Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Veletek is előfordult már,...

Veletek is előfordult már, hogy épphogy elaludnátok, de egy pillanatra becseng a fületek - ami szinte az ember agyáig hatol - majd erre fölriadtok?

Figyelt kérdés
Mitől lehet ez?

2014. máj. 17. 23:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Nekem szokott lenni,hogy fekszek,és csak rohadt hangosan (nem hatol agyamig),de cseng a fülem. Kíváncsi vagyok én is.
2014. máj. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, hogy az mitől lehet, de nálam az szokott lenni ilyenkor, h zuhanó szerűen szédülök, ami úgy múlik el, hogyha hirtelen felülök, persze max. egy percig tart rendszeresen, nem tovább. Ebből adódóan gondolom tippelve, hogy esetleg vérnyomás körüli dolog lehet a fül is, legalábbis nekem, ha napközben leesne, akkor szokott becsengeni a fülem is. De csak tipp.
2014. máj. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Szerintem is vérnyomáshoz lehet köze. Nekem csengeni nem szokott, hanem így bedugul, mint a repülőn, de arra is ugyanúgy fel lehet riadni.
2014. máj. 17. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Lehet nagyon lelassul a szívverésed, nem kap elég vért az agyad és így jelzi, hogy felébredj, ami által kicsit felpörget, hogy több vért kapjon. De nem vagyok doki. viszont ha én agy lennék, így próbálnálak kíméletesen felébreszteni.


Amúgy nem szoktatok úgy járni, hogy alvás közben hirtelen megijedtek, mintha villámcsapás haladna át rajtatok megrándultok és felriadtok, mint akit megijesztenek? Én ilyenre riadok fel, egy éjszaka többször is, mitől lehet? Mármint a megijedés?

2014. máj. 17. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló:


A jelenséget elalvási myoclonus (= izomrángás) illetve hypnagog rángás (hypnagog = alvási) néven ismerik. A legtöbb emberrel előfordul időről időre, hogy elalváskor rúg vagy üt egy aprót – ezt sokszor csak a hálótárs veszi észre, az érintettben nem tudatosul. Nagymértékű fáradtság vagy kényelmetlen körülmények közötti alvás elősegíti a hypnagog rángás kialakulását.


Bár meglehetősen általános jelenségről van szó, jóindulatú, ártalmatlan mivolta miatt a tudományos kutatók nemigen foglalkoztak vele. Elenyésző számú tanulmány született az elalvási myoclonus vizsgálatára, és ma sem tudni biztosan, mi okozza. Két elméletet dolgoztak ki róla.


Az egyik szerint ahogyan a légzés, szívműködés és éberség lanyhul az elalvás közelében, úgy az izmok is veszítenek tónusukból. A rángás akkor következik be, amikor az éberséget szabályozó agyi központ, a retikuláris aktiváló rendszer (RAS) hatására bekövetkezik az ébrenlét-alvás átmenet, és a végtagok több idegsejtje is pillanatszerűen ingerületbe kerül, „kisül”.


A másik elmélet szerint az elalvási myoclonus valójában védekező reflex. Az izmok az alvást megelőző percekben fokozatosan ellazulnak, míg egyszer csak annyira lazák lesznek, hogy az agy úgy értelmezi, hogy a test zuhan. Ezért következik be a hirtelen izomfeszítés, mintegy a becsapódás erejét felfogni. Ezt az elméletet támasztja alá az is, hogy az elalvás kezdetén sokan álmodnak (hallucinálnak) zuhanással kapcsolatos élményt.

2014. máj. 18. 00:47
 6/15 anonim ***** válasza:
2es vagyok: visszanéztem ide, mert érdekel a téma. Kérdező elolvastam, amit írtál, és behalok. Persze nem írtam, mert ennek nem tulajdonítottam jelentőséget, de velem is szokott ilyen is lenni, ez a rándulásos téma még pluszba a zuhanásos téma mellett. Hát így viszont, amit írtam a vérnyomásról lehet inkább vissza is szívom, mert a kettőt együtt nézve tehát a zuhanásos szédülést, meg rándulást nekem azt hiszem ez a "gondom", amit írtál.
2014. máj. 18. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

4-es vagyok!

Nagyon köszönöm az infót, kérdező :))

2014. máj. 18. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Kérdező, köszi az infót, ilyen is szokott lenni nekem elalváskor. :D

Ha már itt így témánál vagyunk, nem írok ki új kérdést, de nektek olyan nem szokott lenni, hogy alszotok és felriadtok valami iszonyatosan hangos zajra, kb. mintha leszakadt volna a mennyezet, akkora csapódás hallatszik, kiugrotok az ágyból és azt látjátok, hogy nem történt semmi és mindenki más békésen alszik?

Nekem ilyen szokott lenni nagyon sokszor, és elég ijesztő.

2014. máj. 18. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Velem is szokott ilyen történni, mint amit te irtál, utolsó.
2014. máj. 18. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Vissza tudtok utána gond nélkül aludni? Mert akkor nincs baj. Lehet a stressztől is. Mondjuk attól bármi lehet...
2014. máj. 18. 16:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!