Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Veszélyes ez a jód-izotóp izé?

Veszélyes ez a jód-izotóp izé?

Figyelt kérdés

Most volt a híradóban, hogy Budapesten jód izotóp sugárzás van- és valószínűleg az egész országban. Mitől lehet a sugárzás? Káros-e az egészségre? Ha igen, 120 km. távolság Budapesttől befolyásolhatja-e az egészségkárosodás értékét?

Aggódom :S segítsetek!


2011. nov. 12. 19:01
 1/9 anonim ***** válasza:

Ennek az izotópnak 8 nap a felezési ideje, szóval ne parázz, ha valahonnan valami baleset miatt ki is került, akkor se lesz sokáig a levegőben.

Amúgy ha valakit elküldenek egy pajzsmirigy szcintigráfiára, akkor ennek a most is szinte 0 sugárzás évi dózisának a több ezerszeresét kapná, és még attól sem lesz semmi baja.


Ha van gránitburkolat a lakásban, már akkor nagyobb sugárveszélynek teszed ki magad, mint ami most van...

2011. nov. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! De egyébként honnan tudod? Már bocsi, hogy így kételkedem, csak azt akarom tudni, hogy nem csak engem nyugtatsz-e... 12 vagyok jelenleg Balatonon, és holnap mennénk vissza BP-re, és anya parázik h nem akarja h 20 év múlva rákot kapjunk. Szakember vagy, vagy utánanéztél?
2011. nov. 12. 22:07
 3/9 A kérdező kommentje:
Felnőtt vagy?
2011. nov. 12. 22:09
 4/9 anonim ***** válasza:
Felnőtt vagyok és pár éve részt vettem sugárvédelmi oktatásban is (ha néha napján izotópokkal kellene dolgoznom).
2011. nov. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ó de jó! Sugárvédelmi oktatásról nem is tudtam. Akkor köszi!
2011. nov. 12. 23:09
 6/9 A kérdező kommentje:
Már tényleg nem zavarlak tovább, de még 1 utolsó kérdésem van... anyának azt mondtam, hogy a neten az van fent, hogy ez a jód-izé Japánból jön, mert atombaleset volt. De anya azt mondja, hogy atomrobbanáskor nem szabadul ki jódizotóp, sőt, még az védene is-gondolom a sugárzás ellen. Ezt nem részletezte. Akkor most jöhet atomrobbanásból is? Végülis te vagy a szakember, téged is megkérdezlek. :)
2011. nov. 13. 07:21
 7/9 anonim ***** válasza:

Jöhet reaktorbalesetből is. Szándékosan nem "atomrobbanást" írtam, mivel az csak az atombomba felrobbantásakor van, és ahhoz az kell, hogy hasadóanyag elérje a kritikus tömeget (ennek a technikai részleteiről most nem írok, mert nem az atombombák a téma, ha mégis érdekel, akkor a Google a barátod).

Szóval visszatérve a reaktorbalesetekre. Anyukád rosszul tudja, mivel ezeknél számos sugárzó izotóp jut a levegőbe és bizony radioaktív jódizotóp is jut ki bőven (mivel a maghasadásnak ez az egyik mellékterméke). A jódizotóp azért veszélyes, mert az emberi szervezet a jódot a pajzsmirigyben elraktározza, és ha sugárzó izotópot raktároz el, akkor az sok ideig közvetlen közelről sugározza be a pajzsmirigyet (és a I-131 béta sugárzó is a gamma mellett, ami ilyen szempontból nem túl szerencsés), emiatt a pajzsmirigyrák esélye megnő (de ironikus módon a pajzsmirigyrákosokat néha pont nagy dózisú I-131-gyel szoktak kezelni, mert nagyon nagy dózisban a rákos sejteket is megöli).


Éppen emiatt szoktak atomtámadás, reaktorbaleset után jódtablettákat osztani a lakosságnak, mert a tablettában levő nem sugárzó jód telíti a pajzsmirigyet, így az már nem tud több jódot raktározni, így az esetlegesen a szervezetbe bejutó I-131-et a pajzsmirigy már nem tudja felvenni.


De a mostani olyan minimális mennyiség, hogy nem kell tőle tartani. Egy hasonlattal élve, a mandulában is van cián, mégse rohan el visítva senki sem, ha megkínálják egy kis marcipánnal, mert a dózis fontos.


Amúgy a fukusimai baleset után Európában is megemelkedett a I-131 szintje, de az még mindig messze volt a veszélyes szinttől, és ez a mostani emelkedés pedig még attól is alacsonyabb. Jó eséllyel csak azért került be a hírekbe, mert nem történt semmi extra a nagyvilágban és valamelyik újságíró úgy gondolta, hogy beteszi, mivel a lakosság szereti a "sugárzásos" híreket...

2011. nov. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A lényeget pont kihagytam. Nem valószínű, hogy most reaktorbaleset történt, jó eséllyel valamilyen olyan helyről szabadult el egy kevéske izotóp, ahol I-131-et gyártanak/használnak fel orvosi célokra.
2011. nov. 13. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm még egyszer. Anya kéri, hogy küldj rám egy privát üzenetet, hogyha ilyen témában még lenne esetleg kérdésünk, akkor tudjunk kérdezni :) Anya kérdezi, hova lehet a mogyorós csokit küldeni :D Köszi még egyszer!
2011. nov. 13. 13:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!