Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Probiotikum okozhat gyakoribb...

Probiotikum okozhat gyakoribb székletet?

Figyelt kérdés
Eddig nagyon ritkán volt székletem, kb. hetente egyszer. Aztán elkezdtem egy antibiotikumot betegség miatt, amitől hasmenésem lett. Majd a probiotikumot. Az antibiotikum kezdete óta (kb. 2 hét óta) mindennap wc-znem kell. Már hasmenésem nincs, szóval gondolom ez már nem az antibiotikum hatása. Lehetséges, hogy a probiotikumnak ilyen hatása lehet?
2017. jún. 12. 22:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Igen. Ha az antibiotikum elpusztítja a normál bélflórát, akkor rossz lesz a bélműködés. Ezért is szokták a probiotikumot javasolni antibiotikumkúra után.

Persze azoknak is szokták adni a probiotikumot, akiknek ritkán van székletük.

2017. jún. 13. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Ignis Subdialis ***** válasza:

A heti egy székletet székrekedésnek hívják és kóros állapot, vagyis ilyen szempontból akár örvendetes is lehetne, hogy most gyakrabban jársz vécére. De emögött nem étrendi/életmódbeli változás áll, hanem az antibiotikum gyalulta le úgy a bélflórádat, hogy a vastagbél nem tudja megtartani a székletet az utolsó felszívódási szakaszban. Ez nem jó. Elvileg már az antibiotikum kúra alatt is szedned kellett volna (természetesen időben eltolva) a probiotikumot, de most már mindegy. (Ha nő lennél, még hüvelyflóra helyreállító szert is kellene helyileg alkalmaznod, egy antibiotikum kúra nem fincsi a szervezetnek.)


A bélflóra egy antibiotikum kúra után 4-8 hét alatt tud helyreállni probiotikum kúra segítségével. Vagyis amíg nincs rendben, addig lehetnek eltérések a bélműködésben a megszokott állapothoz képest. Nem a probiotikum hatása az eltérés, hanem az még mindig az antibiotikum hatása. A hasmenés elmúlása viszont a probiotikum áldásos működésének köszönhető. Szedd kitartóan 1-2 hónapig, mert a probiotikum baktériumai sajnos nem tudnak kolonizálni a bélben, hanem kiürülnek, amíg viszont áthaladnak rajta, addig hatásosan be tudnak segíteni az emésztésbe és így segítik regenerálódni a bél saját baktériumflóráját.


Antibiotikumos kezelés eredetű hasmenésnél a következő baktériumtörzsek hatásosabbak:

Bacillus clausii

Bifidobacterium infantis

Bifidobacterium lactis

Enterococcus faecium

Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus bulgaricus

Lactobacillus casei

Lactobacillus rhamnosus

Saccharomyces boulardii

Streptococcus thermophilus


Aztán ha visszaállt a dolog a rendes kerékvágásba, érdemes lenne rájönni a krónikus székrekedés okára, például rostdús étkezéssel, több mozgással kísérletezni, redukálva a húst elsősorban, mert nem vidám, hogy ennyire lassan halad, magyarán pang benned a kaja.

2017. júl. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod. Még mindig tart ez az állapot nálam, igaz a probiotikumot azóta már abbahagytam. De akkor megint elkezdem. Nő vagyok, és igen hüvelyfolyásom is van. Sajnos a hüvelyflórát is elég későn kezdtem el és még egy menstuáció is közbe jött.


Egyébként húst nagyon keveset eszem. A rostdús és tejes termékeket viszont kerülöm, mert rögtön meghajtanak.


Te egyébként orvos vagy? Ha igen, kérdezhetek privátban valamit?

2017. júl. 2. 00:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!