Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mit tehetek ha rettenetesen...

Mit tehetek ha rettenetesen félek a vérvételtől? (többi lent)

Figyelt kérdés

Szó szerint rosszul leszek és a sírás kerülget ha meghallom azt is, hogy vérvétel annyira nem bírom. 20 éves vagyok (lány) de eddig még talán csak egyszer vettek tőlem vért kb. 10 évvel ezelőtt de biztosan akkor is nagy hisztit csaptam.

Kiskoromban volt egy műtétem nagyjából 3 éves koromban, ugyan ebből semmire sem emlékszem de lehetséges, hogy emiatt félnék ennyire a tűtől és orvosoktól?


Szerintem elképzelni sem tudjátok, hogy én tényleg mennyire retteghetek ettől az egésztől, de már most érzem, hogy ha el kellene mennem még az is lehet, hogy sírnék a félelemtől ha most ez így ultra ciki is.


Letudnátok írni, hogy pontosan mi történik egy vérvétel alkalmával? Mit kell ott csinálni? Mit lehet érezni? Meddig tart?

Tudnátok pár biztató szót mondani attól eltekintve, hogy nem fáj?


2013. máj. 4. 21:16
 1/9 anonim ***** válasza:
82%

Mit lehet érezni? Körömmel csípj bele jó erősen az egyik könyökhajlatodba de annyira hogy rendesen fájjon, na a vérvétel fele ilyen rossz sincs :) Én se szeretem a tűszúrást de csak kellemetlen a fájdalom nem vészes.

A menete kb annyiból áll hogy egy szorítókötést raknak a karodra és utána megszúrnak az egész max egy percig tart (a levett vér mennyiségétől). De ha szólsz az asszisztensnek hogy eléggé félsz az egésztől akkor nagyon óvatosan és gondosan fog eljárni :)

2013. máj. 4. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%
A mai tűk már semmik :) Bemész, felhúzod pulcsidat, leszorítják a karodat, szorítani kell öklödet, beléd bökik a tűt, és már ki is engedheted a kezedet. Lehetőleg ne néz oda :D
2013. máj. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Tőlem csak egyszer vettek vért, és akkor kérdezte is a dokinő, hogy mikor vettek utoljára vért, mondtam, hogy még soha, és nagyon kedvesek és készségesek voltak így velem.

Mondták, hogy akkor inkább fekve vesznek vért, és egy picit fájt, mert hát tűszúrás, de így nem volt semmi gáz. :)

Mondd el nekik, szerintem ez egy természetes dolog.

2013. máj. 4. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem nagy dolog, nem kell félni tőle, valószínűleg csak azért parázol ennyire tőle, mert eddig csak egyszer volt és az is régen. Gondolj arra, hogy mennyi mindent kibír egy emberi test, egy tűszúrás meg se kottyan neki, kb. 10 perc után már semmi bajod nm lesz utána. Amúgy meg a félelmeidet úgy tudod legkönnyebben legyőzni, ha szembenézel velük. Tudom közhely, de tapasztalatból mondom, hogy igaz. A vérvétel amúgy úgy zajlik, hogy egy gumival megkötik a felkarod, fertőtlenítő a hajlatba, tű be(ez egy picit fáj, de miután bent van semmit nem érzel), tű ki, vatta ráragaszt és kész. Nézz meg egy youtubos videót, úgy könnyebben realizálódik és lehet nem fogsz annyira megijedni tőle. Sok sikert hozzá, biztos menni fog! :)
2013. máj. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
vérvétel előtt ráfújnak egy fertőtlenítő-érzéstelenítő spray-t a könyökhajlatodra, egy pánttal kicsit leszorítják az ereket a felkarodnál, és aztán a vénádból leveszik a vért. Tényleg nem fáj, mivel olyan kialakítású a tű hegye, hogy srégen van levágva a vége, így alig érint ideget. Ha borotvával vágtad már meg a lábad, akkor tudod milyen az, amikor nem is érzed, hogy elvágtad, egyszerűen csak vérzik :) na a vérvétel is kb ilyen. Rátesznek egy kis üvegcsét, amiben vákuum van, így pár másodperc alatt megtelik. Általában 2-3-at szoktak levenni, úgy egy percig tart. Odatesznek egy darab vattát és mehetsz a dolgodra. Szerintem ez simán kibírható :) Főleg, hogy ha nem nézel oda, akkor szinte azt se tudod, hogy már veszik-e. Mondogasd magadnak, hogy minden jó lesz, gondolj valami dühítő aktuálpolitikai ügyre, azzal eltereled a gondolatiad.
2013. máj. 4. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló vagyok, mint te, csak fiúban. Bár az én félelmem ennyire nem nagy, én is utálok és félek tőle.


19 évesen vettek tőlem először vért - egy éve. Nem tudtam, milyen ez, úgyhogy nem paráztam tőle. De ami akkor történt, azóta rettegek.


Nem volt semmi baj, aztán egyszer csak azt a fajta zsibbadást kezdtem érezni, mint amikor sok fekvés után felállsz, és hirtelen nem jut elég vér az agyadba, és megszédülsz. Ezt éreztem, de sokkal durvábban. Elment a látásom, szinte öntudatlan állapotba kerültem... ez így nem hangzik olyan nagyon durvának, de eszméletlen szar érzésnek éltem meg. Nem "fájt", a szó szoros értelmében, de valahogyan mégis fájt. Valamiért iszonyú rossz volt. Ugyanez történt velem egyszer, mikor lázasan szaunáztam. Látásom elment, hallásom elment, leszédültem a földre és csak pihegni tudtam egy darabig. Az a tippem, hogy azért van, mert alacsony a vérnyomásom.



Következő vérvételemnél persze halálra paráztam magam, mert attól féltem, hogy ez megismétlődik. Ahogy odaértem, elkezdtem kapkodni a levegőt, mint aki futott egy kilométert, lihegtem, mint az állat - felpörgettem magam. De nem történt semmi.



Most harmadjára voltam életemben, és megint nem történt semmi. Megint nagyon paráztam az elején, de érdekes módon most akkor éreztem, hogy valami olyan kezdődik, mint először, amikor elment kép-hang, mikor izgultam, és hozzám se ért a tű. Mert igazából nem a tűtől meg a vérvételtől félek, hanem attól az érzéstől, amit az első váltott ki. Aztán, mikor erre rájöttem, teljesen lehiggadtam. Le tudtam volna addig is, de nem hagytam magam lehiggadni, mert a második vérvételem után arra a következtetésre jutottam, hogy ha felpörgetem magam, akkor nem lesz baj. Most azonban rájöttem, hogy pont akkor van a baj. Úgyhogy lenyugodtam, levették a vért, és ennyi volt.



Na, hát ezt jó hosszan meséltem el. Csak azért, hogy tudd, hogy én miért félek tőle. Érezni egyébként nem érzel semmit. Odateszed a karod, és ha hagyod, akkor ők simán elvégzik, amit kell - a tűcsípés semmi, engem legalábbis már jó ideje nem érdekel -, a probléma csak az, hogy nekem pl. nem volt olyan egyszerű csak úgy hagyni:D



De hidd el, egyáltalán nem ér annyit az egész, amennyit fél tőle az, aki fél. A történetemmel se rémisztgetni akarok, pont ellenkezőleg, azért írom, hogy megtudd, hogy teljesen alaptalan volt a félelmem.



Egy tipp: kérd, hogy fektessenek le. Ha lefekszel, a szíved és a többi szerved egy síkban van, nem kell a szívnek a gravitáció ellenében pumpálnia a vért, és így sokkal egyszerűbb lesz.

2013. máj. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, hogy ezeket leírtátok. Sokat segítettetek és remélem, hogyha netalántán mennem kellene, akkor hagyni fogom, hogy végezzék a dolgokat az orvosok :D


Utolsó, nagyon örülök, hogy ilyen részletesen leírtál mindent. Remélem tudok majd a te történetedből is kicsit erőt meríteni :D

2013. máj. 4. 23:12
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szívesen:D Csak annyi, hogy feküdj le, hunyd be a szemed, és gondolj másra. Ismételgess valami mondókát, vagy ilyesmi. A legjobb, ha azt sem tudod, hogy közben mi történik, csak akkor kapsz észbe, mikor a nővér azt mondja, hogy "kész!".
2013. máj. 4. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Én 14/F vagyok,tőlem kb.20-szor vettek már vért.2-szer volt terheléses vércukormérésem,ami olyan,hogy 3 órán belül 7-szer vesznek vért és 7-szer szúrnak ujjat.
2013. júl. 16. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!