Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mi a véleményetek az amalgám...

Mi a véleményetek az amalgám fogtömésről?

Figyelt kérdés
Akinek van még amalgám tömése, mi a véleményetek róla? Nagy mennyiségben sem ártalmas az egészségre?

2021. jan. 23. 09:10
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
Nincs rá hiteles tudományos bizoyíték, hogy ártalmas lenne.
2021. jan. 23. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%

Nagyon tartós, időtálló fogtomes.


Legnagyobb hatranya, hogy szürke, nem esztétikus, illetve környezetszennyező a higany miatt, de már minden fogorvosnak kötelező úgynevezett amalgámtömés szeparatort használnia, így nem kerül a csatornarendszerbe, ha kiszedik. (Manapság pedig nagyon kevesen készítenek már, az esztetikus fogszinu tomesek kiszoritjak)


A szájüregi kioldódás mértéke távol áll az egeszségkárosító szinttől, etkezessel tobb higanyt viszünk be a szervezetbe (pl tengeri halak, zöld zöldségek).


Nem kell élből kicsereltetni az összes amalgámtömést még akkor sem, ha terhes vagy. Töméscsere indikaciója lehet, ha pl elrepedt, vagy kitöltött belőle egy darab (mert ekkor már nem zár jól), vagy ha téged zavar a színe.

2021. jan. 23. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
90%
Fogorvos vagyok, teljes mértékben egyetértek a 2-es válaszolóval. Az amalgámnál a legfőbb veszélyt a keverés során felszabaduló higanygőz jelenti, de az sem a betegre volt veszélyes, hanem arra, aki keverte (tehát elsősorban az asszisztensnőre), mégsem nagyon lettek higanymérgezéses esetek. Szimpla üzleti fogás ez a lejárató kampány ellene, hiszen az esztétikus tömések jóval drágábbak, ráadásul sokkal gyakrabban is kell őket cserélni, míg egy amalgámtömés még egy nem túlzottan jó szájhigiéniával rendelkező esetében is akár 10-20-30 évig is jó, addig egy esztétikus tömést, gyakran néhány év után cserélni kell, de 20 évet még a legjobb fogmosó technikával rendelkező szájában sem bír ki. Mindamellett az esztétikus tömések sokkal technika érzékenyebbek, rengeteg ember szájában nem lehet olyan feltételeket támasztani, hogy korrekt legyen a tömés (pl gyulladásból fakadó ínyvérzés mellett lehetetlenség tömni, de sokszor az is elegendő, ha az illetőnek sok nyála van), kisebb a teherbírása, míg amalgámból egy fél fogat fel lehetett építeni, addig az új tömőanyagokból csak komoly kompromisszumok árán, vagy eleve koronát/betétet csinál az ember, vagy jó pénzért külön magot épít fel, ami nyilván egy körzetes rendelőben nem különösebben elérhető. Plusz a fogbél is sokkal érzékenyebb rá, rengetegszer jártam úgy, hogy esztétikai okok miatt cseréltem ki az amalgámot, ami évekig hibátlan volt, majd a szép fehér tömésre gyulladt be a fog. Ezzel nem az esztétikus tömést akarom lejáratni, de jól látszik, hogy elsősorban ez is csak üzlet. És igen, amalgámszeparátor mellett nem jut a környezetbe. Nyilvánvalóan hátránya a kinézete, hogy elszínezi a fogat, akár az ínyt is.
2021. jan. 23. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%
20+ évvel a csodámra jártak, amikor úgy mentem a fogorvoshoz, hogy előtte kivizsgáltattam a fémallergiám, és papírom volt róla, hogy arra is érzékeny vagyok többek közt. Körbevitték, mutogatták a rendelőben. Amennyiben nincs ilyen problémád felesleges kicseréltetni, hacsak nem esztétikailag zavar.
2021. jan. 23. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
54%
Azt kívánom,bárcsak lenne még itt is. DE még vannak az országban olyan helyek,ahol vannak :) Egyszer tuti elmegyek oda,és altatásba az összes olyan tömésem,ami nem látszik,azt kicseréltetem.
2021. jan. 23. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
50%
Akik félnek tőle, azok általában elfelejtik, hogy a dózis teszi a mérget. Meg azt is, hogy ha a tömésben levő higany békésen ücsörög a szádban, akkor nem okoz semmilyen károsodást. Egy kevéske tényleg kioldódik belőle, de az kevés, lásd első pont. Annak semmiképp nincs értelme, hogy azért kicseréltesse valaki, mert fél a higanytól, hiszen a csere során több higany jut a szervezetébe, mint a sértetlen tömésből jutott volna (főleg igaz volt ez régebben, amikor nem használtak szeparáló gumihártyát).
2021. jan. 23. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
11%
Nem csak a dózis okozhat mérgezést, hanem az is, ha folyamatosan érintkezik a mérgező anyaggal az alany. Az amalgámnál pontosan erről van szó. Az ilyenekből alakulnak ki a krónikus betegségek. És attól, hogy 20 évet kibír, attól még nem lesz jó tömőanyag. Ennyi erővel berakhatnának bármi mást is, ami többet, mondjuk 50 évet is kibír, nem ettől lesz jó a tömés, hanem az egyéb paramétereiről (egészségre gyakorolt hatása, esztétika, stb., ezek mind sokkal fontosabbak, mint az élettartama). Egyébként pedig egy kompozit tömés is simán kibír 10 évet, nem tudom honnan vettétek ezt az 1-2 évet. Amik néhány év után letörnek, ott a fogorvos volt h.lye, mert túl nagy volt a szuvasodás, persze, hogy utána letörik, erre találták ki a ragasztgató koronákat.
2021. jan. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
89%
7-es Én erre meg azt szoktam mondani, hogy megírom fogorvosként a tanulmányaim és tapasztalataim által alkotott véleményem, aztán majd ki-ki eldönteni, hogy kinek hisz. Nem fogom bizonygatni az igazam, mert semmi érdekem nem fűz hozzá. Próbálok azzal segíteni, hogy a szakmámhoz kapcsolódó kérdésekre reflektálok, kiemelve, hogy közöm is van hozzá és nem Átlag Gizi konfabulálását kell a kérdezőnek olvasgatnia, hogy utána ki mit kezd a kapott információkkal, az az ő dolga. Sajnos ebben a témakörben (gondolom a többiben is) sok az önjelölt szakember, aki a legnagyobb lelki nyugalommal hülyézi le a valóban szakmailag kompetenseket, ez az illető szegénységi bizonyítványa, nekem fogorvosként sosem jutna eszembe az autószerelőt kioktatni a saját szakmájában azért, mert láttam egy YouTube-os videót, vagy gyakorin valaki írt valamit, vagy egy mindenféle forrástól és hivatkozástól mentes Targoncás Gyuszi facebookos irományában én nem azt olvastam, amit a szerelő mond. Ha kétségem van, akkor egy másik szakembert kérdezek meg. De van annyi önkritikám, hogy nem alkotok ilyen sarkalatos véleményt olyan dologról, amihez nincs közöm. Erre mondják, hogy a suszter maradjon a kaptafánál.
2021. jan. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!