Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Szinte rendszeres fogmosás...

Szinte rendszeres fogmosás mellett, miért rohadnak el a fogaim?

Figyelt kérdés

Régen nem mostam a magam. Úgy 8. Osztályba szoktam rá. Azóta rendszeresen mosom a fogam. Már 2 rágó fogamat kihúzták és nem akartam, hogy többet is ki keljen. De így is elrohadnak az eddig jó fogaim. Màr egy épp fogam sincs. Kissé sárgák az biztos, 8 elkezdtett rohadni. És elől 2 is a széle. Meg van felesleges fogam és ferde stb. Ez így rémesnek hangzik, de amúgy meg nem olyan csúnya.


De hogy ez miért van?

A tesóim a húgom 2 évvel fiatalabb nálam és ő sosem mosta a fogád. Évente szinte 1x volt muszály neki..és neki nem rosszak a fogaik. Lehet apám gémeit örökelte? Én meg anyámét akinek nincs foga?😳😬


2021. jan. 15. 21:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
73%
Igen, itt fontos a genetika is. Ha anyukádnak rossz fogai vannak, simán örökölhetted, nem csak a fogmosáson múlik sajnos.
2021. jan. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
73%
Sajnos a genetika.. Anyunak kb 45 evesen full mufogsor kellett annyira rosszak a fogai, állandóan fogorvoshoz jart vele. Szerencsere mi apuet orokoltuk, de anyunak es a nagymamamnak is borzalmasan rosszak a fogai.
2021. jan. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
75%
25 èvesen, napi 2 fogmosás, Listerin, fog selyem mellett a fogaim szilánkokra törtek. Hiába bármi, ha a genetika ilyen... Sajnos.
2021. jan. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
6%
Lehet, hogy most már mosol fogat, de attól még írni és fogalmazni nem tudsz!
2021. jan. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
58%

Igen, részben genetika.

Emellett táplálkozási szokások (cukros, szensavas üdítők, energiaital, ragacsos ételek, nassolás), elégtelen szajhigiene (helytelen fogmosási technika, fogkoztiaztitas hiánya stb), rendszertelen fogorvosi kontroll is állhat a háttérben.

2021. jan. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
58%
Fogmosással nem is lehet meg állítani a szuvasodást ez csak egy üzleti fogás .
2021. jan. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
43%
4-es te mekkora egy büdös paraszt vagy! Remélem nyugodtan alszol, attól,hogy ezt ide böfögted.
2021. jan. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#7 ne foglalkoz vele. Én könnyedén ignorálom őket.


A többi. Köszi hát akk megszívtam😒

2021. jan. 16. 07:13
 9/12 anonim ***** válasza:
60%

Genetika, genetika, genetika. Az első három válasz, miközben a kérdező legelső mondata a következő: régen nem mostam, 8. osztályban szoktam rá. Vagyis volt már 14 éves, már az összes foga (bölcseket leszámítva) a szájában volt, a metszői, az első nagyőrlője akár 7-8 éve, de a kisőrlők, 2. nagyőrlők is jó eséllyel már legalább 2-3 éve (vagy még több). Leírja valaki, hogy nem mosta éveken keresztül, és mégis van valaki, aki képes a genetikával jönni? Ennyi év alatt visszafordíthatatlan károk keletkezhettek abban a szájban, az a fog, amelyet éveken keresztül nem gondoznak, az elromlik annyira, hogy utólag már nincs mit tenni. Esetleg ehhez hozzájön egy kevésbé szerencsés táplálkozás (nassoló étrend: a fő étkezések között fogyasztott BÁRMI, ami nem csapvíz, így a 100%-os narancslé, az órák alatt elmajszolt szendvics, itt egy kis tea, ott egy kis kakaó), ami egyébként az emberek jó részénél adott, és máris ott a legkiválóbb táptalaj a szuvasodást okozó baktériumoknak. Mert a szuvasodást bacik okozzák, amelyeknek megfelelő környezetre van szükségük. A táplálékuk a cukor, de semmibe nem telik nekik lebontani az összetett szénhidrátokat sem, ezért írtam példának a lassan elmajszolt szendvicset. A savas ph-jú környezetet kedvelik, ez minden egyes étkezésnél kivétel nélkül létrejön. Minél gyakrabban fogyasztunk valamit, annál gyakrabban jön létre ez a közeg vagy akár arra sincsen idő, hogy a pH visszaálljon a normál tartományba. És akkor erre rájön egy elégtelen szájhigiénia, ami itt ebben az esetben sok sok évig fennállt. Genetika? A genetika maximum hajlamosító tényező, vagyis ugyanilyen hozzáállás mellett arra hajlamos egyénnél előbb kialakulhatnak a problémák, de aki nem hajlamos, annak is előbb utóbb szembesülnie kell a fogazata állapotával.


Aza baj ezzel a genetika szóval, hogy sajnos sem a diagnózis, sem a terápia nem változik meg, ha feltesszük a kezünket és közöljük: örököltem. Illetve bocsánat, a terápia változhat, mert egy elégtelen szájhigiéniával rendelkezőnek, aki nem is hajlandó változtatni a szokásain, mert megingathatatlan meggyőződése van, hogy mindent jól csinál, annak sajnos nehéz lesz egy tartós tömést készíteni, mivel a gyulladásban lévő vérző íny miatt nem tud odakötni rendesen a tömőanyag. Ami a kérdező számára a legfontosabb információ az az, hogy sajnos a fogakat tekintve különösen igaz az, hogy ami elromlott, azt sajnos csak toldozgatni, foltozgatni lehet, de örökre ott lesz a leggyengébb a saját fogad, ha nincs még az elvártnál is sokkal jobb szájhigiéniád, akkor ott minduntalan alá fog szuvasodni, mígnem eljutsz a fogelvesztésig. Ez lett volna végig neked a legjobb tanács, nem a genetikára kenni a dolgot, nem tudom egyesek miért akarnak direkt rosszat neked, miközben ha itt és most változtatsz a szokásaidon, bizonyosan sokkal tovább megőrizheted a saját fogaidat. Nem jó érzés 20-30 évesen azt hallani, hogy neked már csak kivehető protézis jár. És akkor is az fog járni, ha hullatod a krokodilkönnyeket, hogy de hát ezt örökölted. Mert valójában, ha sokkal korábban valaki felhívja a figyelmedet a problémákra, lehet el sem jutsz idáig.

Kezdjük ott, hogy vajon a sok év elhanyagolása rendbe lett-e hozva fogorvos által? Elmentél mindent betömetni? Ami elromlott, azt lehet mosni, de csak tovább fog romlani, befertőzi a mellette lévőket is. Egy szuvas fogra úgy kell tekinteni, mint egy baktériumtenyészetre. Amíg az onnan nincsen eltakarítva, addig az egy dolog, hogy folyamatosan romlik tovább, de vele együtt a többi is. Tehát 0. lépés, elmenni a fogorvoshoz és mindent megcsináltatni. Aztán megmutatta neked szakember a helyes szájápolást? Hangsúlyos, hogy szakember, mivel az átlag emberek 80 %-a sajnos nem tudja helyesen mosni a fogát, nem használ megfelelő eszközöket. Mindennap használsz fogselymet? Rendszeresen cseréled a fogkefédet? Utóbbi pont azért lényeges, mint a budi kefe vagy a mosogatószivacs cseréje: egy idő után több kaka van rajta, mint amennyit te ki akarsz takarítani. Elmondták neked, hogy a táplálkozás miként befolyásolja a szuvasodást (ahogy én fentebb leírtam)?

Ne hidd egy percig sem, hogy megszívtad, mert ez így nem igaz. Mint írtam, ami elromlott, azt sajnos sosem lehet az eredeti állapotára visszaállítani. De javítani lehet rajta, és ha nem dőlsz be ennek a genetika dumának, és változtatsz a szokásaidon, akkor van is értelme küzdeni. Persze akinek jobb érzés azt hallani, hogy ő semmiről sem tehet, az legyintsen a válaszomra mi több, észre vettem ,hogy itt nem hasznos és haszontalan válaszok vannak, hanem tetszik/nem tetszik. Ha a válasz nem korrelál a kanapén megálmodottal, akkor az tuti, hogy egyből kapja a rossz értékelést. De sajnos az ember nem mindig azt hallja, amit hallani szeretne. De ez a te érdeked, mivel most még lehet mit tenni. Egy 5-10 év múlva más sajnos biztosan nem, ha tényleg olyan állapotok vannak, mint amit leírtál.

2021. jan. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Azt nem mondtam h előtte soha nem mostam! Mostam csak nem rendszeresen. Meg akkor mindössze 2 rossz fogam volt, amit már kihúztak. Akkor a többikért romlott el? Jó az tudom h ha kiúznak egy fogat, akkor a többi is gyorsabban romlik, de azok akkor miért amik nincsenek mellette?

A táplálkozás meg az biztos h egészségtelenül eszem, de a húgom az öcsém ugyanúgy. Nekik mégsem rosszak a fogaik.

2021. jan. 16. 11:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!