációs képessége, szóval folyamatosan javul, és rosszabbodik, javul és rosszabb lesz, javul és rosszabb lesz. 3 fajtájáról tudok a betegségnek, az egyik folyamatosan romlik javulások nélkül, és sajnos gyors leromláshoz vezet, a másik shub-okban zajlik ami a javulás-rosszabbodás periódikus váltakozásával jár, de a javulás sosem fogja elérni a romlás előtti állapotot, van hogy évekig akár jó állapotban van a beteg, és utána jön a rosszullét, ennek a shubos-nak van azt hiszem két fajtája ami valamiben eltér egymástól,de nem tudom pontosan. Az esetek egy részében a beteg sajnos az idő előrehaladtával tolószékbe kényszerül, de van egy másik hányad ahol valamilyen csoda folytán egy idő után (idősebb korra) teljesen tünetmentes lesz, és sosem kerül tolószékbe. Én ennyire emlékszem és ez sem biztos teljesen, szerintem nézz utána még neten,egy csomó helyen meg lehet találni, és a legfontosabb hogy az orvossal egyeztess.
2011. máj. 19. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


A sclerosis multiplexet autoimmun betegségnek tartják, mivel ez egy olyan állapot, amelyben az immunrendszer idegenként azonosítja a szervezet saját anyagait és megtámadja azokat. A betegség világszerte mintegy egymillió embert érint.

A sclerosis multiplex (SM) egy krónikus, potenciálisan rokkantsághoz vezető betegség, amely a központi idegrendszert, azaz az agyat és a gerincvelőt érinti.


A sclerosis multiplexben a szervezet tévedésből ellenanyagokat és fehérvérsejteket küld az agy és a gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely (az idegrostokat szigetelő, zsírsavakban gazdag fehérjetartalmú anyag) ellen. Ennek eredményeként kialakul a myelinhüvely gyulladása és károsodása, amely végül az idegek károsodásához vezet. A folyamat eredményeként hegesedés (sclerosis) alakul ki több területen (multiplex). Idővel ez a károsodás lelassítja, vagy megakadályozza az izomkoordinációért, az izomerőért, az érzékelésért és a látásért felelős idegeken az ingerület (információk) továbbítódását.


A betegségnek mintegy kétszer annyi nő esik áldozatául, mint férfi. A legtöbb beteg az első tüneteket 20 és 40 éves kora között észleli.


A sclerosis multiplex lefolyása kiszámíthatatlan, súlyossága változhat. Van, akinél a betegség enyhe formája alakul ki, míg mások esetében tartós funkcióromláshoz vezethet. A kezeléssel módosítható a betegség lefolyása, és enyhíthetők a tünetek.

Függetlenül a sclerosis multiplex kiváltó okától, a betegség négy főbb formában jelentkezhet.


1. Relapszáló-remittáló. A sclerosis multiplex ezen formáját az egymástól élesen elkülöníthető, egymást követő fellángolások és enyhülések (remissziók) jellemzik. A fellángolások jellegzetes módon hirtelen alakulnak ki, néhány héttől néhány hónapig tartanak, majd folyamatosan megszűnnek. A legtöbb sclerosis multiplexes beteg a betegség ezen formájában szenved.


2. Primer progresszív. A sclerosis multiplexnek ez egy ritkább formája, melyre a folyamatos funkciócsökkenés jellemző. A betegség lefolyása alatt nincs remisszió, azaz a betegség tünetei átmenetileg sem enyhülnek. A sclerosis multiplex ezen formája tipikusan 40 éves kor felett alakul ki.


3. Szekunder progresszív forma. A sclerosis multiplex relapszáló-remittáló formájában szenvedő betegek fele idővel folyamatos állapotromlás állapotába kerül, amelyet szekunder progresszív SM-nek neveznek. A folyamatos funkcióvesztés mellett kialakulhatnak hirtelen fellángolások.


4. Progresszív relapszáló forma. Ez a sclerosis multiplex primer progresszív formája, amelyre hirtelen megjelenő új tünetek, illetve a már meglévő tünetek romlása jellemző. A betegség ezen formája viszonylag ritka.


Kicsit elírtam azt hiszem de itt jól le van írva.

2011. máj. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!