Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Vízhajtók - ha valaki szed...

Vízhajtók - ha valaki szed több fontos gyógyszert, és mellé vízhajtót is, akkor a többi hogy fog hatni?

Figyelt kérdés

egyszerűen nem étem a dolgot:


tehát csak vegyük alapul h 2 fontosat szed, pl egy szívritmusszabályzót és egy vízhajtót, és persze mindkettőre szükség van.


Na de ha egyszer kihajtja magából "az anyagot" a véráramból is, akkor ebben az esetben a szívritmusszabályzó gyógyszer hogy tud hatni?


Egy idő után elvileg állandósul, beáll a gyógyszer vérszintje, azaz még csak azt a megoldást se látom működőképesnek, hogy az egyiket reggel, a másikat este veszi be valaki. Vagy mit gondolok rosszul?


Főleg, ha súlyosabb a gond, és agresszívabb és nagyobb dózisú vízhajtót kell szednie (pl ugye tüdőoedema, lábszároedema szívizomelégtelenség miatt) , akkor nem fog az összes gyógyszer is kiürülni az oedemával együtt?

Hogy oldják ezt meg?



2013. aug. 9. 14:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Amikor az orvos kitalálja az adott beteg gyógyszeres terápiáját, akkor figyelem veszi a gyógyszerkölcsönhatásokat (interakciókat). A gyakrabban alkalmazott gyógyszereknél már viszonylag sok adat áll rendelkezésre, hogy hogyan módosítják más gyógyszerek a hatását. (Ha megnézel egy betegtájékoztatót, van egy olyan rész hogy "A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek", ahol ezeket leírják. Az orvosok tanulmányai és a nekik szóló alkalmazási előirat ennél persze részletesebb.)

Mikor az orvos úgy látja, hogy Mari néninek vízhajtóra és szívritmusszabályzóra is szüksége lenne, akkor olyan gyógyszereket választ, ami nem fognak interakcióba lépni, vagy úgy állítja be a dótzist/adagolást, hogy megfelelő legyen a vérszint. Ez persze most így nagyon banálisan hangzik, de mikor Mari néni tíz gyógyszert szed, akkor már lényegesen nehezebb kikisérletezni ezt az egyensúlyt. És mikor Mari néni mind a 10 féle gyógyszere nagyszerűen működik, akkor jön egy kis megfázás és rá egy antibiotikum, és borul az egész rendszer...


A vízhajtók egyébként nem úgy kell elképzelni, hogy a vér x százalékát válogatás nélkül kihajtja, hanem valamilyen iont (pl. karbonát/Na/Cl) kipumpálnak, és azt a víz ozmotikusan követi. Tehát attól, hogy kétszer annyi a vizelet nem lesz kétszer annyi szívritmusszabályzó benne.

Plusz a legtöbb gyógyszer nem egy az egyben ürül, hanem előtte lebomlik (metabolizmus), aminek szintén van egy sebessége, és a bomlásterméke ürül ki a vizelettel, tehát ez is lényegesen befolyásolja a kiürülés sebességét.

Vannak epével ürülő gyógyszerek, azokra pedig pláne minimálisan hat egy vízhajtó.


Amit írsz, hogy egyiket reggel, másikat este veszi be, pl. olyan esetben lehet hatásos, amikor az egyik gyógyszer akadályozza a másik gyomorból való felszívódását (pl gyomorégesre adott gyomorsav csökkentő gyógyszerek befolyásolhatják a többi gyógyszer feloldódását a gyomorban; vagy vannak, amik együtt vízoldhatatlan csapadékot képeznek, ezért nem tudja felvenni ket a szervezet).

2013. aug. 9. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

köszi!


végre olvashatok itt értelmes választ is :XD


akkor ha jól vettem ki, itt a metabolizáció, annak sebessége, ill. a bizonyos ionokra beálló ozmotikus nyomás a "hatás", azaz hogy nem válogatás nélkül hajt ki mindent a vérből.


hát igen, ez a Mari nénis 10 féle gyógyszerszedés ez komplikált egy dolog, és így elgondolva hatalmas hozzáértést, szaktudást igényel, hogy aztán ténylegesen a kívánt vérszint álljon be tartósan, csak tudod mi a szomorú? vajon miért nem nézem én ezt ki az általam ismert legtöbb háziorvosból ? :(

2013. aug. 9. 18:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!