Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Óvodás koromban végig szoptam...

Óvodás koromban végig szoptam az ujjam. Később fogszabályozóra volt szükségem. Az lenne a kérdés.em, hogy az ujjszopás miatt lehettek kuszák a fogaim később, vagy attól függetlenül is ilyenek lettek volna?

Figyelt kérdés
Amikor elkezdtek a tejfogaim cserélődni, már nem szoptam az ujjam.

2021. szept. 19. 00:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem hozzátesz az ujjszopás. Én is sokáig csináltam és görbék is lettek nagyon a fogaim az ujjamhoz illően. Aztán lett fogszabim és helyrehozta, viszont mára már kicsit elmozdultak (de az a bölcsességtől). Ismerőseim is akik sokáig szopizták elgörbültek. De ez örökölhető is (értem pl. lófogaid lettek a pöttöm állkapcsokba, ezért nem férnek el és összevissza nőnek).

Szóval genetika, meg ujjszopás együtt, külön is befolyásolja.

2021. szept. 19. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Lehet :(

Nekem a felső fogaim előrébb álltak, mint kellett volna, az alsók pedig bentebb voltak. Visszagondolva ez logikus lehet, mert ahogy betettem az ujjam a két fogsorom közé, okozhatott ilyen elmozdulást a tejfogaknál. De a később kijövő állandó fogaimat hogyhogy befolyásolta az ujjszopás, amikor már abbahagytam akkorra?

2021. szept. 19. 01:37
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert nemcsak a fogaidat mozdítod rlzaz ujjaddal ilyenkor, hanem a csontot is deformálod. Ahogyan betámasztod az ujjadat a felső metszők mögé a szájpadra. Ilyenkor jellemzően ún. gótikus szajpad alakul ki (nagyon ívelt, boltozatos, az elülső reszezpedig előre nyulikz). Így a csont miatt a fogak sem tudnak szépen kinőni. Ja és az alsó allcsont pedig általában alulfejlett lesz kissé (kisebb, rövidebb).
2021. szept. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Valóban :(

De ha jól tudom, néhány gyereknek, akik szopták az ujjukat, mégsem kell később fogszabályozó. Nekik hogy áll vissza a csont?

2021. szept. 19. 13:39
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert senki nem ugyanolyan. Függ attól, hogy milyen eletkorban, milyen gyakorisaggal, milyen sokáig szopta az ujját. Aztán meg hogy okozott-e olyan mértékű deformitást, ami tudott-e rendeződni spontán, ahogy növekedett. (De egy klasszikus ujjszopos eset altalaban nem jön helyre magától. Még akkor sem, ha egy laikusnak egyébként szépnek tűnik, szakmai szemmel attól még lehet valamilyen eltérés.)
2021. szept. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Én jól megjártam, mert sokáig szoptam az ujjam :(

És a cumizás is okozhat ilyet?

2021. szept. 19. 16:22
 7/7 anonim ***** válasza:

Igen okozhat. 2 féle cumit különíthetünk el: cseresznye alakú és ún. orthodontiai ("fogszabályzós"). Előbbi egyáltalán nem javallt, utóbbi lapított, jobban idomul a szájpadhoz és a kis fogacskákhoz, kisebb arányban van torzító hatása.

Az ajánlás szerint 3 éves korig érdemes elhagyni az ujjszopást és a cumizást, ha nem akarjuk megrizikózni, hogy nyitottharapása legyen a gyereknek.

2021. szept. 19. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!