Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Egy magyar M67-es gázmaszkot...

Szovjet megszánó kérdése:

Egy magyar M67-es gázmaszkot vettem fel leht bajom?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam hogy ezekben azbeszt van ami rákot,asztmát,légzés elégtelenséget és halát okoz!

Most meghalok? Vagy rákos leszek? Vagy mi?



2019. júl. 11. 21:15
 1/8 Mihago ***** válasza:
100%
Azbeszt mi a fenét keresne egy gázálarcban, okos? Tűzállónak kell lennie a szűrőnek? Aktív szén, az van benne, az tényleg nem egészséges, ha lenyeled, de azért messze nem olyan veszélyes, mint az azbeszt. Hovatovább így ötven évvel a gyártás után már annyira az sem aktív.
2019. júl. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. júl. 12. 06:07
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
#1, tényleg volt olyan gázmaszk, amiben a gyártás során azbesztet raktak.
2019. júl. 12. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Már sokszor leírtam, de akkor leírom ide is. A szovjet GP-5 gázmaszt szűrőjén az aktív szenet tartó szűrőpapír BIZONYÍTOTTAN azbeszt tartalmú. Kb 2%-os mennyiségben (ami elég magas). Azért szőtték bele a szűrőpapírba, mert a szálas szerkezete miatt a fizikai szennyeződéseket nagyon jól megfogja. Elméletileg probléma sem lenne vele, hiszen az aktív szén réteg után következik egy olyan réteg ami megakadályozná hogy az azbeszt tovább jusson. Csakhogy ezek a szűrők alaphangon 30 évesek, így ez a felső réteg már rég elöregedett (egyébként a hivatalos szavatóssága is lejárt már). És egyébként is megkérdőjelezhető ezek hatékonysága... A GP-5 -ről hivatalos orosz dokumentumok bizonyítják hogy 1985-ig a gyártási technológia része volt az azbeszt beleszövése a szűrőbe. Azt tagadják, hogy később is került volna bele, de magánemberek bevizsgáltattak több szűrőt 1985 utánról, és azokban is mutatták ki azbeszt tartalmat.

Vessünk egy pillantást a keleti blokkban készült (például az M67) maszkok szűrőire, és észrevesszük, hogy kísértetiesen hasonlít a szovjet nagytestvérére. Nem csoda, hiszen szovjet mintára készült, nem fejlesztettek új technológiát, csak másolták a már létezőt. Ezek alapján nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy van azbeszt ezekben is. Egyébként az azbeszt tartalmú szűrűk bevett szokásnak számítottak, már a második világháború idején is. Az angol gázmaszk volt a legveszélyesebb, az kék azbesztet tartalmazott. Érdekesség, hogy az amerikai maszkokhoz Ausztráliában bányászták az azbesztet.

Beszéljük egy kicsit az azbesztnél is nagyobb veszélyről ezekben a maszkokban. Mint előttem is említették, aktív szén van benne, afölött pedig egy másik szűrőpapír réteg, ami bent tartja a szenet. Ezzel az a gond, hogy egy idő után elötegszik, és az aktív szén ki tud jutni, egyenesen a tüdőbe, ami pedig az azbesztnél is károsan. Hiszen még az azbesztózis kialakulása 20-40 év, addig a szén sokkal nagyobb, intenzívebb károkat okoz a tüdőben. Éppen ezért alapszabály, hogy SEMMILYEN hidegháborús vagy régebbi szűrőn NEM lélegzünk keresztül. Lehetett szerencséd, és jó állapotú még az a szűrő, ami rajtad volt, és akkor nem lesz semmi bajod, de az egészségünkkel nem játszunk orosz rulettet, ne vedd fel többé. Dísznek tökéletes lesz, én az enyémre egy vékony, átlátszó cellux réteget tettem, a szűrő mindkét bementére, de az már csak az én paranoiám, állítólag álló helyzetben nem tud kijutni belőle azbeszt.


Ha mégis szeretnéd használni, akkor neten tudsz hozzá rendelni NATO szűrőt, csak arra figyelj, hogy a menete ugyanakkora legyen. Ezek a modern szűrők már biztonságosak.

2019. júl. 13. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
87%

Ja azt kifelejtettem, hogy létezik egy egyszerű teszt, amivel megtudhatod, hogy milyen állapotú a felső szűrőréteg. Lecsavarod a maszkról, és menetes részével lefelé óvatosan de határozottan megrázod, úgy hogy egy fehér papírlap van alatta. A fehér papíron látod, ha valami kipotyog belőle. Persze az azbesztet nem fogod látni, de a sokkal veszélyesebb aktív szenet igen. Fekete vagy barna szemcsék ez fogsz látni. Ha nem látsz semmit, az még nem jelenti azt, hogy biztonságos a maszk, csak azt, hogy az aktív szénből nem jut ki szemmel látható méretű szemcse.


Egyébként ne aggódj amiatt, hogy beteg leszel, rengeteg olyan veszélyel élsz együtt, amiről nem is tudsz, és hosszútávon sokkal károsabbak. Nem tudom mennyit volt rajtad az a maszk, de szerintem nem órákig. Ha aggódsz, akkor pár év múlva menj el tüdőszűrésre, de állítom veszélyesebb Budapest belvárosában lakni, a szennyezett levegőben, mondjuk egy sálak szigetelésű födémes lakásban (ami radioaktív).

2019. júl. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
*salak (bocsánat, autocorrect)
2019. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat!

Durván maximum 1 órát volt rajtam (NAGY kihagyásokkal)

a tesztet elvégzem és a szűrőt lecserélem! Többek között akarok egy szovjet GP-5-öt de a szűrőt persze lecserélem mint a kettőnél!

2019. júl. 13. 21:58
 8/8 anonim válasza:

Elvileg nem lehet tőle bajod, az M50 feletti maszkok már nem tartalmazhatnak aszbeztet (elvileg)

Továbbá szeretném jelezni, hogy az Aktívszén Nem Mérgező

Orvosilag is felhsználják

2020. ápr. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!