Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a cukorbetegség...

Mi a különbség a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia között? (többi lent)

Figyelt kérdés
Nemrég lettem diagnosztizálva IR-rel egy endokrinológus által. Először nem nagyon értettem hogy van ez, de mivel bőven van tapasztalatom az 1-es típusú cukorbetegséggel, gondoltam ez összefügghet valahogy. Utána jártam és több helyen láttam, hogy a kettes diabot másképpen hívták IR-nek, de amikor megkérdeztem a dietetikusomat, hogy nekem most akkor 2-es cukorbetegségem van e, azt mondta hogy nem és ugrottuk is a témát. Mivel a cukorbetegségben 'kiismerem magam' gondoltam könnyebben meg tudom érteni a saját állapotomat (nem szeretem betegségnek hívni) ezért amikor nálunk voltak, meg akartam kérdezni erről egy 1-es cukros barátomat, de mielőtt eljutottunk volna oda, ő mondta, hogy nekem sokkal komolyabb diétám van, mint a 2-eseseknek. (végül nem jutottunk el a kérdésig, de ez most mindegy) Én arra gondoltam, hogy mivel nekem a pcos-em is van és ez a kettő összefügg, biztos hogy nálam a hormonok is bekavarnak abba, hogy ingadozik a cukrom meg az inzulinom. Esetleg valaki aki ezt jobban át látja el tudná nekem magyarázni? Illetve azt tapasztalom, hogy az emberek lekezelnek, hogy á, nem szurkálod magad? meg csak ir-es vagy? akkor nincs neked semmi bajod, közben meg rengetegszer esik le a cukrom, kb. "orvosi előírás" hogy legyen nálam narancslé, ha hypóznék meg sport után rosszul vagyok, pedig előtte mindig eszek 10 g gyorsat és csak tornázni szoktam otthon. Az orvost is meg fogom kérdezni, de oda csak 2 hónap múlva megyek. a válaszokat előre is köszönöm!

2013. ápr. 6. 19:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Az inzulinrezisztencia és a II. típusú cukorbetegség ugyanannak a folyamatnak a kezdeti illetve előrehaladott állapota. Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy a szervezet nem elég érzékenyen reagál az inzulinra, egyre több kell belőle, hogy hasson, a hasnyálmirigy pedig a kezdeti túlpörgés után "elfárad", és egy idő után nem bírja tartani a tempót. Ilyenkor a vércukor egyre magasabbra kúszik, és egy bizonyos határt átlépve (az oralis glükóztolerancia tesztnél a 2 órás érték 11.1 felett, és/vagy az éhomi cukor 7 felett) cukorbetegségnek nevezzük az állapotot. A legtöbb II. típusú cukorbetegnek még van valamennyi saját inzulinja, de ez az inzulinrezisztencia miatt nem elég. Ha tovább megy a folyamat, a hasnyálmirigy annyira tönkremehet, hogy a saját inzulintermelés is egyre kevesebb lesz. Ezért II. DM-es beteg is lehet inzulinfüggő, akár nagy inzulinigényű is. Az I-es típusú betegeknek - általában autoimmun alapon - semmi saját inzulinjuk nincs. Nagy részük nem kövér (ami az inzulinrezisztencia gyakori okozója), így nincs szükség nagy szénhidrát-megszorításra. A diétájuk ezért sokszor kevésbé fogyókúrás, mint az II-es típusnál. Ettől függetlenül rosszabb helyzetben vannak, mert míg egy inzulinrezisztens, de akár II-es DM-es betegnél van esély visszafordítani a folyamatot, nekik már max. csak a bétasejt-átültetés marad, ami még gyerekcipőben jár.
2013. ápr. 6. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja, a vércukor-eséseid: inzulinrezisztenciában klasszikus történet, a hasnyálmirigy túlpörög (mert ugye magas a cukor, és nem hat rendesen az inzulin, így több kell belőle), és gyakran előfordul, hogy a szükséges inzulinmennyiséget túllövi a szervezet. A vércukor ezért igen gyorsan csökkenni kezd, ami rosszullétet, és nagyon heves éhségérzetet okozhat. Minél gyorsabban felszívódó szénhidrátot eszel, ez a jelenség annál kifejezettebb (mert meredekebben emelkedik tőle a vércukrod, ami nagyobb inzulintermelési ingert jelent, és nagyobb esélye van a "túllövésnek"). Két dolog miatt veszélyes: ad. 1, leesik a cukrod, és rosszul leszel; ad. 2, az ilyen módon a vérből "eltűnt" cukor a magas inzulin-koncentráció miatt szinte teljes egészében zsírrá alakul, ami az inzulinrezisztenciát - és vele ezt az ördögi kört - tovább rontja. Ami nagyon sokat segíthet, az a sport, és a lassú szénhidrátok (ha hypózol, természetesen igyál cukros folyadékot, de a gyors szénhidrátot a lehetőségekhez képest jó volna a szükséges minimumra csökkenteni).
2013. ápr. 6. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm a válaszod. Az első vércukor eredményem (két órás) 9 felett volt, de a második már teljesen normális ( öt vagy hat körül) de az inzulinom volt jóval 100 felett. A dokim mondta is, hogy ezért hyopózok (pontosan amit leírtál, hogy a magas inzulin lecsapja a cukromat) meg a hosszútávú vércukrom a az alsó határon van. Gyors szénhidrátból annyi eszek, amennyit a dietetikus által beállított étrendembe be lett rakva. Ha hypóm van akkor sem iszok hozzáadott cukros dolgot, pont azért, hogy ne "hergeljem" fel az inzulinom, hanem narancslevet. Annyi, hogy van nálam szőlőcukor vészhelyzet esetére -pl pár napja volt, hogy kikerült a táskámból a kis dobozos narancslevem én meg behyopóztam és mivel más opcióm nem volt és kezdtem nagyon rosszul lenni (nem volt lehetőségem más CH-hoz jutni) félbeharaptam egy szőlőcukrot és attól annyira lettem jobban, hogy már normálisan láttam és nem akartam minden pillanatban kidőlni a padból -persze ha nem lett volna elég megettem volna a másik felet vagy még egy egészet de gondoltam, ha ez olyan szintre feltornázott, hogy magamnál tudjak lenni, akkor nem tömöm magamba fölöslegesen a szőlőcukrot.

Azt értem és tudom, hogy az IR-nek nincs olyan nagy következménye (azonnali és olyan súlyos) mint ha mondjuk egy 1es cukorbeteg marad kezeletlenül, de mivel vagy elbagatellizálták vagy túlreagálták, nem tudtam magamban hova rakni, hogy reálisan mennyire súlyos az állapotom.

(Egyébként én 1es cukrosoknál is láttam sok elhízott embert, de mégis a kettest hívják öregkori meg a túlsúlyos emberek cukorbetegségének)

2013. ápr. 6. 21:05
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, van némi "káosz" az elnevezések körül. Klasszikusan az I-es típus indul fiatal korban, nem elhízott embereknél, feltehetően autoimmun alapon. A II-es típus ellenben tankönyvi esetben elhízott, idősebb emberek betegsége, akik már túl vannak az "inzulinrezisztencia" kategórián. Na, ehhez képest az élet valóban produkál nem tankönyvi eseteket, köztük igen speciális típusokat is. Szóval teljesen igazad van, nem minden fekete és fehér, de ha a hazai egészségkultúra olyan szinten állna, hogy a köztudatba legalább a klasszikus I-es és II-es átmenne, az óriási eredmény lenne.

Drukkolok, hogy minél előbb rendeződjön az állapotod, amire - ahogy látom - meg is adod magadnak a lehetőséget. Hatalmas dolog, hogy valaki a saját állapotát megérti, intelligensen kezeli, és pontosan együttműködik az orvossal/dietetikussal. Szóval hajrá!

2013. ápr. 6. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!