Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Honnan jön a villám lentröl...

Honnan jön a villám lentröl vagy fentröl?

Figyelt kérdés
2010. máj. 26. 21:17
 1/9 anonim válasza:
4%

ez komoly kérdés ??? :D

hány éves vagy ?

2010. máj. 26. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
24%

heló!

A villám - amire te gondolsz - a felhő (fent) és a föld (lent) közötti "szikra". Tehát fentről csap lefele.


Villám lehet még felhő-felhő között is.

2010. máj. 26. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
4%
Attól függ honnan szeretnéd. Alulról dugjam fel, vagy felülről nyomjam le a torkodon? Nem az egészség kategóriába kellett volna ezt írni. Kicsit eltévedtél nem?
2010. máj. 26. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Elmehetsz ám a fenébe! Gondolkozzál már én szépen kérdeztem te meg ilyen bunkón válaszolsz!! Elég szép gyerek lehetsz mit ne mondjak!
2010. máj. 26. 22:27
 5/9 jamesbond ***** válasza:
55%

Egyáltalán nem hülye kérdés!

Bármilyen meglepő, a földbe csapó villám igenis lentről megy fölfele!

A súrlódástól alakul ki a feszültség különbség a felhő, és a talaj között. A talajhoz képest igen erős pozitív töltése van ilyenkor a vízpárának, ami ha eléri azt a feszültséget(elektronhiányt) ami képes a levegő ellenállását leküzdeni, kiegyenlítődik a föld, és a felhő között. Ilyenkor negatív töltések vándorolnak a földből a felhőbe. Elektronikában a pozitív potenciál ahonnan az áram kiindul a számítások miatt, de valójában pont fordítva történik.

2010. máj. 27. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Bizony.

Ezért is meglepő, hogy nem azt mondjuk, na most meg a cseresznyefából csapott egy villám a zivatarfelhőbe. Pedig azt kéne.

2010. máj. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én úgy hallottam, hogy a felhőből indul ki egy elővillám, ami egy "csatornát" képez a talaj és a felhő között, és azon több villám is végigszáguld oda-vissza, mindez a másodperc töredéke alatt lejátszódik.
2010. máj. 29. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A mesedélután után következzen a ma hivatalosan elfogadott válasz, amit a villámvédelem nevű tudományágban is minden nap használunk, egy villamosmérnök tollából:


A kérdés egyáltalán nem butaság, mert a villámlás egy összetett dolog, ráadásul több fajtája is van. Így lehet oda és lehet vissza is. Nézzük a két legáltalánosabb esetet:


a normál, legnagyobb valószínűségű, negatív polaritású, lecsapó villám a következő módon megy végbe:


A felhőből előkisülési csatorna indul a föld felé. Ez egészen a földfelszín feletti néhány10m-es magasságig megy. Ekkor vele szemben, a földfelszíni tereptárgyakról 20m-es sugarú körön belül ellenkisülések indulnak ki. Amelyik először találkozik az előkisülési csatornával, ott lesz a villámcsapás. Ezt a találkozási pontot orientációs pontnak nevezzük. Ebből a pontból lefelé és felfelé történik meg a villámcsapás. Azaz innen a földről nézve a villám ebben a legáltalánosabb esetben bizony felfelé csap!


A lassított videókon mégis az látszik, hogy fentről jön?


NEM! Amit látunk, az az előkisülési csatorna kialakulása. Ez századmásodpercek alatt alakul ki, vagy még lassabban (másodperc). Egy, másodpercenként párezer képkockás felvételen ez szépen látszik is. De a villám a másodperc néhány 10 milliomod része alatt megy végbe, azaz maga a villámcsapás egyetlen képkocka lesz... azon nem látni az irányt. Műszeresen lehet megmérni a történetet, vizuálisan így nem.


Nagy magasságú hegyeken, több 100 méter magas épületeken a folyamat pont fordítva megy, fordított polaritással. Az előkisülési csatorna a föld irányából indul, és a felhőben végződik. Ilyenkor a villám aztán lefelé "csap". Nagy jelentősége nincs, a polaritás szempontjából a védekezés miatt érdekes.


A villámoknak természetesen további fajtái is vannak, de azok nem a föld felé irányulnak. (a leggyakoribb a felhő-felhő, a legritkább pedig az ionoszféra felé történő villámcsapás)


Érdemes jól megfigyelni a villám folyamatát, alul 20 méteres sugarú körben dől el a találat! Azaz ami 20 méternél távolabb van tőlünk, az NEM VÉD minket, akkor sem, ha egy 100 emeletes toronyház! Mintha ott sem volna. Ezért csak óvatosan a zivatarban a szabadban tartózkodással!

2011. szept. 14. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
2017. aug. 11. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!