Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Ez mi lehet a fogamnál? (Kép)

Ez mi lehet a fogamnál? (Kép)

Figyelt kérdés

Reggel óta zsibbad alul közép tájon a metszőfogam. Utána nézve én fogkőre gondolok, azért zsibbad az ínyem és “rásugároz” az alsó fogaimra. Azt viszont nem tudom, miért vérzik, ugyanis ahogy elkezdem ott “mozgatni” az ujjammal az íny részt, ami sokkal lejjebb van mint a többi fogaknál, fáj és elkezd vérezni egy rövid időre, utána eláll. Ugyanez a helyzet fogmosásnál is. Már egy ideje elakarok menni fogorvoshoz ezzel, csak én ostoba folyton csak halogattam, most pedig a jelen helyzetben nem rendel az orvos, és hát gondoltam addig megkérdezem itt, hátha okosabb leszek.

Nem túl gusztusos a kép, emiatt külön elnézést kérek.

18/F

[link]

[link]



2020. ápr. 18. 00:26
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Mozog is? A fognyaknál szuvas, meg van fogkő is. Nagyon vissza van húzódva az íny. Vérzik, mert be van gyulladva. Vigyázz rá, nehogy egy rá harapásnál kitörjön. Most nincs fogorvos, csak húzás. Pedig ezt a fogat minél előbb kezelni kell. Keress valakit, hàtha elvállal.
2020. ápr. 18. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem az ínyed nem csak, hogy vissza van húzódva, hanem teljesen el van sorvadva. Szerintem annak a fogadnak kb.búcsút is mondhatsz. Nagyon elkeserítő, hogy 18 évesen ilyen állapotban van az ínyed és a fogad....tényleg vigyázz, ne harapj semmi keményre....
2020. ápr. 18. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Egészen biztos, hogy most senki nem fog elvállalni, ugyanis megtiltották. Ha valaki megszegné, búcsút mondhatna az orvosi diplomájának.


Amit tehetsz:

- Fertőtlenítős ecsetelés - Phlogosol oldattal. (jobb lenne a Glycosept, de az most hiánycikk) Napi 3x, de legalább reggel-este kellene kezelni.

- Beszerezni egy olyan fogkrémet, ami fogíny vérzésre is hatásos.


[link]


[link]


Ezek ketten kombinálva, vagy egymás után.


Vagy, ez lehet még jó:


[link]


Javaslom még a Dentomin fogpor beszerzését:

[link]


Mivel nemcsak alaposabban tisztít - mint egy fogkrém -, de hosszabb távon az ásványi anyagokat is visszaépíti a fogakba.

2020. ápr. 18. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Egészen biztos, hogy most senki nem fog elvállalni, ugyanis megtiltották. Ha valaki megszegné, búcsút mondhatna az orvosi diplomájának."


Nem búcsúznak. Ejnye bejnyét kapnak. Én ismerek dokit akit nem érdekel a dolog és csinálja. Már rászoltak, de folytatja tovább azóta is, mert szerinte nincs probléma. Maszkot se hord. És több ilyen van, minden nap dolgozik, sztk-s. És sok ilyen van, szóval simán ellátnak.

2020. ápr. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem kell búcsút mondani annak a fognak, még bőven menthető. Íny alatti ún. subgingivális fogköved van szinte mindenhol, csak a legtöbb helyen még takarja az íny. Általában azért alakul ki, mert az íny feletti lepedéktől (ami a hibás fogmosás után a fogon maradt) az íny begyullad, megduzzad és veszít a tapadásából (ezért mozog ott az ínyed), majd a koronarészen lévő lepedék betolódik az íny alá - ettől még jobban begyullad az íny, még jobban lehúzódik... tulajdonképpen egy ördögi kör alakul ki. A dohányzás és a sok alkoholfogyasztás is erősen ront a helyzeten.

Az íny csak akkor tud elkezdeni gyógyulni, ha a fogkövet, mint irritatív tényezőt teljes mértékben eltávolítják. Magyarul az elsődleges az lenne, hogy a folyamatot megállítsuk. Viszont ahonnan már elveszítette a tapadását, oda többé nem fog visszanőni magától. Jelentősebb tapadásvesztés esetén, ahol a fog támasztószövetei is jelentősen sérültek (vagyis mozog a fog), ott parodontológus tud segíteni csontpótlással, ínyműtéttel és a fogak sínezésével.

Mivel jelenleg fogkő eltávolítást nem végezhetnek (nem számít sürgősségi beavatkozásnak), ezért most a legfontosabb a szájhigiénia javítása lenne. Ön-ellenőrzésnek plakkfestő tablettát tudsz használni: gyógyszertárban kapható, fogmosás után elrágod és megfesti hol maradt ott a lepedék. Fogkefének ebben az esetben az elektromos nem lenne megfelelő. Egy puha sörtéjű fogkefe kellene, aminek a végei elvékonyodottak pl.: [link] A fogkefét nem szabad vízszintes irányban súrolni vagy túlzott erővel rányomni a fogakra (ezek a legáltalánosabb hibák). Körkörösen kell mozgatni, úgy hogy a fog teljes felülete meg legyen tisztítva. A 2-3 hónapnál régebbi, szétálló sörtéjű fogkefe nem alkalmas a megfelelő fogmosásra. A fogközöket sem szabad kihagyni, ehhez kell a fogselyem vagy fogköztisztító kefe - ezek nélkül nincs fogmosás!

Jelen helyzetben az ínyen segíthet ha a fogmosás mellett pluszban használsz szájvizet vagy ínyre való gélt (curasept gél, elugél, gengigél, anaftin gél...).

Témába vágó interjú: https://www.youtube.com/watch?v=wFnmd6Qg6M0

4-es válaszoló: Fogászati bizniszbe kívülállóként nagyon nehéz belelátni. Magánrendelők között vannak olyanok, akik a fél millás büntetést (ha jól tudom ez a maximális) úgy fizetik be, mint más a rezsit. Főleg olyan helyeken van ez így, ahol nagyon nagy a verseny a betegekért. Sopronban például egy átlagos utcában 3 magánrendelő van. Ha nem ruházol be az újabb és újabb spéci modern 10milkás gépekbe, akkor a betegeid átsétálnak a szomszédos rendelőbe. Arra pedig senki sem számított, hogy egyik napról a másikra egyszer csak le kell állni, márpedig a beruházott felszerelésekre továbbra is fizetni kell, különben csődbe megy a cég. Ugyanakkor arra is számítani kell, hogy az újrainduláskor várhatóan jóval kevesebb páciens lesz.

Ettől függetlenül a koronavírus idején a legkockázatosabb dolog szájban dolgozni. A keletkező aeroszol nem csak az orvost és az asszisztenst veszélyezteti, hanem a következő pácienseket is. Ha az egész emberi szervezetet nézzük, a szájüregben van a legnagyobb mennyiségű mikroorganizmus. Épp a koronavírus előtt olvastam egy angol cikkben, hogy egy szájsebészeti műtét után húsevő baktérium támadta meg a pácienst, mivel az eszközök nem voltak megfelelően sterilizálva. Ez a baktérium egyébként a streptococcus nemzetséghez tartozik, ugyanúgy előfordul a szájüregben, mint a szuvasodást okozó streptococcus mutans baktérium. Igen, tulajdonképpen rokonok, csakhogy míg az előbbi nyílt sebbel találkozva szövetelhalást okoz, az utóbbi csak a cukrot bontja savvá. A kérdés mindig az egy adott szájüregen belül, hogy éppen melyik baktérium törzs van a toppon (beleszámítva a nyál puffer hatását és a baktériumok egymásra való hatását): a szuvasodást okozó, az ínygyulladást okozó, vagy valami más.

Amúgy meg aki még ilyen helyzetben sem figyel oda maximálisan a higiéniára, annál az sem biztos hogy nem-e sz*ros kézzel nyúl a betege szájába.

2020. ápr. 18. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Igen. Csak sok fogorvost nem érdekel a vírus. Annyira minimális a halálozási szám. Azokra veszelyes akik tényleg nagyon betegek alapból is. Ergo nem érdekli őket és dolgoznak. De kell is ilyen fogorvos. A foghúzás nem megoldás, ha simán menthető a fog. Meg aki egészséges az nem fertőz....
2020. ápr. 18. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
2 hete ki se mozdultam itthonról sehová. Beülök a kocsiba elmegyek a rendelőbe, senkinek se ártok. Utána meg jövök haza. Ha elkaptam ott ez van. Kiveherem és ennyi.
2020. ápr. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek! Beszéltem anyukámmal, és a magánorvosa tud a jövőhéten fogadni. (Maszek)
2020. ápr. 18. 19:56
 9/9 anonim ***** válasza:
Akkor a gondod megoldva ^^
2020. ápr. 18. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!