Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Elméleti kérdés: elképzelhető,...

Elméleti kérdés: elképzelhető, hogy egyszer az egészséges bölcsességfogakkal tudják helyettesíteni az előttük elhelyezkedő hiányzó őrlőfogakat?

Figyelt kérdés

2023. szept. 11. 20:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt fejtsd ki bövebben.

A bölcsességfogak a legtöbb esetben nem egészségesek, másrészt rengeteg mindenkinél probléma, hogy nincs elég hely az állkapocsban ezeknek - és ez egyre erösebb tendencia.

Ezekkel hogy akarnál másik fogakat helyettesíteni?

2023. szept. 11. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, előbb fognak mesterségesen új őrlőfogat növeszteni.

Az evolúciós folyamatok eleve a bölcsességfog eltűnése felé tendálnak.

2023. szept. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1


Nem vagyok fogorvos és rossz kérdés nincs. :)

2023. szept. 11. 21:03
 4/9 A kérdező kommentje:

2


Köszi. Értem.

2023. szept. 11. 21:03
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Az 1-es vagyok, nem írtam, hogy rossz a kérdésed, csak elmondtam pár infót
2023. szept. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
45%

Egyszer kihúzott vagy kiműtött fogat a beteg szájában máshova vagy más beteg szájába már nem fogsz tudni visszahelyezni. Három probléma van az ötleteddel:


- Húzásnál a fog megsérülhet, mert általában elég komoly erőt kell kifejteni, hogy a szöveti környezetétől el bírd választani. (Legalábbis egészséges fogak esetében.)


- A fog vérellátását nagyon nehéz lenne biztosítani. A beteg szájában egyszerűen nincs hely, a műtéti terület túl kicsi, a kérdéses erek is elég kicsik, és ami a legrosszabb, kemény szövet veszi őket körbe, így a szájsebész nem fogja tudni őket megfelelően összevarrni.


- Ha pedig másik ember eltávolított fogát akarnád beültetni, akkor ugyanabba a problémába ütköznél, mint a szervátültetésnél: az immunrendszer meg fogja támadni a beültetett idegen szövetet. A máj vagy vese ér annyit, hogy immunszuppresszáns gyógyszert kelljen szednie érte a betegnek élete végéig. Egy fog nem. Főleg mivel léteznek már nagyon jó implantátumok, amik el tudják látni a funkcióját, ellentétben a belső szervekkel.

2023. szept. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

5


Rendben, semmi gond. Én felpontoztalak.


6


Köszönöm szépen. Hát az első pont eszembe sem jutott. A második igen. A harmadikra: természetesen saját fogra gondoltam. :)

2023. szept. 11. 21:58
 8/9 anonim ***** válasza:
31%

Nem csak elméleti kérdés. Tudományos tény, hogy ha levágják az ujjadat, azt vissza lehet varrni. Persze kulcsfontosságú a gyorsaság és a sterilitás.

Ugyan ez érvényes a fogakra is: ha balesetben teljes egészében kiesik egy maradó fogad, akkor azt vissza lehet sínezni (hozzákötni a szomszédos fogakhoz). Jó eséllyel nem csak a tartószövetek gyógyulnak meg, hanem a fogbél idege is újrakapcsolódhat a főideghez. Ilyen baleset egyébként elég ritka, főleg gyerekek felső frontfogaival fordul elő a fogváltás időszakában és leginkább cumizós/ujjszopós gyerekeknél az előre álló fogak miatt. Olyan ritka, hogy én közel 10 éve dolgozok gyermekfogászaton (asszisztens és higiénikus vagyok) és egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány ilyen esettel találkoztam.

Visszatérve a bölcsességfogakra: gyakorlatban akár lehetséges is lehetne, ha sikerül teljesíteni a két legfontosabb kritériumot: a gyorsaságot és a sterilitást.

Tankönyv szerint a balesetes fogat fél órán belül rögzíteni kell. Egy bölcsesség fog húzása meg lehet 5 perc vagy egy óra is. Na meg ha egy másik fog helyére akarjuk tenni, akkor nyilván azt a fogat is ki kell húzni. Fontos kérdés az is, hogy ha már beraktuk a fogat, mihez fogjuk rögzíteni, vagyis megvan-e a két szomszédos fog.

Sterilitás szempontjából csak az egészséges fogat nevehetjük sterilnek, a szuvas, gyulladt, lepedékes, fogköves, amúgy is kihúzásra ítélt fog helyén nyilán egy másik fog sem maradna meg. És máris felmerül a kérdés hogy miért akarnánk kihúzni egy egészséges fogat és odarakni egy másikat.

Van még egy szempont, amit figyelembe kell venni: a szövetek épsége. Ugyanis ha az a cél, hogy a kihúzott fogat újrahasznosítsuk, akkor az nem sérülhet a foghúzás során (így lesz az 5 perces húzásból fél órás).

Régóta fennálló foghiánynál pedig szóba se jöhet ilyen ötlet, mert a fogakat a helyén tartó gyökérhártya már rég felszívódott.

Mindezek ellenére a bölcsességfogaknak van egy modern felhasználási területe: őssejtként el lehet őket raktározni. Az őssejtek segítségével sok betegséget, sérülést lehet kezelni. Sőt már arra is folynak kutatások, hogy fogakat is lehet belőlük laboratóriumi körülmények között növeszteni.

2023. szept. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

8


Köszönöm szépen, ez nagyon érdekes volt.

2023. szept. 11. 23:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!