Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A gyakori fogkőeltávolítás...

A gyakori fogkőeltávolítás árt a fogaknak?

Figyelt kérdés

Negyed évente ha megyek fogkőeltávolításra az probléma lehet?


Sajnos akárhogy, akármivel, akárhányszor mosom a fogaimat és hiába figyelek oda a táplálkozásra, a fogkövek idővel megjelennek.


Egy dentálhigiénikus szerint ez a nyálam összetétele miatt van, de azt elfelejtettem megkérdezni, hogy a rendszeres fogkőeltávolítás árt-e a fogaimnak.



2023. febr. 5. 20:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az esetek legnagyobb részében ez még egyáltalán nem jelent problémát, nem túl sok, de konzultálj az orvosoddal.
2023. febr. 5. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Elvileg nem,de amikor legközelebb mész mindenképp kérdezz rá.Ilyen gyakran általában fogágybetegségben szenvedőknek szokták csinálni
2023. febr. 6. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
A dentálhigiénikus elmagyarázta, hogy a nyelv alatt van egy nyál kivezető cső, ami a nyelvem alatt folyamatosan cseréli a nyálat és így az alsó első fogaim mindig nagyon és gyorsan fogkövesednek mivel olyan a nyál összetételem és ezen nem tudok változtatni se táplálkozással, se sehogy. Ez olyan mint valaki hajlamos a fülzsírosodásra, valaki kevésbé. Mindenképp konzultálok majd vele még, csak gondoltam hátha valaki tud itt segíteni.
2023. febr. 6. 11:06
 4/7 anonim ***** válasza:
53%
Akkor vagy rosszul tudja a dentálhigiénikus, ami elképesztően elkeserítő lenne, vagy nem jegyeztél meg mindent, amit mondott. A fogkő valóban a nyálban oldott ásványi sók kicsapódása, ez eddig rendben van, de lényeges információ, hogy ez minden esetben az ott maradt lepedéken történik, amihez legalább 1-2 hét kell! Tehát alapvetően táplálkozással, jó szájápolással igenis megelőzhető. Habár a szájápoláshoz nagyon kiemelném azt, hogy egy torlódott fogazatnál lényegesen nehezebb odafigyelni, több az ún. plakkretentív felszín, ahol a tisztítás nyilván nagyon nagy odafigyelést kíván. Esetleg ennek érdemes lenne utána nézni, rákérdezni, hogy nem kellett volna neked fogszabályozó, nekem fogorvosként iszonyat sok olyan esetem van, ahol gyakorlatilag azért romlanak az illető fogai, mert hiába lenne egy átlagosan jó szájhigiéniája, az egymás hegyén hátán álló kusza fogaknak ez messze nem elég. Ha esetleg ez a helyzet, akkor kifejezetten ajánlott is a gyakori tisztítás, és esetleg egy szabályozáson is el lehet gondolkodni.
2023. febr. 6. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
#4 szerintem nagyon sok dolog nem a szájhigiéniától függ, hanem egyéni adottságoktól is. Pl. én reggel-este alaposan fogat mosok, fogkövem nem is szokott lenni soha, ellenben szuvasodnak a fogaim, tavaly óta 5-öt kellett betömetnem. Van, aki hajlamosabb rá, mint mások. Szerintem ugyanígy a fogkövesedésre való hajlam is lehet egyéni.
2023. febr. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
53%

5. Ne haragudj, fogorvos vagyok és szakmai kérdésekben laikusokkal nem folytatok vitát. A fogkő kialakulása tény, és nem hit kérdése. A hajlam maximum az lehet, hogy valakinek több oldott ásványi só van a nyálában, de akkor is kell hozzá ott maradt lepedék (és itt tisztázzuk: azt akarom itt mondani, hogy az illető azon a területen heteken keresztül egyáltalán nem mosta meg jól!).

Igenis sokkal több dolog függ a szájhigiéniától, mint azt a magyar lakosság gondolja, iszonyat gondok vannak, ami a szájápolást illeti és nem elkeseríteni akarlak, de többnyire éppen ott nincs rendben sok minden, aki váltig állítja, hogy ő megtesz mindent. Nyilván, hiszen aki tényleg jól csinálja, ott nincs szükség magyarázkodásra, látszik az egy vizsgálat során, hogy jól csinálja-e vagy sem.

2023. febr. 28. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha rosszul csinálnám, akkor fogkövesednék is. Nem kicsit. Azt mivel magyarázod, hogy nincs fogkövem, ha szerinted szarul mosok fogat? Neten is néztem, milyen a jó technika. Minden szögből megmosom őket, szájvizet is használok. Mit kéne még csinálnom, esti mesét olvasnom nekik? 🤣

Én se fogok veled vitatkozni, tény, hogy nem vagyok orvos, de azt mivel magyarázod, hogy van, aki napokig nem mos fogat, mégis jók a fogai (gáz, de ismerek ilyet), míg másnak minden évben kell valamilyen kezelés, holott odafigyel rá? Azt nem fogadom el magyarázatnak, hogy “biztos hazudik”, mert ez nem opció.

2023. febr. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!