Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A magyar embereknek miért...

A magyar embereknek miért rosszak ennyire a fogai és a nyugatiaknak miért nem annyira?

Figyelt kérdés

Rengeteg cikket lehet olvasni, ahol azt írják, hogy a magyaroknak, de pl. románoknak és lengyeleknek is mennyire rossz állapotban van a fogazatuk már gyermekkorban is és egyre rosszabb a helyzet. Ezzel szemben jön Németország, Dánia, Svédország, Finnország, stb ahol a statisztikák alapján alig van problémás foguk az embereknek, maximum 1-3 db még felnőttkorban is.

Mit csinálnak ők másképp és mit csinálunk mi, magyarok, sz@rul?


2021. szept. 1. 20:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%
Genetika, elfogyasztott ételek és italok, dohányzás, fogmosási technika.. ha probléma van a fogaival elmegy-e fogorvoshoz vagy inkább hagyja elrohadni ..stb
2021. szept. 1. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
65%

Nekem jobb állapotban lennének a fogaim, ha fogorvos soha nem nyúlt volna hozzájuk. Csak azokkal lett gond, amelyeket elkezdték piszkálni, élen a gyerekfogászattal. Amire meg mondták 30 éve, hogy be kéne tömni, az azóta is megvan teljes épségben.

Szóval biztosan a fogorvosok szakértelmének a hiánya is közrejátszik benne.

2021. szept. 1. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
55%

Addig amíg az ország jelentős részének kajára nem telik rendesen, nemhogy egészséges élelemre, addig a fogászatra még annyira sem.

Ha már annyira fáj,akkor ügyelet,azt ingyen kihúzzák, aztán kb ennyi.

Az,hogy ez neked kérdés, attól is függ, hogy milyen környezetben élsz, kiket látsz magad körül.

Szatmárban nagyjából az egy háztartásban élőknek közösen van meg egy teljes 32-es fogsor..Itt a fogászat , mármint a normális megelőzés és karbantartás luxusnak számít minden második családban.

2021. szept. 1. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
53%

3. Az ország jelentős része autóval közlekedig, dugig vannak a parkolók. Autót fenntartani nem fillérekből lehet. Szóval nem látom, hogy, akkora szegénység lenne, hogy fogak karbantartására ne lenne pénz.

Lehet, vannak, akiknek nem telik kajára, de semmiképpen nem az ország jelentős része. Vagy inkább autózzunk, mert az fontosabb a kajánál és az egészségnél?

2021. szept. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
71%

Na igen, a szokásos okok: genetika, rossz fogorvos és nincs pénz.

Egyrészről ennél a kérdésnél vicc a genetikára fogni bármit is, hiszen ne akarjuk már azt mondani, hogy a magyar nép lényegében egy genetikai selejt! Még, ha belterjesek lennénk, azt mondanám, van alapja, de tudjuk, hogy ha valakik, hát mi nem vagyunk azok. Más különben amúgy nagyon korrekt volt az első válasz, csak mivel általában itt mindenki mindent a genetikára fog, ezért emeltem ezt így ki, hogy önmagában azért ez nagyon kevés.

Másrészről a rossz szakember: minden szakmában vannak kontárok, mégis valahogy a fogorvosoknál jön elő a leggyakrabban, hogy nincs megelégedve a beteg. Ami igen érdekes, ha belegondolok, hogy mind a 4 egyetemen van külföldiek számára is oktatás, illetve itthon virágzik a fogászati turizmus, rengetegen jönnek ide fogat csináltatni, nem csak a szomszédos országokból. Annyira még sem lehetnek rosszak.

Harmadrészről a pénz: Magyarországon szinte egyedülállóan van egy igen bőkezű tb finanszírozott fogászati csomag: bármilyen fogmegtartó kezelés igénybe vehető tb alapon, tehát tömések, gyökérkezelés, fogkőleszedés stb. Hogy eljárok-e évente egy ellenőrzésre, a fogkövemet levetetni, a kialakult pici szuvasodásokat betömetni, az nem pénz, hanem igény kérdése. Így is annyira olcsó nálunk minden, hogy simán eljönnek hetekre Hollandiából, Olaszországból is fogat csináltatni, mert repjeggyel, wellness szállóval együtt is töredékébe kerül a teljes ellátás a kinti áraknak, kihangsúlyozva, hogy az átlag keresethez képest is kifejezetten olcsó egy fog.

És igen, a 4-es válaszolónak igaza van. Amíg autóra, cigire és társaira telik, addig ne adjuk elő az ázó, fázó, éhezőt. De, mint írtam, a körzetes orvosnál egy ellenőrzés nincs összefüggésben a pénzzel, de ha már itt tartunk egy személyes higiénia is kevésbé pénz kérdése.


Amit nagyon sokan egyszerűen nem akarnak megérteni, hogy ez nem egy egzakt tudomány. Mint ahogy a kórházba is sokan bemennek, mégsem tudnak mindenkit megmenteni a legnagyobb igyekezet ellenére sem, úgy bizony a fogakkal is gyakran előfordul, hogy az orvos mindent megtesz, a végén mégis csak elvesztődik az a fog Ugyanígy előfordul, hogy adott tünetek alapján Laikus Janka felállít otthon egy diagnózist, míg a kórházban kisül, hogy másról van szó - fogaknál is előfordul, hogy nem is azzal van gond, amit otthon az ember gondol.

Azért rosszak a magyarok fogai, mert rengetegen igénytelenek. Nem megy a helyes fogmosás (ok, ebben részben az orvosok és az oktatás is hibás), ha mossa egyáltalán, nem jár el ellenőriztetni, csak ha már "leszakad a pofája", esik be valahová fogat húzatni, majd megy a csodálkozás és a felháborodás, hogy a vastag gyulladt szövet és a sok genny miatt nem lehet elzsibbasztani rendesen azt a fogat, emiatt fáj a beavatkozás, de hát ő DOLGOZIK, ő nem tud legközelebb visszajönni, most legyen megoldva azonnal.

2021. szept. 1. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
4%

5. Nem tudom, miért jönnek ide külföldiek fogat csináltatni, de én itthon több fogorvosnál jártam, mégsem mennék vissza egyikhez sem nyugodt szívvel. Az egyik a koronát rontotta el, és leesett. A másik egyetlen fogként kezelt két egymás melletti fogat, és a tömés egybefüggő volt. A harmadik a foghúzás közben a szomszédos fogat is széttúrta. A negyedik eleve akkora hülyeséget csinált, amit nincs is kedvem leírni - igeiglenes koronának nevezte el, amit rosszul csinált meg, mert nem szedte le alatta a szúvas részeket, amit aztán másik doki cisnált meg.

Szakosodniuk kellene a fogorvosoknak: az egyik a tömésben jó, és nem esnek ki a tömések, a másik a koronázásban jó, mert nem esik le a korona, a harmadik a foghúzásban jó, mert nem túrja szét a szomszédos fogat.

És itt nem arról van szó, hogy a fogorvos mindent megpróbál megtenni és mégsem sikerül valamiért. És nem is arról, hogy egyből legyen minden megcsinálva, mert nem tud az ember visszamenni legközelebb.


A bőkezű finanszírozott tb csomagról meg annyit, hogy ha ez annyira jó és kiváló lenne, akkor nem lenne szükség magánrendelésekre.


Meg azért olyan is volt ismerősnél, hogy a rosszul megcsinált fogával visszament egy másik dokihoz, aki a kihúzás után felmutatta a kollégáknak, hogy ezt nézzétek, milyen munka volt, és mindenki elszörnyedt.


Az ötös válaszoló nagyon egyoldalú, és még mindig nem értjük, miért jönnek ide a hollandok fogászatra.

A fent említett műhibák egyébként magánfogorvosoktól is származnak, amiért nem keveset fizet az ember.

Érezni, hogy az 5-ös válaszoló elfogult, talán fogorvos lehet.

2021. szept. 1. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
75%

Az az igazság, hogy nyugaton a fogászat annyira megfizethetetlen, hogy az emberek inkább eljönnek keletre és Magyarországon, Bulgáriában vagy Törökországban csináltatják meg a fogaikat. A teljes utazással, szállással és fogászattal együtt sem drágább, mintha a saját hazájukban mentek volna fogorvoshoz. Egyébként ezt hívják fogászati turizmusnak. Budapesten és a Dunántúlon ha bemész egy többszékes magánrendelőbe, magyar pácienssel nagyon ritkán találkozni - mondom ezt úgy hogy fogászati asszisztensként és dentál higiénikusként jópár rendelőben jártam már.

Ehhez persze hozzá kell tenni, hogy a fogászat valóban nem olcsó dolog. Ha valaki minőségi ellátást szeretne, tartós eredménnyel, ahhoz mélyen a zsebébe kell nyúlnia. A határ konkrétan a csillagos ég.

Azt is figyelembe kell venni, hogy külföldön nincs olyan szintű állami támogatottság, mint Magyarországon. Emiatt a hozzáállása is más az embereknek és motiváltabbak a fogápolás terén. Németországban például aki rendszeresen és bizonyítottan jár fogászatra, az bónuszpontokat kap, amit később felhasználhat egy esetleges fogpótlás jelentősebb állami támogatásához.

2021. szept. 1. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
35%

6. voltam, mi ez a sok lepontozás? Azt hiszitek, valami beteg ember vagyok, aki abban éli ki magát, hogy minden hülyeséget kitalál a fogorvosokról és poénból jól le akarja égetni őket? A tapasztalataimat írtam.

Én főleg azt nem értem, régen mire volt jó, hogy amikor az általános iskolai osztály elment együtt gyerekfogászatra, és semmi beleszólása nem volt a gyereknek, mit csinálhatnak a fogával, mit nem, akkor miért kis huszonéves kezdő fogorvosokat raktak oda, akik jól elcseszték már a kis tinik fogát egy életre.

2021. szept. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
35%
Az a baj, hogyha egy fogat már elkezdenek piszkálni, sosem lesz a régi. Nekem is van olyan ismerősöm, aki Magyarországra jön fogat csináltatni, röhög azon, hogy itt milyen olcsó. Nekem is esett már le híd és már nem nagyon hiszek ezekben, de kell kinéznem valahogy, muszáj valamit tenni egy rossz foggal, de bízok benne, hogy egyszer jó orvoshoz kerülök.
2021. szept. 2. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
53%

Pont erről beszélgettünk tegnap a férjemmel.

Több tömött és egyetlen gyökérkezelt fogam van, de számomra is érdekes, hogy pont az a fogam ment így tönkre (ráadásul felső, első), amelyiket megpiszkálta anno egy szerinte is beimserten "icipici" lyuk miatt a gyerekfogorvos még anno. Az icipici lyukból, amit nem tudott eldönteni, hogy egyáltalán betömjön-e, 4-5 évvel később gyökérkezelés lett. Sajnálatos, hogy lassan oda jutunk, hogyha egy foghoz hozzá kell nyúlni, akkor el kell menni egy másik fogorvoshoz is szakvéleményt kérni.

Nyilván az orvosok egy része saját zsebre dolgozik. Az éves szűrés nem nagy pénz, ellenben egy tömés, vagy fogpótlás már annál inkább. Nekem is az a tapasztalatom, hogy nehéz olyat találni, akiben megbízik az ember és akiről tudja/elhiszi, hogy jó tanáccsal fogja ellátni és jól kezeli. Node szerencsére van ilyen, csak meg kell találni mindenkinek a hozzá megfelelőt. Nekem úgy érzem sikerült néhány éve végre.

A tegnapi témánk alapja az volt, hogy mennyibe kerül egy fogpótlás manapság (a férjem pont benne van) és hogy nem is csodáljuk, hogy emberek sokasága nem tud erre zsebből előrántani ennyi pénzt hirtelen. A fog kérdése általában váratlanul jön, főleg a nagyobb problémák. Ha éppen nincs megtakarítása az embernek, akkor csak elodázza, közben mellette tönkremegy a másik is, elkezdi jobban terhelni a másik oldalt az is megsínyli... Eltelik 2-3-5, vagy akárhány év azzal, hogy "majd ha összegyűlt rá a pénz megcsináltatom", vagy "megkéne csináltatni" és máris ott tartunk, hogy nem egy fogra kell összegyűjteni, hanem 3-4-5-re akár. Az meg pótlás esetén azért verdesi a több százezres kategóriát, ha nem kivehető protkót akar az ember. Ahogy görgeti maga előtt a problémát, úgy lesz egyre elérhetetlenebb cél a rendbetétele.

Én a környezetemben két réteget látok. Az egyik a totális igénytelen, aki ránézésre mintha sosem foglalkozott volna a szájhigiéniájával és még akár meg is tehetné, de nem csináltatja meg a fogait.

A másik az, aki próbál odafigyelni a fogaira, de anyagi, pszichológiai, vagy bármilyen okból nem tud, vagy retteg elmenni a fogorvoshoz.

És kiegészíteném esetleg még azokkal, akiknek tényleg genetikailag adott a rossz fog. A férjem ilyen. 35 évesen már 6 pótolt foga volt/van, rendszeresen járt szűrésekre már gyerekkorától, tömték a fogait, az anyja hurcibálta egyik orvostól a másikig, mindig is odafigyelt rájuk, de egyszerűen mennek tönkre. Az apjának sem igazán volt már saját foga 40 éves korára, így ő még egész jól áll.

2021. szept. 2. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!