Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Ha beletörik a fogba a gyökérk...

Ha beletörik a fogba a gyökérkezelő tűt, felelősségre vonható az orvos valahogy?

Figyelt kérdés
2021. szept. 9. 20:48
 1/8 anonim ***** válasza:
65%

Hogy tud az beletörni? Az flexibilis.

Honnan tudod, hogy beletört? Milyen következménye lett?

2021. szept. 9. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%
Akkor vonható felelősségre, ha a szakmai szabályokat megszegi és emiatt kár keletkezik. Ha adott beavatkozás kockázata (minden beavatkozásnak vannak kockázatai!) megvalósulnak, az egy másik eset. Gyökérkezelés esetén pont ilyen kockázat, ráadásul nem is nagyon ritka kockázat a gyökérkezelő tű beletörése.
2021. szept. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Orvosi malőr, megesik. Szerintem ez a pech dolga. Én kb. megőrülnék ha beletörne, szerintem fizet az orvos ilyenkor egy jó fogat akár máshol is, vagy én olyat kérnék, hogy próbáljuk a kitört végéhez hozzáragasztani pillanatragasztóval (fogorvosi ragasztóval) a letört végét, és mikor hozzáragadt a tű ki tudja húzni.
2021. szept. 9. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
51%
De azon is meglepődök, hogyhogy nincs ilyen esetre egy speciális fogó. Ami egy tű lenne, vastagabb üreges véggel, rádugná a beletört részre, ráfogná, és kihúzná a tűt.
2021. szept. 9. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Konkrétan benne van a tű a csatornában és úgy tömte be. 2 éve készült a gyökértömés, korona készült volna rá.

Akkor is panaszos volt, de bíztam a dokiban, azt mondta semmi gond, pedig rtg-t is csinált és látta. Aztán nem mentem oda vissza, mert megszenvedtem a kezeléseket, legalább 6 x voltam nála egy fog miatt.


Ma derült ki a tű dolog, egy másik doki látta meg a bakit, aki magasítást/kiegészítést végzett a csonkon.

2021. szept. 9. 21:44
 6/8 anonim ***** válasza:
21%
Mi a... Ezt hogy nem vette észre? Hát basszus, a gyökércsatorna többször öblítésen és szárításon megy át, aztán megy a tömőanyag.. Meg ezt kb lehetetlen bele törni, de ha mégis, simán ki lehet szedni. Ez egy nagyon hanyag doki volt. Javaslom, hogy nézz utána a betegjogi képviselőnek, őt tudod keresni.
2021. szept. 12. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A gyökérkezelő tű egyéni anatómiai jellegzetesség miatt is beletörhet, pl olyan görbülete van a csatornának (csak 3d röntgennel lehet megmondani, hogy van-e ott, vagy nincs, a sima röntgen erre nem alkalmas), vagy adott ponton dentin híd képződés miatt nem tud továbbhaladni a tű. Ez nem műhiba, ez rizikófaktor minden gyökérkezelésnél. Más kérdés, hogy illő szólni róla, elmondani a kockázatokat és a lehetőségeket (mikroszkóp alatt endodontus szakember megpróbálhatja kivenni jó pénzért, de jogod van róla tudni).


Aki meg nem ért hozzá, ne válaszoljon. Nem hogy lehetséges beletörni, de mindenkivel előfordul és kivenni meg majdnem lehetetlen annak, aki nem rendelkezik mikroszkóppal (csak ha szerencséje van az orvosnak és pont a csatorna bemenetnél tört), de még egy endodontus sem garantál semmit, elvégre egy 1-2 mm átmérőjű hosszú csatornából kell kibányászni valamit, ami lehet be is ékelődött.

2021. szept. 12. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

7-esnek van igaza, nincs olyan fogorvos aki valaha ne tört volna bele tűt, még a mikroszkópos endodontiai kezelés alatt is előfordul. Leggyakrabban a többcsatornás, nehezen elérhető rágófogakon (molárisok) történik ilyesmi. A régi protokoll szerint ezeket a fogakat meg se próbálták gyökérkezelni.

Endomikroszkóp alatt kb. ennyi látszik a fogból és a csatornákból: [link]

Mikroszkóp nélkül (amit a legtöbb fogorvosi rendelő nem engedhet meg magának) még ennyi se: [link]

2021. szept. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!